Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
Ar tikrai pieno gamintojų laukia Brisiaus galas?

Kaunas. Pieno gamintojai baiminasi, kad gamybos kvotų panaikinimas gali privesti prie visiško sektoriaus žlugimo. Karvių skaičius šalyje mažėja, supirkimo kainos svyruoja ir netenkina gamintojų, skaudžiu kirčiu tapo ES paramos moduliacija. Rinkos ekspertai tikina, kad pieno gamintojai, sau prognozuojantys Brisiaus galą, tirština spalvas.

Kokia Lietuvos pieno gamintojų ateitis, kokių priemonių imtis, diskutuota apskritojo stalo diskusijoje, surengtoje Žemės ūkio rūmuose (ŽŪR). Diskusijoje dalyvavo Europos pieno tarybos prezidentas Romualdas Šaberis (Romuald Schaber) ir viceprezidentė Sieta van Keimpema. Pieno gamintojų ir pieno sektoriaus situaciją apibendrino Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis ir Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas Albertas Gapšys.

Bioversija m7 2024 11 19

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos nariams rūpi sektoriaus likimas po kvotų panaikimo

Žemės ūkio ministerijos Maisto pramonės skyriaus vedėja Lilija Tepelienė perskaitė pranešimą apie rinkos valdymo mechanizmo kūrimą pieno sektoriuje. Apie kvotų panaikinimo padarinius kalbėjo ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas. Pasak jo, nėra abejonių, jog panaikinus kvotas, pieno produkcijos apimtys ES padidės. Dėl to gali sumažėti pieno supirkimo kainos, o kartu ir ūkininkų pajamos. Dideli ūkiai iš inercijos išsilaikys ilgiau, o mažiems ūkiams gresia krizė.

„Smulkūs ir vidutiniai šeimos ūkiai, nors ir neišsiskiriantys pridėtinės vertės sukūrimu, vis dėlto kuria svarbias viešąsias gėrybes - palaiko užimtumo ir pajamų lygį kaime. Turi būti sukurtos priemonės, kurios padėtų tokiems ūkiams išsilaikyti", - teigė ŽŪR pirmininkas.

„Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas, sakydamas, kad nesiimant priemonių, gyvulininkystės sektoriaus laukia linų likimas arba Brisiaus galas, šiek tiek perdeda. Lietuva - žemdirbių kraštas, ir pieno sektorius mūsų šaliai labai svarbus. Manau, kad neprieisime iki to, jog Lietuvoje neliks karvių ir pieno", - sakė A. Gapšys.

Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas siūlo galvoti apie Rusijos rinką

Tačiau jis pripažino, kad problemų šiame sektoriuje daug ir jas spręsti reikia jau dabar. Būdami ES, esame maža šalis, todėl po 2015 metų pieno kvotų panaikinimo konkurencija bus labai aštri. Visi norės auginti daugiau karvių, gaminti daugiau pieno, todėl gali nukentėti mūsų eksportas, o tuo pačiu ir supirkimo kainos. Išsprendus šias dvi problemas, Lietuva galėtų sėkmingiau plėtoti pieno gamybos sektorių.

A. Gapšys siūlo galvoti apie Rusijos rinką. Šiuo metu į šią šalį eksportuojama apie 30 proc. pieno. „Mums reikalinga ne vien Rusijos rinka, visada reikia turėti alternatyvą", - teigia ekspertas.

Be to, jo nuomone, reikėtų ieškoti būdų, kaip sudaryti konkurenciją perdirbimo pramonei. Šiuo metu pieno perdirbimo sektorius Lietuvoje yra oligopolinio pobūdžio, penkiems stambiausiems perdirbėjams net nereikia tarpusavyje tartis dėl supirkimo kainų.

Diskusijos metu kilo nemažai klausimų

„Jau vien tai, kad atsiras žemdirbių valdoma pieno perdirbimo įmonė, bus pozityvus žingsnis. Vidaus rinkoje išaugs poreikis pieno poreikis ir padidės perdirbimo įmonių konkurencija. Geriau bus didinti perdirbimą naujoje įmonėje, nei parduoti toms, kurios moka mažas kainas", - tvirtino A. Gapšys.

Diskusijoje kalbėta ir smulkiųjų gamintojų vardu, kurie skundžiasi, kad už pieną mokama mažai. Tai problema, atsiradusi dėl tarpininkų. Jų yra daug ir jie naudojasi tuo, kad pagyvenęs ūkininkas, laikantis keletą karvių, yra priverstas pigiai parduoti pieną. Tarpininkus reikėtų stebėti, o vienam kitam galbūt net atimti licenciją.

Europos pieno tarybos prezidentas Romualdas Šaberis lietuvos pieno gamintojus ragino kooperuotis

Tarp dviejų brolių - perdirbėjų ir supirkėjų - pieno gamintojams tenka trečiojo brolio vaidmuo, kurį du galingesnieji stipriai skriaudžia. Šalyje nėra stiprių ūkių ar ūkininkų, kurie galėtų už save pakovoti, jiems trūksta rinkos žinių, situacijos aiškumo ir suvokimo, kas iš tikrųjų vyksta. Todėl dažnai pavieniai ūkininkai paprasčiausiai apgaunami.

Tiek A. Gapšys, tiek svečias iš Bavarijos - Europos pieno tarybos prezidentas Romualdas Šaberis - ragino pieno gamintojus kooperuotis. Pristatęs pieno gamintojų teises ginančią organizaciją, R. Šaberis kvietė ir lietuvius tapti šios organizacijos nariais.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
    Visos apklausos