Basf 22 10 17 Egles sanatorija 2022 12 01
Rinka
D. Trumpa: žaliavinio pieno kaina nepriklauso nuo jos viešinimo

Vilnius. Žemės ūkio ministrui žadant įpareigoti pieno supirkėjus labiau viešinti iš ūkininkų superkamo pieno kainas, nes tai esą paskatins sąžiningiau paskirstyti kainos dalį tarp gamintojų ir perdirbėjų, pastarieji sako, kad žaliavinio pieno kaina nepriklauso nuo jos viešinimo.

„Ruošiamės sukurti tokią sistemą, kuri rodytų, kiek kiekvienas Lietuvos pieno perdirbėjas moka pieno gamintojui. Mes segmentuosime, bet kad kiekvienas pieno gamintojas galėtų matyti, kiek jo kaimynas gauna iš „Pieno žvaigždžių“, „Rokiškio sūrio“ ar bet kurios kitos įmonės“, – BNS sakė Giedrius Surplys.

Anot jo, sistemoje pieno gamintojai būtų suskirstyti į grupes, pavyzdžiui, pagal karvių skaičių, kad aiškiai matytųsi faktinės kainos. Ministro teigimu, skaidrinant kainas, tikimasi, kad gamintojų kaina už pieną augtų, o perdirbėjų dalis mažėtų.

Bioversija 22 08 31

Šiuo metu sistemoje įmonės turi nurodyti, kiek jos vidutiniškai moka tam tikrą pieno kiekį parduodantiems ūkininkams, tačiau, pasak ministro, ji neparodo tikros padėties, nes vienos grupės  gamintojams dažnai mokama skirtingai.  

„Einame link to, kad turbūt grupių visai neliks, bet žinosime, kiek kiekvienas segmentas ūkininkų gauna iš kiekvienos perdirbimo įmonės“, – sakė žemės ūkio ministras.

Vienos didžiausių pieno perdirbimo bendrovių Lietuvoje „Rokiškio sūris“ vadovas Dalius Trumpa sako, kad jei ir būtų priimtos įstatymo pataisos, pieno kainoms tai įtakos neturėtų. Anot jo, kainos priklauso nuo to, kiek rinkai siūloma pieno ir už kiek galima parduoti pagamintus produktus.

„Šita sistema gali tik padėti rinkai būti skaidresniems ir ūkininkams turėti pasitenkinimą, kad jie gauna kainą, atitinkančią Lietuvos vidurkį, ir tokiu būdu nesijausti nuskriaustu arba atvirkščiai – įmonėms žinoti, kad jos nepermoka ir jaustis ramiau, nes kiekvienose derybose yra noras nusipirkti pigiau, parduoti brangiau“, – BNS teigė „Rokiškio sūrio“ vadovas.

Pasak jo, dabartinė sistema yra naudinga dėl rinkos skaidumo, nes abi pusės gali pasitikrinti, kokioje rinkos vietoj jos yra ir taip turėti papildomų argumentų ateities derybose.

G. Surplys žada Seimui netrukus pateikti įstatymo pataisas, kuriose bus numatyta skelbti, kiek supirkėjai moka savo partneriams. Pasak G. Surplio, dabar už pieno žaliavos litrą mokama vidutiniškai 15 centų.

Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ direktoriaus Egidijaus Simono duomenimis, Lietuvoje yra 18 tūkst. ūkių, kurių pienas parduodamas perdirbti. Šiuose ūkiuose yra 275 tūkst. karvių.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija