Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Rinka
Indija peržiūri kviečių eksporto sąlygas Papildyta
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Delis. Indija pareiškė, kad nepaisydama eksporto apribojimų, apie kuriuos prieš tai buvo paskelbusi, vyriausybės lygmeniu pasiliks galimybę išvežti kviečių į šalis, kuriose trūksta maisto.

Šalies prekybos sekretorius B.V.R. Subrahmanyamas (B.V.R. Subrahmanjamas) žurnalistams pranešė, kad vyriausybė taip pat leis privačioms bendrovėms iki liepos eksportuoti beveik 4,3 mln. tonų kviečių, kad jos galėtų įvykdyti anksčiau prisiimtus įsipareigojimus.

Balandį Indija eksportavo 1 mln. tonų kviečių. Kviečius Indija daugiausia eksportuoja į kaimynines šalis, kaip antai Bangladešą, Nepalą ir Šri Lanką.

Bioversija 2024 04 15 m7

Užsienio prekybos direktoratas oficialiajame leidinyje penktadienį paskelbtame pranešime nurodė, kad staigus kviečių kainų pasaulyje pakilimas kelia grėsmę Indijos ir kaimyninių bei pažeidžiamų šalių aprūpinimo maistu saugumui.

Eksporto apribojimais, pasak direktorato, visų pirma siekiama suvaldyti vidaus rinkoje kylančias kainas. Kviečių kainos pasaulyje nuo metų pradžios pakilo daugiau kaip 40 procentų.

Prieš karą Ukrainai ir Rusijai teko trečdalis pasaulinio kviečių ir miežių eksporto. Rusijai vasario 24 dieną surengus invaziją į Ukrainą, šios šalies uostai yra blokuoti, taip pat naikinama civilinė infrastruktūra ir silosinės grūdų talpyklos.

Tuo tarpu rekordinė karščio banga pakenkė pačios Indijos kviečių derliui.

Šalies prekybos sekretorius pareiškė, kad kviečių gamyba Indijoje, pernai siekusi 106 mln. tonų, šiemet sumažėjo 3 mln. tonų. Kviečių kainos Indijoje pašoko 20–40 procentų.

„Dabartinis kainų pakilimas, regis, yra veikiau paniška reakcija, o ne reakcija, pagrįsta tikru pasiūlos sumažėjimu ar staigiu paklausos padidėjimu“, – pažymėjo B.V.R. Subrahmanyamas.

Nors Indija yra antra pagal dydį pasaulyje kviečių gamintoja, šalis suvartoja didžiąją dalį užauginamų kviečių. Delis buvo užsibrėžęs tikslą 2022–2023 žemės ūkio metais eksportuoti 10 mln. tonų grūdų ir taip pasipelnyti iš pasaulinių kviečių tiekimo sutrikimų, kuriuos lemia karas Ukrainoje, bei susirasti naujų rinkų savo kviečiams Europoje, Afrikoje ir Azijoje.

B.V.R. Subrahmanyamas pareiškė, kad iš pernai užaugintų daugiau kaip 100 mln. tonų kviečių iki 90 mln. tonų buvo suvartota Indijoje, o eksportuota buvo 7 mln. tonų.

***

Indijai nusprendus uždrausti kviečių eksportą, šių grūdų kainos pirmadienį pasiekė naują rekordą. Prasidėjus prekybai Europos rinkoje, kviečių kaina pašoko iki 435 eurų už toną.

Šaltinis: AP-BNS
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos