Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Rinka
Baltarusiškas trąšas vis dar bandoma gabenti per Lietuvą
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Bandymai tranzitu per Lietuvą vežti baltarusiškas trąšas apeinant tarptautines sankcijas stebimi nuo to laiko, kai prieš metus Vyriausybė sustabdė Baltarusijos kalio trąšų gamintojos „Belaruskalij“ prekių gabenimą geležinkeliais į Klaipėdos uostą, teigia susisiekimo viceministrė Loreta Maskaliovienė.

„Sankcionuotos prekės neturi būti gabenamos. Kita pusė išradinga ir tikrai akivaizdu, kad ne tik nuo karo pradžios, bet ir nuo „Belkalio“ sustabdymo pradžios matome labai skirtingų sukčiavimo ir schemų apėjimo būdų“, – LRT radijui trečiadienį sakė L. Maskaliovienė. 

Anot jos, nuo to laiko užkirstas kelias šimtams tokių bandymų.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Yra keli šimtai užkardyta skirtingų atvejų. Labai svarbus skirtingų institucijų bendradarbiavimas užkardant tokias schemas“, – kalbėjo susisiekimo viceministrė.

Tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“ pirmadienį paskelbė su partneriais išsiaiškinęs, kad pernai sustabdytas Europos Sąjungos sankcionuotų baltarusiškų trąšų – šiuo atveju karbamido – tranzitas per Lietuvą realiai nesustojo.

Pasak viceministrės, žiniasklaidos paviešintas atvejis yra tik vienas iš kelių šimtų.

„Čia yra dar vienas atvejis, kai akivaizdžiai apeitos sankcijos. Dėl to ir sustabdyti traukiniai, atiduota informacija teisėsaugos institucijomis, prokuratūrai ir tiriami aiškūs sukčiavimo atvejai. (...) Žiniasklaidą pasiekė vienas iš kelių šimtų atvejų, kurie prieš tai užkardyti“, – sakė L. Maskaliovienė.

Lietuvos ir Baltarusijos žurnalistų bei visuomenininkų tyrimo duomenimis, karbamidas, kurio pėdsakai veda iki vienintelės jo gamintojos Baltarusijoje – Gardino „Grodno Azot“, geležinkelio sąstatais toliau rieda iki Klaipėdos Birių krovinių terminalo. 

Pasak viceministrės, tokios schemos rodo, kad sukčiai bando būti išradingi apeidami sankcijas.

„Yra išradingų sukčių, kurie bando apeiti sankcijas, o mes turime būti labai budrūs ir bendradarbiauti su visomis institucijomis, kad būtų galima užkardyti tokias schemas“, – sakė L. Maskaliovienė.

Europos Komisijos (EK) atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega trečiadienį taip pat sakė, kad Rusija ir Baltarusija nuolat ieško būdų, kaip apeiti joms taikomas ES sankcijas, tačiau reikia rasti būdų, kaip užkirsti tam kelią.

Jo teigimu, EK koordinuoja sankcijų taikymą ir yra sukūrusi įvairių priemonių, kurios yra pakankamos. Anot jo, už sankcijų įgyvendinimą tiesiogiai atsakingos valstybės narės ir jų institucijos.

Muitinės departamento vadovas Darius Žvironas antradienį sakė, kad įgyvendinti sankcijas sudėtinga, nes atsiranda vis naujų bandymų įvežti sankcionuotas prekes. 

Parengta: pagal BNS inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos