Akademija (Kėdainių r.). Lietuvos ūkininkų sąjungos XXXV suvažiavimas išreiškė visišką nusivylimą Lietuvos žemės ūkio politika ir jos formuotojais ir priėmė rezoliuciją – naują raginimų, prašymų ir reikalavimų paketą.
Trumpam į suvažiavimą užsukęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pažymėjo matąs organizacijos atsinaujinimą regionuose – per metus pasikeitė ne vieno skyriaus vadovas, į lyderių gretas ateina jaunimas.
Ministras pasveikino buvusį ilgametį LŪS vadovą Joną Talmantą, kuriam suvažiavime įteiktos LŪS Garbės nario regalijos. Anot K. Navicko, jis labai vertinąs J. Talmanto tvirtą poziciją ir atvirumą.
Suvažiavime dalyvavo 32 skyrių (iš 40) atstovai. Delegatai patvirtino finansinę ataskaitą (pernai LŪS pajamos sudarė 137 tūkst., išlaidos - 136 tūkst. eurų, didžioji dalis pajamų – iš nario mokesčio ir projektinės lėšos žemdirbių atstovavimui ES institucijose) ir revizoriaus ataskaitą.
Pasak LŪS vadovo Raimundo Juknevičiaus, šimtmetį pažyminti organizacija nuosavybės, deja, neturi.
Pristatydamas LŪS veiklos ataskaitą, R. Juknevičius pažymėjo būtinybę atstovauti viešajam interesui, neužsisklęsti ties siauromis vidinėmis problemomis. Jaunų ūkininkų lyderių energijos ir vyresnių lyderių patirties dermė, anot R. Juknevičiaus, užtikrina organizacijos perspektyvą.
Kaip vieną iš pasiteisinusių veiklos naujovių pirmininkas įvardijo darbo grupes, kurios gvildena probleminius mokesčių, bendrosios žemės ūkio politikos, gyvulininkystės bei ekologinių ūkių ir ūkininkavimo nenašiose žemėse klausimus.
Diskusijose kalbėję ūkininkai kėlė labiausiai, jų manymu, spręstinus klausimus. LŪS vicepirmininkas, Plungės skyriaus vadovas Marijus Kaktys kritikavo Žemės ūkio ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų nelankstumą ir perdėtą biurokratiškumą. „Karvių produktyvumas didėja, mėšlo daugėja, investicijos į mėšlidžių statybą neremiamos, o paankstinti mėšlo išvežimo į laukus laiką neleidžiama“, – piktinosi M. Kaktys.
Bet labiausiai ūkininką papiktino NMA prašymas prieš skiriant paramą gyvulininkystės ūkiui pagrįsti ir aprašyti siloso gamybos technologinius procesus ūkyje, jos suderinamumą su įsigyjamą techniką. Anot M. Kakčio, tai – pasityčiojimas.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, jog būtina išspręsti laisvos valstybinės žemės deklaravimo problemą, o kol ji bus sprendžiama, „išjungti pasėlių deklaravimo sistemoje laisvos valstybinės žemės sluoksnį“.
LŪS vicepirmininkas Ignas Hofmanas, apibūdindamas žemės ūkio politikos pokyčius, teigė, jog pernai žemės ūkio politika labiau judėjo atgal nei į priekį. Taip atsitikę dėl per didelės Aplinkos ministerijos įtakos ir to, kad valdininkai stokoja kompetencijos žemės ūkio srityje. „Viceministrai ministeriją greičiau nesustiprino nei sustiprino. Žemės ūkis stumiamas iš Lietuvos ekonomikos“, – sakė I. Hofmanas, pateikęs daug iliustruojančių pavyzdžių – nuo mokesčių, menko bendrafinansavimo iki melioracijos ir klimato kaitos plano.
LŪS vicepirmininkas kupiškėnas Zigmas Aleksandravičius pasekė pasakėčią, kurioje Žemės ūkio ministeriją palygino su neregių pilotuojamu lėktuvu, kurį nuo katastrofos paskutinę akimirką išgelbėja triukšmą sukėlę keleiviai (ūkininkai).
„Žydai daugiau pasiekia kalbėdamiesi su savo raudų siena, nei mes su savo valdininkais, klausimai nekinta metai iš metų“, – sakė Z. Aleksandravičius.
Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas kalbėjo apie dvigubus standartus ir informacinę kampaniją prieš ūkininkus. Jo žodžiais, iš ūkininkų reikalaujama naudoti mažiau pesticidų, antibiotikų, bet negirdėti jokių reikalavimų atsisakyti šampūnų, indų plovimo priemonių ar, susirgus namų augintiniams, naudoti mažiau vaistų.
„Žemės ūkiui vis priekaištaujama dėl emisijų, bet nekalba, kad žemės ūkio veikla anglies dvideginio emisijas užrakina ir pagamina deguonį. Vienas ha kviečių užrakina 9 tonas anglies dvideginio ir pagamina 6 tonas deguonies“, – kalbėjo M. Puidokas, ragindamas duoti atkirtį dezinformacijai. (Beje, suvažiavime M. Puidokui įteiktas LŪS šimtmečio ženklelis už aktyvią veiklą).
LŪS Kretingos rajono skyriaus vadovas Rimantas Paulikas kalbėjo apie būtinybę edukuoti vaikus ir jaunimą apie žemės ūkio veiklą, jo reikšmę ir naudą. Anot delegato, tai platus veiklos baras Žemės ūkio ministerijai.
Suvažiavime dalyvavo ir kalbėjo Europos Parlamento, Seimo nariai, parlamentinio Kaimo reikalų komiteto vadovas Viktoras Pranckietis, įvairių organizacijų atstovai.
***
Suvažiavimas priėmė rezoliuciją, kurioje prašoma pripažinti žemės ūkį strategine ūkio šaka, persvarstyti Europos atsigavimo fondo paskirstymą, skiriant daugiau dėmesio modernizavimui. Kadangi tiesioginės išmokos nevienodinamos, reikalaujama mažinti ūkininkų veiklos suvaržymus. Kiti reikalavimai – PVM lengvata maisto produktams, nedidinti esamų ir netaikyti naujų mokesčių, sugriežtinti NMA paraiškų vertinimo kontrolę.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)