Kaunas. Etnologai užsimena, kad anksčiau Lietuvoje eglutes Kalėdoms pradėdavo puošti gruodžio 13-ąją, per Šv. Liucijos šventę, – kaip šviesos grįžimo simbolį. Kaip sekasi eglučių ir kitų kalėdinių medelių verslas Lietuvos augintojams?
Vytenis Mačys, UAB Mačių medelyno direktorius, pasakoja, kad kalėdinių eglučių prekyba paprastai prasideda lapkričio pabaigoje. Pirmieji klientai – fotostudijų savininkai. Savaitę iki Kalėdų šventinių medelių iš medelyno jau beveik niekas neperka, greičiausiai daugelis būna papuošę savo namus.
Reikia įdėti daug darbo žaliaskarei užauginti
Kasmet Mačių medelynas Kalėdų laikotarpiu parduoda 500-1000 medelių. Populiariausios paprastosios, dygiosios, serbinės, sidabrinės eglutės ir šiuo metu vis labiau lietuvių mėgstami kėniai.
„Greičiausiai jų populiarumo priežastis yra švelnūs, ilgai nebyrantys spygliai, be to, graži vaškinė spalva, taip pat platus skersmuo, juos lengva puošti, o kainos didžiuosiuose prekybos centruose yra nedidelės“, – sako augintojas.
Į populiarumo viršūnę šaunantys kaip Kalėdų medeliai kaukaziniai kėniai Lietuvoje neauga, nes jiems per šalta, per atšiaurios sąlygos, nors bandymų auginti buvo. Jie atvežami iš Danijos, Vokietijos, kitų šalių. Vytenio Mačio vadovaujamame medelyne auginami balzaminiai ir kitų rūšių kėniai, kurie taip pat švelniais spygliais.
Mačių medelynas yra šeimos verslas, pradėtas kurti 1993 m., kai Vytenio tėvai Eduardas ir agronomė mama Audronė šalia Kauno, Kalinavos kaime, pasodino apie 5 tūkst. pirmųjų eglučių maždaug 0,5 ha plote. Kiekvienais metais atsodinama maždaug 1 tūkst. sodinukų. Kasmet vis kiti. Šiuo metu 5 ha žemės auginama 80 dekoratyvinių augalų (lapuočių ir spygliuočių) rūšių. Kalėdų medelių plantacija užima 3 ha, o 2 ha – dekoratyviniai augalai.
Kad užaugtų graži iki 1 m aukščio Kalėdų eglutė, reikia laukti maždaug 6–7 metus. Paklaustas, ar Kalėdų medelių auginimas sunkus užsiėmimas, V. Mačys neslepia, kad kaip ir kiekviena veikla, ši reikalauja ir žinių, ir daug darbo
„Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad auginti eglutes paprasta, tačiau norint užauginti gražią, reikia įdėti darbo: ir su žolėmis kovoti, ir tręšti, ir formuoti, ir nuo žvėrių, kad neapgraužtų, nesužalotų, saugoti. Siekdami užauginti kokybiškus augalus, didelį dėmesį skiriame sodinuko šaknyno ir lajos formavimui“, – sako medelyno direktorius. Jų medelyne sodinukai pradedami formuoti, pakerpami, kad neišplatėtų, tačiau būtų su tankiomis šakomis, nuo 5 metų.
Paklaustas apie keistus ar įdomesnius Kalėdų užsakymus, jis pridūrė, kad kartais sulaukia vieno kito ir pušų užsakymo Kalėdoms. Anot augintojo, JAV populiarėja kalėdinės pušys, auginant formuojamos kaip eglutės. Iki mūsų tai dar neatėjo, bet ką gali žinoti.
Mačių medelyno Kalėdų medelių kainos svyruoja nuo 2 Eur (apie 20 cm eglutė) iki 40 Eur (1,5 m aukščiausios klasės medelis vazone).
Siekis realizuoti 100 tūkst. medelių
Daivanas Pranciulis, UAB „Baltic X-mas trees“ vadovas teigia, kad dauguma jo įmonėje auginamų kalėdinių eglučių būna jau parduotos rugpjūčio pabaigoje. „Eglutės jau būna užaugusios, matyti jų visas grožis, tad žmonės išsirenka, mes sužymime, o kai ateina laikas – jas išsiveža“, – teigia nuo 2006 m. Žagarėje įsikūrusios įmonės vadovas. Šiemet įmonė, kuri eglutėmis prekiauja ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse, jau pardavė apie 60 tūkst. kalėdinių medelių. Lietuvos rinkoje realizuota apie 3–5 tūkst. eglučių.
Anot D. Pranciulio, Kalėdų medelių tendencijos Lietuvoje nelabai keičiasi. Jis pastebi, kad po truputį gausėja norinčiųjų Kalėdoms eglučių vazonuose, o ne kirstų, tačiau UAB „Baltic X-mas trees“ tokių parduoda tik 1-2 proc. nuo bendro kiekio. Yra ir kėnių poreikis.
