Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Rinka
Aliejinių ir baltyminių augalų produkcija Europoje atsigavo

Briuselis. Naujausi Europos žemdirbių skėtinės organizacijos „Copa-Cogeca“ duomenys patvirtina, kad aliejinių ir baltyminių augalų produkcija Europos Sąjungoje padidėjo, o grūdinių augalų – sumažėjo.

„Copa-Cogeca“ ekspertai praeitą savaitę Briuselyje patvirtino liepos prognozes: bendra grūdų produkcija ES 27 šalyse turėtų siekti 269 mln. t – 6,8 proc. mažiau, palyginti su 2021 m. derliumi.

Geresnės tendencijos aliejinių augalų sėklų (31,9 mln. t, +7,2 proc.) ir baltyminių augalų (3,92 proc. mln. t, +5,1 proc.) gamybos srityse.

Bioversija 2024 07 09 m7

Nepaisant panašaus 2021 ir 2022 m. pasėlių ploto, mažesnis daugumos javų derlingumas lėmė tai, kad gerokai sumažėjo derlius.

Vasaros sausros ypač stipriai paveikė grūdinių kukurūzų derlių. Jų gamyba siekia 55 mln. t – 20 proc. mažiau nei prieš metus.

Kietieji kviečiai irgi patyrė didelį neigiamą poveikį – nuimta 7,4 mln. t derlius (–7,4 proc.). Paprastųjų kviečių gamyba susitraukė kiek mažiau – iki 125,6 mln. t (–2,5 proc.).

Miežių produkcija turėtų išlikti stabili – numatomas 51 mln. t derlius. Apskritai 2022 m. grūdų derlius bus mažesnis už pastarųjų 5 metų vidurkį.

Aliejinių ir baltyminių augalų situacija geresnė, rezultatai viršija pastarųjų 5 metų vidurkį (daugiau kaip 5 proc.). Rapsų gamyba grįžo į 19,5 mln. t lygį, nes padidėjo jų pasėlių plotai ir gautas geras derlius.

Nors saulėgrąžų pasėlių plotas ES 27 šalyse pasiekė rekordinį lygį, gamyba sudarė vos 9,6 mln. t – 7 proc. mažiau nei pernai.

Sojų gamyba turėtų išlikti stabili, nes sumažėjusį derlių kompensavo papildomai apsėti plotai (+17,4 proc.). ES 27 tokių baltyminių augalų, kaip pupos, gamyba išaugo 5 proc. dėl gero derliaus Skandinavijos ir Baltijos šalyse.

Analizuojant šiuos labai skirtingus rezultatus būtina atsižvelgti ir į pasaulinį kontekstą, kuris Europos grūdų augintojams yra neapibrėžtas labiau nei bet kada anksčiau. Kainų svyravimai, susiję su tarptautiniais įvykiais, infliacija, kritęs euro kursas dolerio atžvilgiu, padidėjusios pagrindinės sąnaudos ypač sunkina ir taip nelengvą žemdirbių situaciją.

Vėl brangsta trąšos, pasėlių priežiūros kaštai auga, todėl tai turės neigiamos įtakos derlingumui, kokybei, derliui ir pasiūlai 2023 metais.

„Copa-Cogeca“ skatina Europos Komisiją imtis veiksmų, kad trąšų rinka taptų skaidresnė, taip pat apriboti kainų augimą ir garantuoti jų tiekimą kitam derliaus sezonui.

Šaltinis: „Copa-Cogeca“
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos