Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Rinka
Grūdų eksporto ir kainų perspektyvos

Kauno r. Įmonės „Agrokoncerno grūdai“ direktoriaus Karolio Šimo teigimu, šiemet planuojama eksportuoti 5,3–5,5 mln. t grūdų, o pagrindinės grūdų eksporto kryptys išlieka panašios. Pagal išankstinius pardavimus dominuoja Nigerija, Pietų Afrikos Respublika, Marokas.

Tikėtina, kad šiemet mažiau grūdų bus eksportuojama į Ispaniją, nes šioje šalyje dėl buvusių palankių oro sąlygų labai geras derlius.

„Šiuo metu dar tik sulaukiame pirmosios informacijos iš Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos, Rusijos, Ukrainos, Bulgarijos, Rumunijos. Nuo to, kokie bus derliaus kokybės rezultatai šiose šalyse, priklausys ir eksporto geografijos pokyčiai“, – sako K. Šimas.

Bioversija m7 2024 10 17

Jo teigimu, jeigu logistikos grandinėje nekils nesklandumų, Lietuva neturėtų susidurti su rinkų trūkumu, nes sudaryta nemažai išankstinių eksporto kontraktų. Iš anksto sudaryta sandorių tiek, kad rugpjūtį–spalį numatyta visiška uosto apkrova.

„Kalbant apie grūdų kainas, išlošė tie žemdirbiai, kurie paklausė mūsų viešų rekomendacijų gegužę užfiksuoti išankstines kainas. Tuo metu MATIF biržoje grūdų kaina buvo 260–270 Eur/t. Šiuo metu kainos gerokai kritusios – svyruoja nuo 220 iki 230 Eur/t. Jeigu birža šio lygio neatlaikys, kainos gali kristi ir iki 200 Eur/t. Jeigu ir toliau blogės Prancūzijos kviečių kokybė ar bus mažesnis derlius, nei tikėtasi (26–27 mln. t), kaina gali ir pakilti į 230–250 Eur/t lygį“, – sako pašnekovas.

Mažiausiai krito ankštinių kultūrų (žirnių ir pupų) kainos, todėl juos pelninga parduoti anksti. Ūkininkai, kurie žirnius ir pupas parduos dabartinėmis kainomis, turės mažiausią praradimą.

Rapsų kaina siekia apie 500 Eur/t, tad ji išlieka istoriškai aukšta. Todėl šiuo metu parduoti ankštines kultūras ir rapsus ekonomiškai yra palanku. 

Kai kurie ūkininkai svarsto galimybę laikyti grūdus per žiemą ir laukti geresnių kainų. K. Šimas sako, kad šiuo metu sunku prognozuoti, ar tokia strategija pasiteisins.

„Grūdų kainos rudenį ar žiemą priklausys nuo to, koks derlius bus užaugintas Kanadoje, JAV, Brazilijoje, Argentinoje ir Australijoje. Kol kas ten sąlygos labai geros.

Sausra šiemet labai paveikė Ukrainos, Rusijos derlių, perteklinis lietus gerokai sumažino derlių ir kviečių kokybę Prancūzijoje, tačiau kiti žemynai gali su kaupu kompensuoti derliaus praradimus Europoje. Pavyzdžiui, Jungtinės Amerikos Valstijos jau seniai neturėjo tokias geras oro sąlygas, todėl yra prognozuojamas įspūdingas kviečių ir kukurūzų derlius“, – situacija skirtinguose žemynuose apžvelgia K. Šimas. 

Kaip keisis grūdų rinkos kainos, aiškiau bus sulaukus Australijos, Pietų Amerikos šalių derliaus. Tačiau „Agrokoncerno grūdai“ direktorius atkreipia dėmesį į tendenciją, kad pastaraisiais metais rinkos tapo labai techniškos, siejasi su fondų pozicijomis, todėl kainų pokyčius labiau lemia spekuliantai nei gamtos sąlygos ar kiti reiškiniai.

„Fondai šiuo metu vėl yra pardavę labai daug grūdų (pardavimo pozicija virš 500 tūkst. kontraktų, o tai sudaro daugiau nei 70 mln. t. grūdų biržoje). Nuo jų strategijos priklausys, kaip keisis grūdų supirkimo kainos. Jeigu fondai pradės pirkti grūdus, kainos pakils. Tačiau neaišku, ar jie keis ir kada keis strategiją, nes šiuo metu parduotų grūdų pozicijos yra rekordinės, todėl supirkimo kainos yra žemesnės, nei tikėtasi“, – komentuoja K. Šimas.

Parengta: pagal įmonės „Agrokoncerno grūdai“ pranešimą
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
Visos apklausos