Kaip ir Vytenis Mačys, Daivanas Pranciulis sako, kad šis verslas reikalauja nemažai darbo. Jo medelių plantacijos užima 220 ha, tad reikia specialios technikos ir papildomų darbo rankų. Tačiau vadovas džiaugiasi, kad per darbo metus yra sukurta kvalifikuotų darbuotojų komanda. „Technika yra specifinė ir, išskyrus traktorių, nieko bendra neturi su žemės ūkiu“, – teigė augintojas.
Paklaustas, kas sunkiausia šioje veikloje, D. Pranciulis pamini gamtos sąlygas ir kenkėjus. „Tai per šlapia, tai per sausa, tai užpuolė kenkėjai, kurie nori nugraužti medelius. Tad reikia tręšti, purkšti, ravėti“, – vardija įmonės vadovas. Formuoti medelius pradeda, kai jie užauga maždaug 80 cm aukščio ir karpo kiekvienais metais tiek su didelėmis žirklėmis, tiek su mažais sekatoriais.
Kiekvieną pavasarį įmonės laukuose pasodinama apie 120 tūkst. sodinukų. „Tai darome galvodami, kad realizuosime apie 100 tūkst. medelių“, – pabrėžia Daivanas Pranciulis, UAB „Baltic X-mas trees“ vadovas
Daugiausia ryšių UAB „Baltic X-mas trees“ sieja su Danija. Daivanas teigia, kad su šios šalies augintojais užmegzti didžiausi bendradarbiavimo ryšiai, daugiausia iš jų semiasi žinių, nes, pasak jo, Lietuvoje sukaupta per mažai patirties.
Lietuvos miško savininkų asociacijos pirmininko pirmasis pavaduotojas Kazimieras Šiaulys, visai neseniai buvęs vienas iš žinomiausių eglučių augintojų, apgailestauja, kad jau nebeužsiima Kalėdų medelių auginimu.
„Medeliai peraugo, o naujų nebesodinau, užsiėmiau kita veikla, tad išėjau iš šios rinkos, – teigia K. Šiaulys. – Gaila, nes tai buvo labai malonus ir širdžiai mielas darbas.“
Norintiems ryškumo – raudonvaisės dyglainės
Kauno miškų urėdijos Raudondvario medelyne prekyba eglėmis tradiciškai prasideda lapkritį – žmonės iš anksto namams papuošti šiemet rinkosi vazonuose išaugintas žaliaskares.
Vazonuose išauginami balzamininiai, pilkieji, europiniai, smailiaspygliai kėniai, dygiosios, baltosios, serbinės ir paprastosios eglės. Specialiai Kalėdoms pušys neauginamos, tačiau kasmet po vieną kitą jų medelį parduodama. Norinčiųjų įsigyti ir puošti pušies šakas irgi atsiranda nemažai.
Pasak Raudondvario medelyno viršininkės Rimos Žebrauskaitės, kasmet parduodama nuo 3 iki 4 tūkst. nukirstų eglių ir kitų kalėdinių medelių, išaugintų vazonuose
Namų puošimui norint suteikiant ryškumo, per Kalėdas galima rinktis ir raudonvaisę dyglainę (Pyracantha coccinea). Tai originali kalėdinė dekoracija. Ryškūs vaisiai laikosi ilgai, nenubyra.
Gruodžio pradžioje suaktyvėjo prekyba kirstomis eglutėmis. Maždaug 60 proc. pirkėjų įsigyja kirstas kalėdines egles ir kėnius. Dažniausiai pirkėjai renkasi 1,5–2 m aukščio kalėdinius medelius.
Raudonvaisė dyglainė – originali kalėdinė dekoracija
Jau daugelį metų pačios populiariausios – tai puošniausios dygiosios, nuo seno dar vadinamos sidabrinėmis eglėmis (Picea pungens). Jų spygliai greitai nenukrenta, net sudžiūvusios dygiosios eglės nebyra, todėl papuošta eglute drąsiai galima džiaugtis iki Trijų karalių. Dėl spyglių puošnumo ir gražios spalvos žmonių labai mėgstamos ir įvairios kėnių rūšys. Jų spygliai ant šakų laikosi iki 2 mėnesių.
Gyventojai, ieškantys įdomesnės, originalesnės eglutės, mielai renkasi juodąją eglę (Picea mariana), kurios puošnūs spygliai melsvai žalios spalvos ir patys trumpiausi iš visų eglių, taip pat kukmedžius, formuotus kaip eglutes, kalnines pušeles, balkanines sidabriškais spygliais, kompaktišką baltąją eglę (P. glauca) Conica.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)