Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Rinka
Argentinos ūkiams vietoj sojų pataria sėti kviečius

Buenos Airės. Per metus Argentinoje sojų ir kukurūzų pasėliuose naudojamas herbicidas glifosatas pabrango net 37,5 proc. Išaugus šių augalų priežiūros kaštams, analitikai rekomenduoja ūkiams atkreipti dėmesį į pelningesniais tampančius kviečius.

„Cordoba Cereal Exchange“ biržos analitikai paskelbė ekonominę ataskaitą, kurioje perspėjama apie perkamosios galios sumažėjimą sojų ir kukurūzų rinkoje.

Pasaulyje abiejų rūšių produkcijos supirkimo kainos juda žemėjimo link. Tuo tarpu sojų ir kukurūzų auginimo kaštai ūkininkams išaugo. Apie tai rašo Argentinoje leidžiamas portalas apie žemės ūkį, rinką ir pan. agrovoz.

Bioversija 23 04 27

Argentiniečiai žemdirbiai teigia, kad iš padidėjusių išlaidų labiausiai pasijautė būtent glifosato pabrangimas. Jis yra pagrindinis sojų ir kukurūzų pasėliuose naudojamas herbicidas. Per metus glifosato kainos pakilo net 37,5 proc.: dar pernai rugsėjį jis kainavo 240 JAV dolerių už 100 litrų, o šių metų rugsėjį kaina pasiekė 330 dolerių.

Dėl brangesnio herbicido sojų auginimo kaštai padidėjo net 43,6 proc., o kukurūzų – 45,7 proc. Be to, pakilo ir šių augalų sėklų kainos: sojų – 4,4 proc., kukurūzų – 5,9 proc.

Išlaidų ir pelno santykis auginant aliejines kultūras pablogėjo net 7 proc., o grūdus – tik 1,6 proc.

Kaip žinome, Argentinoje, kaip ir daugelyje kitų Pietų bei Šiaurės Amerikos šalių, auginami genetiškai modifikuotų (GM) veislių sojos ir kukurūzai, kurie atsparūs glifosatui, pagrindiniam pasėliuose naudojamam herbicidui. GM sėklas ūkininkams tenka pirkti iš sėklininkystės įmonių.

Dėl visų minėtų priežasčių dabar Argentinos ūkiuose ekonominiu lyderiu tapo kviečiai. Šiemet, palyginti su praėjusiais metais jų auginimas argentiniečiams atpigo apie 7,2 proc. Taip atsitiko dėl to, kad kviečių kainos nesikeitė, o išlaidų buvo mažiau.  

Auginant kviečius pabrangusio glifosato sunaudojama daug mažiau negu sojų ar kukurūzų pasėliuose. Tuo tarpu kai kurios kitos kviečiams reikalingos augalininkystės prekės atpigo. Pavyzdžiui, diamonio fosfato kaina sumažėjo 13,4 proc., karbamido – 10,8 proc., dyzelino – 12,1 proc.

Taigi, analitikai rekomenduoja Argentinos ūkininkams atkreipti dėmesį būtent į kviečius, o agroverslo įmonėms – pasiūlyti augintojams tvariai žemdirbystei tinkamų augalų apsaugos priemonių ir technologijų, kurias taikant pagerėtų grūdų kokybė.

Palyginti su ankstesniais metais dabar šalyje kviečių pasėlių plotai yra santykinai žemame lygyje.

MŪ inf.

  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 + padovanok tėčiui mob

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos