Kaunas. Dėl padidėjusio bendro bakterijų skaičiaus geometrinio vidurkio pieno supirkimas pernai buvo nutrauktas 108 kartus. Kol dalis mažųjų ūkių neturi pieno šaldytuvų, jo kokybė vis dar kelia aistrų.
Berčiūnų žemės ūkio bendrovės vadovė, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidiumo narė Oksana Puronaitė savo pastebėjimais dėl prastos kai kurių ūkių pieno kokybės pasidalijo ir su žemės ūkio ministru Kaziu Starkevičiumi. Susitikimas, kuriame dalyvavo ir daugiau ūkininkų, vyko Arūno Kudrevičiaus ūkyje, Utenos rajone.
„Pieno kaina iš esmės yra neteisinga visų ūkių atžvilgiu, sektorius kenčia nuo nesąžiningų rinkos žaidėjų. Įkaitais paimta didžioji Lietuvos kaimo dalis, 18 500 ūkių, kurie laiko mažiau kaip po 20 karvių (Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, š. m. rugpjūčio 1 d. tokių ūkių buvo apie 16 tūkst. - red.). Kai dalis rinkai tiekiamo pieno yra prastos kokybės, kenčia visi kiti pieno gamintojai, kurie tampa nekokybiško pieno įkaitais, nes nuo kokybės priklauso kaina, kuri taikoma visiems gamintojams“, – sakė O. Puronaitė.
Ji įsitikinusi, kad nekokybiškas pigus pienas labai mažina gero pieno kainą.
„Perdirbėjai įgudo tokį pieną pirkti labai pigiai, o tai leidžia ir kitiems nemokėti teisingos kainos, vadinasi, iškreipia rinkos kainą ir sąžiningiems ūkiams mokama neteisinga kaina, – teigė Berčiūnų ŽŪB vadovė. – Perdirbėjai turi technologinių galimybių apdoroti prastos kokybės pieną, bet proceso metu pakeičiama baltymo struktūra ir tuomet pienas pasidaro kaip didžiulis alergenas. Tokio pieno per Lietuvą susidaro iki 30 procentų. Todėl ir pieno sektorius Lietuvoje nesivysto.“
Iš kur atsiranda tiek nekokybiško pieno, jeigu „Pieno tyrimai“ jo nustato vos kelis procentus? O. Puronaitė teigia, kad mėginių keitimo antikultūra nuo 1992-ųjų yra tiek įsišaknijusi, kad, „regis, be to jau niekas ir gyventi nemoka.“
Ji teigė patyrusi šoką, kai pradėjo tuo domėtis. „Tai, kas vyksta, yra katastrofa, nes pusė Lietuvos vergauja. Tie iš smulkių ūkių, laikančių kelias karves, kurie įsigijo šaldytuvus, dirba švariai ir tvarkingai, yra konkurencingi, turi teisę gyvuoti. Bet niekas neturi teisės sukčiauti. O mums tai išlikimo reikalas. Tiek investavome, tiek dirbame, gamindami aukščiausios kokybės pieną, tad gaila matyti šitaip žlugdomą sektorių“, – kalbėjo Berčiūnų ŽŪB vadovė.
Iš didžiųjų ūkių, kuriuose pieno kokybė yra aukščiausia, pieno mėginiai imami kasdien. Pieno supirkimo punktuose mėginiai, pagal Pieno supirkimo taisykles, gali būti imami tik 2 kartus per mėnesį.
O. Puronaitė neabejoja, kad jeigu šioje vietoje būtų įvesta tvarka, maži šeimos pieno ūkiai irgi galėtų augti ir išgyventi, gaudami teisingą kainą. „Niekas nesako, kad mažam ūkiui nėra vietos po saule. Bet tik tam, kuris yra tvarkingas ir gamina kokybišką pieną. Turime ginti ir vartotoją, o tuo pačiu apginsime ir sąžiningą ūkį, ūkininką, gražų ir išpuoselėtą kaimą“, – ministrui savo požiūrį išsakė O. Puronaitė.
Atidžiai išklausęs, ministras K. Starkevičius sureagavo: „Reikia stiprinti pieno kokybės kontrolę.“
Beje, dėl dalies superkamo pieno prastos kokybės Lietuvos pieno gamintojų asociacijos posėdyje balandį Kupiškyje kalbėjo ir „Rokiškio sūrio“ vadovas Dalius Trumpa, teigęs, kad viena tona pieno iš vieno ūkio ir viena tona pieno iš 20 ūkių yra du skirtingi dalykai kokybės ir atsekamumo atžvilgiu.
O. Puronaitė tiki, kad „apsivalius ir pasirinkus teisingą kryptį“, sustiprinus pieno mėginių kontrolę, viskas stotų į vietas, atsirastų teisinga pieno kaina, gal būtų peržiūrėta ir kainos grandinė – kiek joje gauna ūkininkas, perdirbėjas ir prekybininkas. Liepą viena didesnė pieno produkto pakuotė parduotuvėje brango 30–50 centų, bet ūkininkai iš to papildomai neuždirbo.
KOMENTARAI
Dr. Laima Urbšienė, UAB „Pieno tyrimai“ direktorė
„Pieno tyrimų“ laboratorijoje 2023 m. buvo nustatyti 72 falsifikuoti, 119 netapatūs ir 32 probleminiai mėginiai.
Pradėjus vykdyti Tapatumo programą 2012 m. buvo randama įvairių pieno mėginių falsifikavimo atvejų. Jų gerokai sumažėjo, bet dar pasitaiko. Tapatumo kontrolės tikrinimo metodika leidžia patikrinti, ar pieno supirkimo punktuose pieno sudėties ir kokybės tyrimui mėginiai imami iš tos pačios pieno siuntos, ar paimti mėginiai yra tapatūs. Palyginimo rezultatai ir informacija apie netapačius mėginius, pažymint juos simboliu „F“ (falsifikuotas), perduodami VMVT bei Pieno sudėties ir kokybės rodiklių vertinimo ir nagrinėjimo komisijai, informuojamas supirkėjas.
Laboratorijoje ištyrus mėginius kartais vietoje rezultato nurodoma raidė „N“, vadinasi, mėginys neatitinka Pieno supirkimo taisyklėse nustatytų reikalavimų, taikomų žaliamkarvių pienui. Jis gali būti nustatytas priimant, identifikuojant, tiriant atvežtus mėginius. Šiuo metu netipiniai mėginiai dažniausiai nustatomi atliekant inhibitorinių (antimikrobinių) medžiagų tyrimą. Apie visus šiuos atvejus raštu informuojama VMVT, šią informaciją gauna ir supirkėjas.
VMVT kiekvienais metais vykdo „Vartų kontrolę“. Tikrinami visi į pienines pristatomo pieno kokybės rodikliai (bakterinis užterštumas, inhibitorinės medžiagos ir pieno užšalimo temperatūra).
Manau, dažnesni pieno kokybės tyrimai užtikrintų žaliavinio pieno kokybę, o pieno šaldymas yra būtina procedūra.
VMVT Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyrius(atsakymas raštu pateiktas atsakant į manoūkis.lt klausimus)
Kaip dažnai VMVT gauna pranešimų iš „Pieno tyrimų“ ar kitų šaltinių dėl galimai pieno supirkimo punktuose falsifikuojamų mėginių? Kas gresia klastotojui?
Gavę informaciją, VMVT pareigūnai atlieka pieno supirkimo punkto patikrinimą. Tokių pranešimų 2022 m. gauta 69, 2023 m. – 66. Šiai dienai gauti 36 pranešimai. Kai UAB „Pieno tyrimai“ pateikia laboratorinių tyrimų rezultatus apie nustatytus netapačius žalio pieno mėginius pagal 4 rodiklius keturiuose ir daugiau mėginių, sprendžiama dėl supirkėjo kvalifikacinio pažymėjimo galiojimo sustabdymo, kitais atvejais supirkėjui taikoma administracinė atsakomybė.
Kiek tokių atvejų nustatyta šiemet, praėjusiais metais? Jų daugėja ar mažėja?
Per 7 šių metų mėnesius nustatyti 42 falsifikuoti mėginiai, iš viso – 65 netapatūs pieno mėginiai. 2023 m. nustatyti 72 falsifikuoti mėginiai, iš viso – 119 netapatūs pieno mėginiai. 2022 m. falsifikuoti 78 mėginiai, iš viso – 118 netapačių pieno mėginių.
Kiek nekokybiško pieno atvejų padeda išaiškinti „Vartų kontrolė“? Ar dažnai ji vykdoma?
Siekiant įvertinti žalio pieno saugą ir kokybę, vykdoma į perdirbimo įmones pristatyto žalio pieno kontrolė („Vartų kontrolė“). Jos metu atrenkami žalio pieno mėginiai bendram bakterijų skaičiui, somatinių ląstelių skaičiui, inhibitorinėms medžiagoms ir užšalimo temperatūrai nustatyti. Žalio pieno mėginiai atrenkami pieno perdirbimo įmonėse ir pieno surinkimo centruose.
Kontrolė atliekama vieną kartą per metus vadovaujantis VMVT direktoriaus įsakymu.
Pagal 2023 m. kontrolės priemonės rezultatus Lietuvos pieno gamintojų superkamo pieno kokybės tyrimų rezultatai dėl somatinių ląstelių skaičiaus atitiko 78 proc., dėl bendro bakterijų skaičiaus – 54 proc. Palyginimui, 2022 m. pieno kokybės tyrimų rezultatai dėl somatinių ląstelių skaičiaus atitiko 63 proc., dėl bendro bakterijų skaičiaus – 53 proc., 2021 m. tyrimų rezultatai dėl somatinių ląstelių skaičiaus atitiko 66 proc., dėl bendro bakterijų skaičiaus – 48 proc. Šiais metais į perdirbimo įmones pristatyto žalio pieno kontrolė dar nebuvo vykdyta.
Per susitikimą su ministru K. Starkevičiumi keli ūkininkai teigė, kad vieša paslaptis, jog mėginiai galimai falsifikuojami. Suprantama, kad nepagautas – ne vagis, bet ar VMVT irgi gauna neoficialios informacijos apie nekokybišką pieną?
Gavusi pranešimą ar skundą, VMVT, įvertinusi riziką, atlieka patikrinimą. 2024 m. gautas vienas skundas, kuris nepasitvirtino.
Pagal Pieno supirkimo taisykles, pieno mėginiai dėl bakterinio užterštumo turi būti imami ne rečiau kaip 2 kartus per mėnesį, bet, pagal nutylėjimą, jie dažniau neimami. Ar, VMVT vertinimu, tokia kontrolė nėra per menka, ypač kalbant apie pieno supirkimo punktuose surenkamą pieną iš mažųjų ūkių, kurie net ne visi turi pieno šaldytuvus?
Gamintojas privalo parduodamą pieną paruošti pagal ES reglamente (EB) Nr. 853/2004 nustatytus reikalavimus. Supirkėjas privalo užtikrinti tinkamą pieno mėginių paėmimą Pieno supirkimo taisyklėse nurodytu periodiškumu. 2023 m. dėl padidėjusio bendro bakterijų skaičiaus geometrinio vidurkio pieno supirkimas buvo nutrauktas 108 kartus.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Žemės sklypo duomenų bylas tikrins tik Registrų centras
2024-10-01 -
Ukraina pradėjo importuoti lietuviškas ir lenkiškas bulves
2024-09-25 -
Liepą grūdų eksportuota 3 kartus daugiau
2024-09-02
Skaitomiausios naujienos
-
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17 -
Keičiamos augalų apsaugos produktų naudojimo taisyklės
2024-09-20
(0)