Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Rinka
ES grūdų ir rapsų rinka: didesnis derlius ir eksportas

Paryžius, Berlynas. Prancūzijos analitikos kompanija „Strategie Grains“ smarkiai padidino šių metų sezono Europos Sąjungos kviečių derliaus ir jo eksporto prognozes. ES miežių derlius šiemet irgi turėtų būti 9 proc. gausesnis už pernykštį. Agentūros „Oil World“ (Vokietija) analitikai prognozuoja, kad 2019/2020 metų prekybos sezoną rapsų importas į ES šalis gali pasiekti 5,7 mln. t, iš kurių net 1,2-1,3 mln. t bus įvežta iš Kanados.

Kviečių derlių didina prancūzai ir britai

„Strategie Grains“ smarkiai padidino šių metų sezono ES kviečių derliaus ir jo eksporto prognozes. Pagrindinės priežastys – didesnis nei anksčiau manyta derlius Prancūzijoje ir Didžiojoje Britanijoje bei konkurencingesnės nei buvo grūdų eksporto kainos.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

„Strategie Grains“ duomenimis, 2019/2020 metų sezoną ES kviečių bendras derlius gali siekti 142,9 mln. t (liepos mėnesio prognozė buvo 140,6 mln. t). Tai būtų 12 proc. daugiau, negu pernykščiais metais, kai pasėliai nukentėjo nuo sausros.

Tiesa, iš šiais metais kai kuriose šalyse buvo rekordiškų karščių, kurie turėjo neigiamos įtakos pasėlių derlingumui. „Bulgarijoje laukiama mažesnio derliaus, tačiau labai geri rezultatai Prancūzijoje. Taip pat Didžiojoje Britanijoje. Derliaus padidėjimas šiose šalyse daugiau negu kompensuos jo praradimus kitur“, - rašoma „Strategie Grains“ ataskaitoje.

Laukiama, kad Prancūzijoje kviečių derlius sieks 39 mln. t.

Tikintis kviečių derliaus ES padidėjimo, atitinkamai prognozuojamas ir jų eksporto augimas šiais prekybos metais – iki 24,8 mln. t (prieš mėnesį „Strategie Grains“ analitikai skelbė apie numatomą  21,9 mln. t eksporto kiekį). 2018/2019 metų sezoną ES eksportavo 21 mln. t kviečių.

Kritus Vakarų Europos kviečių kainoms, kartu išaugo europietiškų grūdų konkurencinės galimybės, palyginti su Juodosios jūros regiono, tame tarpe ir rusiškais, kviečiais.

Tiesa, kol kas naujojo derliaus kviečių eksporto iš ES tempai nuo pernykščių atsilieka 30 proc. Tą rodo oficialūs prekybos duomenys. Tačiau analitikai teigia, jog prekybos mastai nepakankamai įvertinti dėl pavėluotai gaunamų duomenų iš ES šalių narių muitinių.

Gausesnis miežių ir kukurūzų derlius

ES miežių derlius šiemet taip pat turėtų būti 9 proc. gausesnis už pernykštį ir, „Strategie Grains“ duomenimis, gali pasiekti 60,5 mln. t. Tokį padidėjimą irgi lemtų geri miežių derliai Prancūzijoje ir Didžiojoje Britanijoje.

2019/2020 metų kukurūzų derliaus ES prognozė padidinta 500 tūkst. t, iki 63,2 mln. t. Manoma, kad didesnį kukurūzų derlių lėmė puikios jų augimo sąlygos pietryčių Europoje. Derliaus padidėjimas šiame regione turėtų kompensuoti jo praradimus (dėl buvusios sausros) Prancūzijoje, ir iš dalies Vokietijoje bei Lenkijoje.

Pirks daugiau kanadietiškų rapsų

Agentūros „Oil World“ analitikai prognozuoja, kad 2019/2020 metų prekybos sezoną rapsų importas į ES šalis gali pasiekti 5,7 mln. t, iš kurių net 1,2-1,3 mln. t bus įvežta iš Kanados. Tad kanadietiški rapsai sudarys 22 proc. šios produkcijos importo. Praėjusį sezoną buvo 11 proc.

Kanadietiškų rapsų importo į ES padidėjimas siejamas su mažesnio rapsų derliaus kiekio pačioje ES prognozėmis ir su sumenkusia jų pasiūla iš Australijos.

„Oil World“ taip pat informuoja, kad 2018/2019 metų sezoną (nuo liepos iki birželio), palyginti su ankstesniu sezonu, ES šalys padidino rapsų importą 7 proc. (0,3 mln. t), iki 4,53 mln. t.

Per minėtą laikotarpį pagrindiniai rapsų tiekėjai į ES buvo Ukraina, Australija ir Kanada. Įdomu tai, jog australietiškų ir kanadietiškų rapsų pardavimai sumažėjo atitinkamai iki 1,67 mln. t (-11 proc.) ir iki 452 tūkst. t (-3 proc.). Tuo tarpu ukrainietiškų rapsų pardavimai į ES išaugo iki rekordinių 2,15 mln. t (ankstesnį sezoną buvo 1,73 mln. t).

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos