Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
Ar pasėsime daugiau grikių Rusijai uždraudus jų eksportą?

Maskva / Kaunas / Varėna. Rusijai uždraudus vasarą eksportuoti grikius, mūsų šalies grūdų prekybos įmonių atstovai teigia, kad tai turės įtakos šių produktų kainai vartotojams, daugiau uždirbti tikisi ir augintojai.

Rusijos vyriausybė grikių ir jų produktų eksportą uždraudė beveik trims mėnesiams – nuo birželio 5-osios iki rugpjūčio pabaigos.

Lietuva – ketvirta jų pagrindinių importuotojų sąraše.

Bioversija m7 2024 11 19

Sprendimas priimtas siekiant „patenkinti šių produktų paklausą vidaus rinkoje bei išvengti nepagrįsto jų kainų augimo“, teigiama Rusijos vyriausybės nutarimo aiškinamajame rašte.

Jame pažymima, jog nuo praėjusių metų lapkričio stebimas grikių eksporto augimas į virtinę valstybių, tarptautinėje rinkoje susiklosčius tam palankioms sąlygoms.

Rusijos grūdų eksportuotų sąjungos duomenimis, pagrindinės rusiškų grikių importuotojos šiais žemės ūkio metais – Kinija, Latvija, Ukraina, Lietuva, Japonija.

Pernai grikių derlius Rusijoje buvo 13,6 proc. solidesnis nei užpernai – 893 tūkst. tonų.

Rusų sprendimas turės įtakos rinkai

Viena didžiausių grikių prekybos įmonių Lietuvoje UAB „Galinta ir partneriai“ generalinis direktorius  Marijus Mazuch portalui manoūkis.lt sakė, kad Rusijos sprendimas neabejotinai turės įtakos kitų šalių grikių rinkai.

„Rusija yra viena didžiausių grikių augintojų ir eksportuotojų pasaulyje ir ji diktuoja tarptautinės prekybos sąlygas. Jeigu būtų likę keli mėnesiai iki naujo derliaus, tai gal ir mažiau jaustųsi draudimo pasekmės. O dabar, manau, kad įtaka grikių kainai tikrai bus. Kiek grikiai galėtų pabrangti, aišku, dar sunku pasakyti. Priklausys ir nuo vartojimo. Vasarą grikių paklausa įprastai sumenksta“, – sako M. Mazuch.

Pasak jo, kadangi pagrindinis grikių kiekis į tokias šalis, kaip Kinija, Japonija, Korėja ir pan., atkeliauja iš Rusijos, visiems importuotojams teks ieškoti, kur šios produkcijos nupirkti kitur. Pasiūlai mažėjant, kainos kyla – tokia rinkos praktika.

M. Mazuch teigimu, paskutinieji dveji treji metai buvo palankūs grikių augintojams, nes kainos rinkoje vyravo nemažos. „Mes skatiname ūkininkus auginti grikius, viską supirksime rinkos kainomis“, – priduria M. Mazuch.

„Labai jaučiame, kai grikių daug importuojama“

Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos pirmininkė Danutė Karalevičienė portalui manoūkis.lt sakė, kad ši žinia palanki mūsų šalies grikių augintojams. Gali būti, kad ji paskatins šiais augalais užsėti ir papildomų laukų. Nors ir taip šį pavasarį Dzūkijos ūkininkai grikiams numatę nemažus plotus. Grikiai sėjami pasibaigus šalnų pavojui, nuo gegužės vidurio.

Pasak D. Karalevičienės, grikius auginti skatina ir pernykštis sėkmingas sezonas, kai šių augalų kainos buvo palankios, siekdavo ir 800 eurų už toną. Už ekologiškus grikius dar mokamas 200-300 eurų priedas.

Didesnes kainas lėmė ir prastesnis derlius, galbūt mažesnis įsivežimas iš užsienio ir tai, kad nemažai lietuviškų grikių buvo parduota į Lenkiją.

Grikių supirkimo kainos kasmet labai svyruoja, nes joms įtakos turi situacija aplinkinėse rinkose „Labai jaučiame, kai grikių daug importuojama. Jeigu tik į šalį įvežama porcija rusiškų grikių, tai pas mus kainos per pusę nukrenta. Tuomet ūkininkams tenka ieškoti būdų, kaip užaugintus grikius parduoti į užsienį. Kai tampa neįmanoma į Lietuvą įvežti importinių grikių, tai atsiranda ir kainos, ir kiekiai ir pelnas“, – sako D. Karalevičienė.

Ji priduria, kad nederlingose žemėse grikiai, jeigu kainos palankios, būna viena pelningiausių kultūrų. 

Statistika rodo, kad grikių plotai mūsų šalyje kasmet svyruoja, juntama mažėjimo tendencija. Pasėlių deklaravimo duomenimis, pernai Lietuvoje buvo auginama 40,136 tūkst. ha grikių. 2019 m. jų plotai sudarė 28,639 tūkst. ha, 2018 m. – 54,586 tūkst. ha, 2017 m. – 64,543 tūkst. ha.

„Interfax“-BNS, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos