Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
JAV ir ES ginčai dėl lėktuvų paveikė ir prekybą žemės ūkio produkcija

Briuselis / Vašingtonas. JAV ir Europos Sąjunga ginčą dėl abipusių muitų išsprendė Amerikos ūkininkų džiaugsmui, tačiau nauji Europos importo reikalavimai nepatinka amerikiečių pieno gamintojams.

Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga paskelbė bendradarbiavimo sistemą, skirtą išspręsti didelius ginčus, susijusius su civiliniais orlaiviais. Vykdydamos susitarimą abi pusės susitarė atsitraukti nuo praeities ir siekti bendros ateities, penkeriems metams sustabdydamos su šiuo ginču susijusių muitų, įskaitant žemės ūkio produktams, galiojimą.

JAV ir ES tarpusavio nesutarimų istorija prasidėjo dar 2018 m. gegužės mėn., kai Pasaulio prekybos organizacija (PPO) nustatė, kad ES subsidijos „Airbus“ orlaiviams neigiamai paveikė JAV orlaivių gamintojus ir kad JAV turi teisę imtis atsakomųjų veiksmų pagal PPO ginčų sprendimo sistemą.

Bioversija m7 2024 11 19

Tad nuo 2019 m. spalio mėn. JAV įvedė padidintus muitus įvairiems Europos produktams, įskaitant pieno produktus. Produkcijos vertė siekė 11 milijardų dolerių.

2020 m. spalio mėn. PPO dėl per didelių subsidijų „Boeing“ orlaiviams suteikė leidimą ES nustatyti muitus JAV prekėms, kurių vertė 4 milijardai dolerių. Produktų sąraše buvo ir koncentruoti pieno baltymai, sūriai, vaisiai, sultys, stiprieji gėrimai bei kt. Keršto priemonės įsigaliojo 2020 m. lapkričio 10 d.

Ginčas tęsėsi toliau ir ES nustatė atsakomuosius muitus JAV kviečiams. Tai praktiškai užblokavo metinį (daugiau kaip 538 tūkst. tonų) kviečių (daugiausia kietųjų) iš JAV importą, įvertino JAV Nacionalinė kviečių asociacija.

Galiausiai prieš tris mėnesius JAV ir ES susitarė laikinai sustabdyti visus abipusius muitus, o importas atnaujintas beveik iškart.

Penkerių metų paliaubos amerikiečių ir Europos prekybos kare yra gera žinia JAV kviečių augintojams, ypač Šiaurės ir Centrinėse lygumose, rašo portalas „FarmProgress“.

Amerikos sojų pupelių asociacija teigia, kad tvirti prekybos santykiai su ES yra ypač svarbūs JAV sojų augintojams.

ES per metus importuoja apie 14 mln. tonų sojų kaip kokybiškų baltymų šaltinį gyvūnų pašarams, įskaitant viščiukus, kiaules ir galvijus, ir augalinio sojų pieno gamybai. JAV išlieka viena didžiausių sojų tiekėjų į Europą.

Tačiau amerikiečių pieno sektoriaus atstovai nelabai patenkinti. Kaip teigė Nacionalinės pieno gamintojų federacijos prezidentas ir generalinis direktorius Jim`as Mulhern`as (Džimas Malhernas), net jei nėra jokių abejonių dėl Amerikos pieno produktų saugumo, eksportuotojai turi nuolat siekti naujų ES reikalavimų, kad išlaikytų dabartinį prekybos lygį.

Pasak jo, labai dažnai prekyba pieno produktais su ES yra vienpusė. ES dažnai taiko savo reikalavimus importui, o JAV pieno eksportuotojai turi atlikti ilgalaikius pakeitimus, kad atitiktų reikalavimus ir ilgą laiką išlaikytų patekimą į Europos rinką.

Amerikietis pasiskundė, kad ES pastangos prekybos partneriams įvesti savo pačių taisykles prieštarauja ES tarptautiniams įsipareigojimams ir, jo nuomone, tuo siekiama sudaryti sunkumų ir importuotojus atbaidyti nuo prekybos.

JAV Kongreso nariai taip pat ragina ES imtis priemonių skatinti transatlantinius prekybos santykius ir permąstyti naujus importo reikalavimus, kurie grasina artimiausiais mėnesiais pakeisti prekybą.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.