Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Rinka
JAV sankcijos Baltarusijai paveiks krovinių srautus

Vilnius. Jungtinių Amerikos Valstijų pirmadienį paskelbtos sankcijos Baltarusijai, apimančios ir per Lietuvą eksportuojančią kalio trąšų gamintoją „Belaruskalij“, paveiks trąšų pervežimus, teigia susisiekimo ministras Marius Skuodis.

„Jei mes žiūrėsime į analogiškus pavyzdžius, tai, tikėtina, tikrai turės didelį poveikį. Praktika rodo, kad mūsų bankai ir visi kiti tiesiog stabdo atsiskaitymus, net ir eurais“, – portalui delfi.lt sakė M. Skuodis.

Anot jo, patirtis taip pat rodo, jog įmonės, norėdamos išvengti neigiamo poveikio, tokiais atvejais pačios atsisako pirkimų iš sankcionuojamų įmonių.

Bioversija 2024 04 26 m7

Trąšas į Klaipėdos uostą gabenančių „Lietuvos geležinkelių“ atstovas Tomas Digaitis tvirtina, kad JAV sankcijos paveiks kalio trąšų pervežimus.

„Šiuo metu mūsų komanda analizuoja OFAC dokumentus, tačiau jų dvasia yra aiški – tai neabejotinai paveiks kalio trąšų pervežimus. Atkreipiame dėmesį, kad sankcijos galioja visai tiekimo grandinei, ne tik pervežimu geležinkeliais. Manome, jog sankcijos atsispindės ir bankų sistemose“, – delfi.lt sakė T. Digaitis.

Savo ruožtu M. Skuodis tvirtino, kad siekiant išlaikyti konkurencingą geležinkelių verslą, valstybės valdomai geležinkelių įmonei gali būti skiriama valstybės parama.

JAV naujas sankcijas Baltarusijai paskelbė pirmadienį, minint pirmąsias opozicijos ir Vakarų suklastotais laikomų 2020 metų Baltarusijos prezidento rinkimų metines. Iždo departamento pranešime nurodoma, kad į sankcijų sąrašą įtraukti 23 fiziniai ir 21 juridinis asmuo, tarp jų – ir „Belaruskalij“.

Sankcijos „Belaruskalij“ įvestos dėl to, kad bendrovė yra viena didžiausių valstybinių įmonių Baltarusijoje ir viena didžiausių pasaulyje kalio trąšų gamintojų, todėl yra laikoma „neteisėtu režimo pajamų šaltiniu“. JAV iždas savo ruožtu išdavė licenciją vykdyti sandorius, būtinus bendradarbiavimui su „Belaruskalij“ apriboti. Pagal dokumentą, šiam tikslui skirti 4 mėnesiai. 

Tuo pat metu draudžiama sudaryti naujas sutartis dėl produkcijos pirkimo iš „Belaruskalij“. Pasibaigus šiam laikotarpiui, amerikiečiams bus uždrausta prekiauti su įmone, o pastarosios aktyvai JAV bus užblokuoti. 

Tuo tarpu bendrovės prekybos įmonė „Beloruskaja kalijnaja kompanija“ (BKK) pareiškė, kad JAV sankcijos sumažins kalio trąšų prieinamumą pasaulinėje rinkoje ir padidins jų kainas, .

„Šiuo metu sunku įvertinti įvestų sankcijų pasekmes. Visgi galima vienareikšmiškai teigti, kad sankcijos lems kalio kainų didėjimą bei jo prieinamumo sumažėjimą pasaulinėje rinkoje“, – naujienų agentūrai „Interfax“ teigė BKK spaudos tarnyba.

BKK pabrėžė, kad, atsižvelgdama į susiklosčiusią situaciją, dės visas pastangas, kad įvykdytų įsipareigojimus kalio trąšų pirkėjams. „Išsamiai nagrinėjame priimtus sprendimus. BKK dės visas pastangas, kad įvykdytų savo įsipareigojimus partneriams, atsižvelgdama į galiojančius įstatymus“, – pranešė bendrovės spaudos tarnyba. 

Kalio trąšų iš Baltarusijos eksportą vykdo „Beloruskaja kalijnaja kompanija“. Pati „Belaruskalij“ tiesiogiai netiekia kalio chlorido užsienio rinkoms. „Belaruskalij“ dalis įmonėje BKK siekia 48 proc., o valstybinei monopolinei įmonei „Beloruskaja železnaja doroga“ priklauso 42 proc. įmonės akcijų, tuo tarpu valstybinei draudimo bendrovei „Beleksimgarant“ – dar 10 procentų.

ES jau yra įvedusi sankcijas kalio chlorido eksportui iš Baltarusijos. Birželio 24 dieną ES Taryba nusprendė taikyti sankcijas Baltarusijai, kurios, be kita ko, apima draudimą prekiauti ES tam tikrų rūšių kalio trąšomis, naftos produktais, tabako gaminiais iš Baltarusijos bei jų tranzito draudimą.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis praėjusią savaitę paskelbė, kad Lietuva Briuseliui formaliai pateikė siūlymus plėsti sektorines sankcijas Baltarusijai. Anot jo, įmanoma, kad „Belaruskalij“ eksportas per Klaipėdos uostą būtų visiškai nutrauktas.

Birželio pabaigoje Europos Sąjunga įvedė sektorines sankcijas Baltarusijai, tačiau jos taikomos tik apie 20 proc. per Lietuvą keliaujančio kalio trąšų eksporto bei galioja tik naujai sudarytoms sutartims.

BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos