Vilnius. Pirmąjį pusmetį gyvūninių maisto produktų į ne Europos Sąjungos (ES) šalis eksporto kritimas sulėtėjo, bendros lietuviškų žemės ūkio ir maisto produktų eksporto tendencijos išlieka teigiamos, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).
Per du šių metų ketvirčius, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, gyvūninių maisto produktų eksportas sumažėjo 14 proc., kai metų pradžioje fiksuotas 25 proc. mažėjimas. Šiemet eksportuota beveik 112 tūkst. t. gyvūninių produktų (2021 m. apie 130 tūkst. t).
Per šešis pirmus šių metų mėnesius, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, mažiau eksportuota žuvies ir žuvies gaminių bei pieno ir pieno produktų, pastebimai augo mėsos, kai kurių pieno produktų, kiaušinių gaminių bei lietuviško medaus eksportas.
Bendros lietuviškų žemės ūkio ir maisto produktų eksporto tendencijos, Lietuvos statistikos departamento duomenimis, išlieka taip pat teigiamos: pastaruosius metus stebimas eksporto apimčių į ES šalis didėjimas, eksportuojama vis daugiau naujų maisto produktų grupių, plečiasi lietuviškus gaminius importuojančių šalių sąrašas. Metų pradžioje, žemės ūkio ir maisto produktus Lietuvos gamintojai vežė į beveik 130 pasaulio šalių.
VMVT direktoriaus Manto Staškevičiaus teigimu, antrasis šių metų ketvirtis nuteikia optimistiškiau. Jo nuomone, tai rodo, kad verslas prisitaiko, aktyviai dirba naujose rinkose, plečia partnerių tinklą. Derybos dėl naujų eksporto sertifikatų šiuo metu tęsiamos su dar 23 šalimis.
Skaičiuojama, kad šį pusmetį buvo eksportuota beveik 51 tūkst. t pieno ir pieno produktų. Lyginant su praėjusių metų pirmojo pusmečio duomenimis, šiemet išvežta daugiau sviesto (virš 1 tūkst. t), sūrių (daugiau kaip 16 tūkst. t), sūrio gaminių (beveik 8 tūkst. t) taip pat pieno cukraus (daugiau kaip 1,6 tūkst. t). Stabiliomis išlieka pieno produkciją importuojančios rinkos: Saudo Arabija, Malaizija, Izraelis, Marokas, Indonezija, JAV, Pietų Korėja.
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius eksportuota virš 52 tūkst. t žuvies ir jos gaminių, vis dėl to, tai 20 proc. mažiau nei pernai. Ukraina išlieka pagrindine žuvininkystės produktus iš Lietuvos importuojanti šalis, į ją šiemet išvežta daugiau kaip 45 tūkst. t žuvies ir jos gaminių. Svarbia rinka išlieka – Moldova, į ją buvo eksportuota daugiau kaip 4 tūkst. t.
Augimas šiemet stebimas mėsos eksporte. Jos išvežta 600 t daugiau nei praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu (2021 m. išgabenta apie 6 tūkst. t). Daugiausia išvežta paukštienos, ją importavo Kirgizija, Uzbekistanas, Vietnamas, Siera Leonė.
Du kartus daugiau nei pernai šiemet išvežta lietuviškos kiaulienos. Pirmąjį šių metų pusmetį eksportuotos kiaulienos kiekis sudarė beveik 260 t. Daugiausiai jos išvežta į Dramblio Kaulo Krantą, Norvegiją bei Ukrainą.
Mėsos konservų taip pat eksportuota daugiau nei 2021 metų pirmąjį pusmetį. Šiemet – virš 360 t, o praėjusiais metais tik 8 t. Daugiausia lietuviškus mėsos konservus importavo Ukraina ir JAV.
Dvigubai daugiau nei pernai eksportavo ir medaus gamintojai. Pagrindinė medaus eksporto kryptis ir toliau išliko JAV (eksportuota 1,5 t produkcijos).
Kiaušinių gaminių šiemet eksportuota šiek tiek daugiau, virš 260 t (2021 m. išvežta apie 240 t). Daugiausia lietuviškus kiaušinių gaminius importavo Japonija, Kataras, Turkija ir Uzbekistanas.
Taip pat šia tema skaitykite
-
EP tyrimas: keturi grūdų prekiautojai dominuoja rinkoje
2024-11-25 -
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)