Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Rinka
Ar skiriasi vasarinių ir žieminių kviečių grūdai?

Akademija, Kėdainių r. Didžioji dalis lietuviškų kviečių eksportuojama, todėl labai svarbu, kad jų kokybė atitiktų pirkėjų reikalavimus. Šiemet kai kurios grūdus superkančios įmonės pabrėžė naują reikalavimą – nemaišyti žieminių kviečių grūdų su vasariniais.

Mūsų ūkiuose įprasta praktika laikyti visus kviečių grūdus tose pačiose talpyklose. Žemdirbiai pastebi, kad paprastai vasarinių kviečių kokybiniai parametrai yra šiek tiek geresni už žieminių, todėl jų sumaišymas kilsteli bendrą grūdų masės kokybę. Nedaryti to – naujiena, kurios bus priversti laikytis konkrečius įsipareigojimus su supirkėjais prisiėmę žemdirbiai.

Garsaus šalies javų selekcininko, ne vienos veislės kūrėjo, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto vyriausiojo mokslo darbuotojo Vytauto Ruzgo paklausėme, kaip įmanoma atskirti žieminių ir vasarinių kviečių grūdus. Kitaip tariant, ar šio reikalavimo nesilaikantieji gali būti demaskuoti?

Bioversija 2024 04 26 m7

„Žieminių ir vasarinių kviečių grūdų nei vizualiai, nei chemiškai atskirti neįmanoma. Galimas tik vienas būdas: turint pakankamai laiko anksti pavasarį ar šiltai laikant žiemą padaiginti ir paauginti. Žieminiai kviečiai kelia varpas tik gavę 4-6 savaites jarovizacijos (geriausia, kai laikomi šviesoje ir nuo 1 iki 10 laipsnių šilumos temperatūroje. Taip, šilumos, o ne šalčio!). To negavę, pasėti pavasarį – vasarą auga kaip žolė. Vasariniams kviečiams jarovizacijos nereikia. Pasėk pavasarį, ir jie be jarovizacijos kels generatyvinius stiebus – tai yra stiebus, kurie turi varpas“, - paaiškina V. Ruzgas.

Mokslininkas spėja, kad greičiausiai reikalavimas nemaišyti žieminių kviečių su vasariniais gali būti sietinas su tuo, jog tokių kviečių pirkėjas planuoja įsigytus grūdus ne tik perdirbti, bet ir naudoti sėklai. Tokiu atveju, jei bus pasėta sumaišyti žieminiai su vasariniais kviečiai, žiemą vasarinių dalis iššals ir liks erdvė piktžolėms. Pavasarį pasėjus sumaišytus vasarinius su žieminiais kviečius, vasariniai pribręs, o žieminiai liks žole (kaip jau minėta, jie neformuos varpų) ir užkimš savo žalia mase kombainus per javapjūtę.  

V. Ruzgas sako, kad jam tekę girdėti ir keistesnių reikalavimų: pavyzdžiui, kai kurių šalių pirkėjai pageidauja, kad vasariniai kviečiai būtų pasėti iki Velykų, nors tai yra labai neapibrėžtas terminas, kiekvienais metais kintantis priklausomai nuo mėnulio kalendoriaus (+/- 5 savaitės) ir agronominiu požiūriu sunkiai paaiškinamas. Greičiausiai tai susiję su tam tikrais tikėjimo dalykais. Bet kuriuo atveju galioja priežodis: klientas visada teisus. Jei norima parduoti produkciją, teks susitaikyti ir su keisčiausiais reikalavimais.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos