BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Rinka
Analitikai: grūdų derlius bus 12 proc. didesnis, maisto kainos išliks panašios

Vilnius. Analitikai šiemet prognozuoja 12 proc. didesnį grūdų derlių nei pernai – to tikėtis leidžia jau dabar matomas didesnis derlingumas.

Nors manoma, kad grūdų supirkimo kainos jau pasiekė piką, tačiau jos išliks gana aukštos, o tai neleidžia tikėtis, jog pigs maisto produktai. Kainų šuolis taip pat neprognozuojamas – jos išliks panašios kaip pernai, o mažėjimo laukiama metų pabaigoje arba kitąmet.

Didesnis derlingumas

Bioversija 2024 04 26 m7

Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas prognozuoja, kad grūdų šiemet bus nukulta 6,304 mln. t – 12,1 proc. daugiau negu pernai.

„Pagal pasėlių plotus didelių pokyčių nėra, o yra tik pokyčiai derlingume, jei lyginsime su praėjusiais metais. Negaliu pasakyti, kad šitie metai bus patys derlingiausi, bet pakankamai turėtų būti derlingi“, – BNS aiškino instituto analitikas Albertas Gapšys.

Anot jo, kai kur žemdirbiai patyrė nuostolių dėl liūčių, kurios išguldė pasėlius, tačiau kitose vietovėse to nebuvo. Anot jo, kokybiniai rodikliai taip pat neturėtų labai skirtis nuo kelių pastarųjų metų. 

„Matome Ispanijoje, Prancūzijoje kas vyksta, kas čia žino, gali ir pas mus didžiausi karščiai ateiti, aišku, kiek ta sausra galėtų mus paveikti, sunku pasakyti, nes neužilgo ir derliaus nuėmimas bus“, – sakė A. Gapšys. 

Instituto birželio pabaigos duomenimis, kviečių derlius šiemet turėtų augti 8,6 proc. (iki 4,6 mln. t), kvietrugių – 7,4 proc. (iki 221,4 tūkst. t), o rugių – 67,4 proc. (iki 106,3 tūkst. t). Miežių derlius turėtų didėti 16,2 proc. (iki 581,3 tūkst. t), rapsų – 19,7 proc. (iki 1,1 mln. t). 

Liepos pabaigoje institutas atnaujins prognozes, tačiau A. Gapšys sako, kad jos neturėtų būti prastesnės nei dabartinės.

Grūdų supirkimo kainos pasiekė piką

Ekonomistas Tadas Povilauskas pastebi, kad grūdų supirkimo kainos jau birželio pradžioje pasiekė piką, kai tona kainavo daugiau nei 400 eurų. Pastaruoju metu jų kaina svyruoja apie 340 Eur, tačiau vis tiek yra gana aukšta ir tokia išsilaikys artimiausius mėnesius. 

„Prieš trejus metus būdavo 200 Eur už toną kviečių, tai jau būdavo gera kaina, per kovidą buvo iki 260–280 eurų, o prasidėjus karui virš 400 eurų, tai jau sunkiai suprantamos kainos. Dabar yra pakitimas, tai žiūrint į priekį šiek tiek nuramina situaciją“, – BNS sakė SEB banko ekonomistas.

„Žiūrint istoriškai, kainos liks apie 300 Eur už toną artimiausiais mėnesiais. Neramu, nes kviečiai ir kitos grūdinės kultūros yra politinis instrumentas, ant kurio uždėta Rusijos ranka. Ji paskelbs, kad taikomos kvotos eksportui, įvedami muitai ir vėl kviečių kaina gali šoktelėti į viršų. Viskas labai jautru žiūrint į ateitį“, – kalbėjo jis.

A. Gapšys sako, kad grūdų supirkimo kainos greičiausiai išliks nepakitusios, tad žemdirbiai turėtų iš būsimo derliaus laimėti.

„Viskas priklauso nuo to, kokia bus kaina Europoje, pasaulinės grūdų kainos. Tik pagal tai reikia spręsti, bet turint omenyje, kad matome permainingus orus Prancūzijoje, Ispanijoje, tai galima tikėtis, kad kainos neturėtų mažėti“, – sakė A. Gapšys. 

Maistas kol kas neatpigs

T. Povilauskas sako, kad parduotuvių lentynose kol kas kainos nekris, tačiau ir didelio šuolio nesitikima. Anot jo, metinis jų kainų pokytis bus vis mažesnis: birželį maisto kainų infliacija siekė 28,5 proc. ir buvo didžiausia Europos Sąjungoje. Ekonomistas tikisi, kad 30 proc. ribos ji neperžengs.

Anot T. Povilausko, tikėtina, kad Lietuvoje visos sąnaudos ir didmeninės kainos staiga buvo perkeltos į galutinę kainą vartotojui, o Vakarų Europoje tai vyksta lėčiau dėl kitokios mažmeninės rinkos struktūros, derybinių galių. 

„Kainos liks daugelio produktų panašios, tik gal metinis pokytis bus mažesnis. Vis tiek grūdinėse kultūrose yra inercija, turint omeny, kad grūdų kainos yra gerokai didesnės negu prieš metus. Pieno produktai taip pat tarptautinėje rinkoje nepinga, yra stabilizacija. Kalbėti, kad pieno produktų kainos rugpjūtį pradėtų pigti mažmeninėje rinkoje, tikrai dar negalima, geriausiu atveju ketvirtą ketvirtį“, – sakė T. Povilauskas. 

Ji pridūrė, kad prognozuoti, jog pigs mėsa, kalbant apie rugsėjį, dar per anksti. "Daržovės, vaisiai, metinis pokytis irgi bus mažesnis. Klausimas, kokie buvo poros savaičių padariniai galutiniam derliui“, – pridūrė T. Povilauskas. 

Šaltinis: BNS, MŪ
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos