Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Rinka
Grūdų kainos pasiekė seniai regėtas aukštumas

Berlynas. Pastaruoju metu Europos kviečių kainos biržoje šoktelėjo net iki 236 eurų už toną. Rinkos analitikų nuomone, tokį šuolį išprovokavo numatomas Rusijos kviečių eksporto muito padvigubinimas.

Paskutinį kartą Europos ūkininkai tiek daug už kviečius gavo 2013 m. gegužės mėn. Dabar toks staigus kviečių kainų kilimas stebimas visame pasaulyje, net tik pas mus. JAV Čikagos biržoje kviečių kaina taip pat pašoko iki aukščiausio per 7 metus lygio, - rašo dr. Olafas Zinkė savo straipsnyje portale agrarheute.com.

Rusija yra didžiausia kviečių eksportuotoja pasaulyje. Manoma, kad didesni eksporto muitai sulėtins Rusijos eksportą, žymiai sumažins pasaulines atsargas ir grūdus gerokai pabrangins.

Bioversija m7 2024 03 29

Be to, kviečiai paklausūs ne tik maisto produktams, bet yra svarbiausias kukurūzų pakaitalas gyvūnų pašaruose. Tad kukurūzai taip pat brangsta, nes Kinija toliau perka rekordinius jų bei sojų kiekius ir užtikrina, kad grūdus ir toliau gerai pirks, nepaisant labai aukštų kainų (Kinijos vidaus rinkoje kukurūzų, kviečių ir sojų kainos yra daug didesnės nei pasaulinėje rinkoje.). Be prasto kukurūzų derliaus praėjusį sezoną, didelę importo paklausą sparčiai skatina ir rekordiškai auganti Kinijos kiaulių populiacija.

Tikėtina, kad Rusija didesnį kviečių eksporto muitą ims taikyti nuo kovo 1 d. iki birželio 30 d. Iš pradžių planuota, kad mokestis sieks 25 eurus už toną, o dabar jis turėtų išaugti iki 50 eurų už toną, sakė Rusijos ekonomikos ministras Maksimas Rešetnikovas.

Priežastis: Rusijos vyriausybė per COVID-19 pandemiją nori kontroliuoti vidaus maisto kainas, kurios greitai kyla. Tačiau Rusijai paskelbus apie kviečių eksporto muitą, ir gandai apie galimą jo lygį akimirksniu paskatino pasaulines šių grūdų kainas didėti.

Analitikai tikisi, kad tokie pasaulio kviečių rinkos žaidėjai, kaip ES, išloš, pasinaudoję tokia situacija.

„Sprendimas visų pirma skirtas apsaugoti vidaus rinkos interesus, užtikrinti vidinius poreikius ir užkirsti kelią naujų kainų kilimo rizikai“, - apie eksporto muitus sakė Rusijos ekonomikos ministras.

Rusijos statistikos agentūra galutinį 2020 m. kviečių derlių šalyje įvertino 85,3 mln. tonų, o tai yra naujas rekordas.

Tačiau JAV Žemės ūkio departamentas (USDA) savo analizėje galimą Rusijos kviečių eksportą 2020–2021 prekybos metais jau sumažino nuo 40 mln. tonų iki 39 mln. t. Vis dėlto toks kiekis leistų Rusijai likti didžiausių pasaulio kviečių eksportuotojų sąraše.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos