Česnakų rinkos perspektyvos
2015-01-28

Kaunas. Kiek Lietuvoje užauginama česnakų? Tikslaus atsakymo į šį klausimą nėra, nes statistikoje kol kas česnakai nefigūruoja kaip atskira daržovė, o įeina į poziciją „kiti". Tačiau tai tik laiko klausimas - įsitikinęs Česnakų pramonės asociacijos pirmininkas Alvydas Petrusevičius, neabejojantis šio verslo perspektyvomis.

Jo teigimu, apie bendrą šalyje išauginamą česnakų kiekį spręsti sunku. Su asociacija bendradarbiauja beveik šimtas augintojų, o didelė dalis smulkiųjų augintojų darbuojasi individualiai.

Dalis asociacijos narių užsiima sertifikuotų veislių dauginimu bei platinimu, sudarytos galimybės produkciją sandėliuoti kol kas vienintelėje specializuotoje saugykloje Klaipėdoje. Bendradarbiaujant su Latvijos česnakų asociacija, šioje šalyje iš lietuviškos žaliavos pradėta gaminti raugintus česnakus, kurie jau pasiekė Lietuvos prekybos tinklus.

Alvydo Petrusevičiaus duomenimis, Česnakų pramonės asociacijai priklausančių augintojų maistinių česnakų pardavimo kainos vidurkis 2013 m. buvo 5,5 Lt/kg. 2014 metais česnakai buvo brangesni - po 6,5-8,5 Lt/kg, o vėlų 2014-ųjų rudenį kaina pakilo iki 9 Lt/kg.

„Lietuvos mažmeninei prekybai savų česnakų buvo patiekta labai mažai, nes nebuvo suinteresuotumo dėl kainos ir ilgo atsiskaitymo", - pastebi A. Petrusevičius. Mūsų šalies prekybos tinkluose dominuoja česnakai iš Kinijos ir Egipto, tačiau lietuviški česnakai išperkami pirmiausia.

Dabar daugelis česnakų versle besisukančių žemdirbių orientuojasi į sertifikuotų, derlingų vasarinių ir žieminių česnakų veislių įsigijimą ir jų dauginimą. Asociacija siūlo žemdirbiams bendradarbiauti, pasirenkant vieną iš priimtinų variantų. Tarkime, auginti vasarinių česnakų dauginamąją medžiagą, priduodant tiekėjui su visišku prekiniu paruošimu (išdžiovintus, nuvalytus, išrūšiuotus). Už tokius česnakus rudenį, spalio-lapkričio mėnesiais planuojama mokėti 3,76 Eur (13 Lt)/kg, o pavasarį, kovo-balandžio mėnesiais - 6,37 Eur (22 Lt)/kg.

Jei česnakai priduodami tiekėjui tik iš dalies paruošti - išdžiovinti ir nuvalyti, jų kaina10 Lt/kg. Jei tiekėjui priduodami žali nuvalyti česnakai, kaina 1,16 Eur (4 Lt)/kg. Česnakų galvutės kalibruojamos į klases pagal skersmenį: ekstra klasė - nuo 5,5 cm, 1 klasė - 4-5,5 cm, 2 klasė - 3-4 cm.

Pasak A. Petrusevičiaus, nors dėl Rusijos embargo daugumos rūšių daržovių kainos krito, tačiau česnakų kaina 2014-aisiais, palyginti su 2012-2013 m., išaugo. Kainos augimą lėmė ne tik mūsų, tačiau ir Estijos, Latvijos, Čekijos ir kt. šalių suaktyvėję pirkėjai. Praėję metai ne visiems augintojams buvo geri - daugumai česnakai iššalo, tai iš dalies irgi lėmė kainos augimą.

„2014 metų rudenį per dvi savaites šalyje beveik neliko prekinių česnakų, pristigo žieminių sodinamosios medžiagos. Kol kas negalime maksimaliai aprūpinti vidaus rinkos", - sako A. Petrusevičius.

Analogiška situacija ir geografiškai artimuose regionuose, esančiuose panašioje klimato zonoje: nepakankamai išauginama sertifikuotos, produktyvios sodinamosios medžiagos, neišvystytas perdirbimas, nėra specializuotų sandėlių.

Pasak A. Petrusevičiaus, didelį norą bendradarbiauti rodo Lenkijos augintojai, kuriems vis tik dar trūksta žinių, ilgalaikio sandėliavimo praktikos, o jų turima vasarinių česnakų veislė nėra derlinga. „Daugeliui šalių Lenkijos vaisių ir daržovių augintojai yra rimti konkurentai, bet tik ne česnakų srityje - jau kuris laikas jų česnakų mūsų rinkoje nepastebime. Ir realiai nusimato eksporto galimybė į šią šalį", - patikina A. Petrusevičius.

***

VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, lyginant 2009-2014 m. laikotarpį, daugiausia česnakų maistui buvo supirkta 2013 m. - 45 tūkst. kg, o supirkimo kaina tais metais buvo 6,27 Lt/kg. Tais metais perdirbimui buvo supirkta 2 767 kg, vidutinė kaina 4,87 Lt/kg.

Pernai, 2014-aisiais, česnakų maistui buvo supirkta gerokai mažiau - tik 6 651 kg. Tiesa, kaina didesnė - 8,34 Lt/kg. Perdirbimui pernai supirkta 3 711 kg, o jų kaina - po 4,86 Lt/kg.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas, Jūsų nuomone, labiausiai lemia žemės ūkio paskirties sklypų kainą?
Orai