Basf A1 2024 06 14 Basf m1 2024 06 14
Rinka
Brazilija atsivėrė lietuviškiems kviečiams (papildyta)

Vilnius. Brazilijos Žemės ūkio, gyvulininkystės ir tiekimo ministerija patvirtino, kad nuo šiol lietuviški kviečiai galės būti eksportuojami į šią didelę rinką turinčią Pietų Amerikos valstybę.

Pasak žemės ūkio ministro Andriaus Palionio, atverta nauja didelė rinka lietuviškiems kviečiams suteikia mūsų grūdų augintojams daugiau galimybių realizuoti savo produkciją.

„Džiaugiuosi, jog pavyko įtikinti Brazilijos atsakingąją instituciją, kad lietuviški kviečiai yra saugūs ir kokybiški.  Dabar belieka perduoti estafetę Lietuvos grūdų augintojams ir perdirbėjams. Tiek Brazilijos, tiek ir anksčiau atvertos Kinijos rinkos kelia ganėtinai griežtus fitosanitarinius reikalavimus, todėl augintojai ir eksportuotojai turėtų užauginti ne tik daug kviečių, bet kartu ir užtikrinti, kad šie būtų kokybiški bei atitinkantys fitosanitarinius reikalavimus“, – teigia A. Palionis.

Bioversija 2024 04 26 m7

2019 metais lietuviškiems kviečiams buvo atverta itin svarbi Kinijos rinka. Į šią šalį jau eksportuota daugiau kaip 300 tūkst. tonų kviečių. Be to, jau inicijuotas ir Kinijos rinkos atvėrimas miežiams, žirniams bei rapsams.

Lietuvos grūdų augintojų asociacija sako, kad šalyje yra pajėgių įmonių, kurios galėtų vežti grūdus į šią Pietų Amerikos valstybę.

Pasak asociacijos administracijos vadovo Igno Jankausko, Lietuvoje auginami grūdai yra nišiniai – jie  pasaulyje pripažįstami kaip aukštos kokybės, o rasti tokių grūdų pirkėją nėra labai paprasta – dažniau reikalingi vidutinės kokybės grūdai.

„Svarbu, kad įvyktų prekybos sandoris. Lietuvoje yra stiprių įmonių, kurios tuos sandorius sugeba sudaryti. Galvočiau, kad šiuo metu aktyviausi grūdų rinkos dalyviai – „Agrorodeo“ ir „Agrokoncernas“ bei keletas smulkesnių žaidėjų“, – BNS sakė I. Jankauskas.

Anot jo, dėl augančios konkurencijos pasaulyje prekiauti grūdais tampa vis sudėtingiau, todėl kiekviena atverta rinka yra labai svarbi.

„Įtampa rinkoje nemažėja, o tik didėja, matome, Ukraina pranešinėja, kad didina parduodamus kiekius, (...) intensyvina prekybą, gamybą, konkurencinga infrastruktūra atsiranda ir grūdų kiekis didėja“, – teigė jis.

„Jeigu nuveža į Kiniją, nuveš ir į Braziliją“, – pridūrė I. Jankauskas, paklaustas, ar nebus sunku lietuviškiems grūdams įsitvirtinti didžiulėje Brazilijos rinkoje.

2018–2019 metais eksportuota 2,2 mln. t kviečių, o 2017–2018 m. – 2,7 mln. tonų. Kviečiai, kaip ir kiti grūdai, yra eksportuojami ne tik į Europos Sąjungos, bet ir trečiąsias šalis. Augalininkystės tarnybos prie žemės ūkio ministerijos duomenimis, 2019 metais lietuviški kviečiai buvo eksportuojami į 11 pasaulio šalių ir sudarė beveik 1,6 mln. tonų.

Lietuviški grūdai eksportuojami į daugiau kaip 25 pasaulio šalis, tokias kaip Saudo Arabija, Pietų Afrikos Respublika, Mozambikas, Iranas, Nigerija, Kenija, Egiptas, Sudanas, Libano Respublika, Jungtiniai Arabų Emyratai, Turkija, Izraelis, Vietnamas, Pakistanas ir kt.

Šiuo metu vykdomos grūdų rinkų atvėrimo derybos su Indija ir Pakistanu dėl žirnių, JAV ir Meksika dėl kviečių.

ŽŪM, BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos