Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Rinka
Europolas sulaikė rekordiškai daug augalų apsaugos produktų klastočių
Asociatyvi Freepik nuotr.

Vilnius. Tarptautinė kriminalinės žvalgybos organizacija Europolas surengė aštuntąją „Sidabrinio kirvio“ operaciją, nukreiptą prieš nelegalių ar suklastotų pesticidų gamintojus ir platintojus Europoje. Per 3 mėnesius trukusią operaciją, kurioje dalyvavo ir Lietuvos institucijos, sulaikyta rekordiškai daug – net 2040 t – nelegalių augalų apsaugos (AAP) produktų, suimtas 21 įtariamasis ir sunaikintos kelios nelegalios AAP gamybos vietos.

Per operaciją teisėsaugos institucijos atliko patikrinimus prie ES sausumos ir jūrų sienų, vidaus turgavietėse, siuntų pristatymo paslaugų teikėjų ir internetinėse prekyvietėse.

Kaip pastebi Europolas, pažeidimai apima ir prekybą padirbtais ar klaidingai paženklintais produktais, ir draudžiamų medžiagų importą.

Bioversija 2024 04 26 m7

Kaip ir anksčiau, Azija išlieka pagrindiniu nelegalių pesticidų kilmės regionu, nors dauguma galutinių produktų gamybos etapų vykdoma ES šalyse.

Šioje tarptautinėje operacijoje dalyvauja ir Lietuvos institucijos – LR muitinė, Lietuvos policija ir Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.

Pasak Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjo Ramūno Matonio, nelegalių ir falsifikuotų augalų apsaugos produktų tiekimas rinkai – viena iš šešėlinės ekonomikos dalių.

„Tai įrodo per pastaruosius metus atlikti arba atliekami policijos padalinių ikiteisminiai tyrimai dėl neteisėto vertimosi ūkine ir komercine veikla. Baudžiamojon atsakomybėn patraukti fiziniai ir juridiniai asmenys. Per kratas įvairiuose Lietuvos regionuose išimta ir konfiskuota nelegalios produkcijos už kelis milijonus eurų“, – teigia R. Matonis.

Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos vertinimu, augalų apsaugos produktų šešėlinė rinka Lietuvoje – viena didžiausių ES, sudaro beveik 18 proc. visos rinkos. Tai reiškia, kad kasmet mūsų šalyje juodojoje rinkoje įvykdoma sandorių už maždaug 30–40 mln. eurų.

„Nelegalios prekybos pasekmė nėra tik milijonai nesumokėtų mokesčių į valstybės biudžetą, tai ir rizika užteršti auginamą maistą žmogaus sveikatai kenksmingomis medžiagomis. Todėl mūsų visų teisėtas lūkestis – kad institucijos būtų aktyvios ir efektyviai užkardytų tokių produktų patekimą į rinką, gamybą ar prekybą. Žinoma, svarbus ir ūkininkų nusiteikimas rinktis tik legalius produktus, kurie ištirti ir registruoti naudoti mūsų šalyje, kuriuos siūlo legalūs produktų pardavėjai“, – sako „CropLife Lietuva“ direktorė Zita Varanavičienė.

Jos teigimu, nors šešėlinė rinka Lietuvoje didelė, rezonansinių bylų nėra daug. Viena garsiausių tokių – trejų metų senumo, kai 2020 m. rudenį FNTT pareigūnai surado kontrabandinių produktų perpakavimo centrą Šiauliuose. Jame rasta ne tik nelegalių produktų įvežtų kaip ekologinis kačių kraikas, bet ir tuščių pakuočių, gausybę falsifikuotų etikečių kopijų ir birių produktų pakavimo įranga.

Kaip teigiama Europolo pranešime, nuo pirmosios „Sidabrinio kirvio“ operacijos jau konfiskuota beveik 7 000 t nelegalių ar suklastotų pesticidų.

Aštuntojoje operacijoje „Sidabrinis kirvis“ šiemet dalyvavo teisėsaugos institucijos iš 32 šalių: visų ES valstybių narių ir trečiųjų šalių Australijos, Brazilijos, Ukrainos, Jungtinės Karalystės ir JAV.

Parengta: pagal „CropLife Lietuva“ inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos