BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Rinka
Eksporto apimtis augino naujos rinkos
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vilnius. Gyvūninių produktų eksportas į ne ES šalis pernai augo 11 procentų. Nors 2021 m. iššūkių nestigo, tačiau eksportuota beveik 31 tūkst. t daugiau produkcijos nei 2020 metais.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) teigimu, pernai tiek verslui, tiek valstybinėms institucijoms teko dirbti pandemijos sąlygomis, o tarptautiniams prekybiniams santykiams trikdžių kėlė afrikinio kiaulių maro, paukščių gripo protrūkiai. Vis dėlto Lietuvos verslas dar kartą įrodė, kad geba greitai prisitaikyti prie įvairiausių sąlygų.

„Analizuodami duomenis matome, kad lietuviškų prekių eksporto didėjimui įtakos turėjo ir atskiriems gyvūninio maisto sektoriams naujai atvertos rinkos: JAV, Australija, Albanija, Marokas, Juodkalnija ir kitos šalys“, – teigia VMVT direktorius Mantas Staškevičius.

Bioversija 2024 04 26 m7

Praėjusių metų eksportuotos produkcijos apimčių didėjimą labiausiai išlaikė žuvininkystės ir pieno produktai.

Žuvies gaminių eksportas augo 17 procentų. Iš Lietuvos į trečiąsias šalis išvežta daugiau kaip 136 tūkst. t žuvies ir jos gaminių, 2020 m. – virš 113 tūkst. tonų. Pagrindinėmis rinkomis išliko Ukraina, Moldova, Uzbekistanas.

Pieno ir pieno produktų 2021 m. eksportuota daugiau kaip 117 tūkst. t (5,5 proc. daugiau nei 2020-aisiais). Daugiausia, kaip ir kasmet, eksportuota maistinių pieno miltų (virš 34 tūkst. t), sūrių (daugiau kaip 31 tūkst. t), pieno konservų (daugiau kaip 16 tūkst. t); sūrio gaminių (virš 16 tūkst. t.).

Daugiausia Lietuvos pieno gaminiai importuoti į Libiją, JAV, Malaiziją, Izraelį, Vietnamą, Kazachstaną, Kiniją, Saudo Arabiją, Indoneziją bei Maroką. 

Praėjusiais metais iš Lietuvos išvežta daugiau kaip 13 tūkst. t mėsos (paukštienos, jautienos, kiaulienos), tai lėmė 7 proc. augimą. Labiausiai augo kiaulienos eksportas, jos išvežta dvigubai daugiau (virš 242 t ) nei 2020 metais. Daugiausia kiaulienos iškeliavo į Dramblio Kaulo Krantą, paukštienos – į Vietnamą. Jautienos daugiausia eksportuota į Norvegiją.

Žvelgiant į bendrą 2021 m. procentinį eksporto augimą, didžiausią pokytį (+ 39 proc.) rodo kulinarinių gaminių eksportas. Praėjusiais metais iš Lietuvos į trečiąsias šalis jų eksportuota 1804 t, daugiausia vežta į Ukrainą, Rusiją, Japoniją, Kiniją, JAV, Norvegiją.

Kiaušinių gaminių 2021-aisiais eksportuota virš 400 tonų. Daugiausia išvežta į Japoniją, Katarą, didėjo eksportas į Vietnamą. Lietuviško medaus eksportuota apie 3 tonas.  Nuo pat pirmųjų išvežimų 2018 m. pagrindine medaus eksporto rinka ir toliau išlieka JAV.

VMVT direktoriaus teigimu, šiuo metu vyksta aktyvios derybos su dar 25 valstybėmis dėl naujų eksporto leidimų. Deramasi dėl kiaušinių produktų eksporto į JAV, laukiama, kol pieno, kiaušinių, mėsos ir žuvies produktams atsivers Taivano rinkos.

Neseniai apie auditą Lietuvos paukštienos įmonėse pranešė ir Pietų Korėja, tad tikimasi, kad po pusmečio bus galima eksportuoti ir į šią šalį.

Parengta: pagal VMVT inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos