Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Renginiai
Tradicinėje parodoje – avių veislių įvairovė

Radviliškis. Žmonės išsiilgę gyvų renginių – devintoji paroda „Avis aprengs ir pamaitins“ sutraukė daugybę žiūrovų. O pažiūrėti buvo į ką – paroda gausiausia pagal demonstruotas avių veisles.

Avininkystės sostinėje Šeduvoje vykusioje parodoje demonstruotos 16 veislių avys (Lietuvoje registruotos 37), tarp jų ir egzotinių, skirtų kraštovaizdžiui. Eksponuota avininkystės ūkiui reikalinga technika bei įranga.

Parodą puošė žirgų ir avims ganyti skirtų šunų pasirodymas. Lankytojus džiugino meilios ir draugiškos angoros ožkos. Kas nepabūgo nusidriekusios eilės, turėjo galimybę pasivaišinti avienos plovu, kurį gamino plovo didmeistriu vadinamas virtuvės šefas Pavelas Kolesnikas.

Bioversija m7 2024 11 19

„Norime parodyti, kuo turtinga Lietuvos avininkystė. Labiausiai džiugina, kad gerėja veislinis, selekcinis darbas, avienos mėsinės savybės, be to, šiemet avių pardavimo kainos, palyginti su ankstesniais metais, yra didesnės. Todėl ir daug daugiau žmonių parodoje – nemažai jų domisi galimybe įsigyti veislinių avių“, - kalbėjo parodos šeimininkas, UAB „Genetiniai ištekliai“ Šeduvos avininkystės padalinio vadovas, Lietuvos avių augintojų asociacijos (LAAA) Tarybos pirmininkas Rimantas Kairys.

Lietuvos avių augintojų asociacijos (LAAA) Tarybos pirmininkas Rimantas Kairys džiaugėsi didėjančiu avininkystės populiarumu

Jis atkreipė dėmesį, kad avių augintojų gretas papildo jauni ūkininkai. Nors avių, palyginti su praėjusiais metais, nuo 162 tūkst. sumažėjo iki 157 tūkst., tačiau jų kokybė gerėja.

Akį traukė parodos naujokės Kerry Hill veislės avys

Avis į renginį atvežė ne tik nuolatiniai avininkystės parodų dalyviai, žinomi veisėjai, bet ir pirmą kartą parodoje savo veislinio darbo rezultatus panorę parodyti ūkininkai. Parodą vykusia vadino ir sufolkų avis auginantis LAAA tarybos narys Evaldas Laucevičius, eksponavęs gražiausius savo ūkio pavyzdžius.

„Yra naujų veislių, parodą labai paįvairino Kerry Hill veislės avys. Ir nors veislininkystės entuziastų nėra labai daug, vis dėlto kasmet jų atsiranda naujų ir veislinis darbas juda į priekį“, - kalbėjo vienas labiausiai patyrusių avių veisėjų Lietuvoje E. Laucevičius.

Kerry Hill veislės avys buvo pripažintos gražiausiomis parodoje

Kad avininkystė šalyje daro pažangą, tvirtino ir dar vienas patyręs augintojas, buvęs ilgametis LAAA vadovas Žilvinas Augustinavičius, parodoje eksponavęs aukštos veislinės vertės Vokietijos juodgalves avis.

Parodos šeimininkas UAB „Genetiniai ištekliai“ Šeduvos avininkystės padalinys tradiciškai demonstravo Lietuvos juodgalves avis. Nykstančias Lietuvos vietines šiurkščiavilnes rodė LSMU Gyvulininkystės institutas, saugantis šios veislės genetinę medžiagą.

Kerry Hillveislės avis demonstravo Jonavos r. ūkininkas Robertas Galeckas. Tekselius į parodą atvežė Žemaitijos ūkininkai Gintautas Činskis (Telšių r.) ir Bronius Jazbutis (Skuodo r.), Ile de FranceAurimas Jazbutis (Skuodo r.) ir Augis Rimkevičius (Kėdainių r.), vilšyrhornų avis demonstravo Rima Kavaliauskienė (Biržų r.), šarolė – Kristina Kučinskienė (Marijampolės sav.).

Pienines ostfryzų avis į parodą atvežė žinomi augintojai Kristina ir Jūris Milišiūnai (Biržų r.), taip pat demonstravę ir dėl grožio auginamas Koburgo lapines avis, kurių pasaulyje likę jau nedaug.

Prūsiškos kilmės škudes demonstravo Aušrė Rudžianskienė (Biržų r.). Mini zoologijos sodą turintis Raimundas Neverdauskas (Šiaulių r.) rodė gražuoles iš Šveicarijos Valė kantono kilusias šveicarų juodanosias avis (angl. Valais blacknose), taip pat įspūdingus ragus turinčias Jakobo, Racka veislės egzotines avis, mažyles Kveslando salų avytes.

Lankytojus džiugino itin meilios ir draugiškos angoros ožkos

Pristatė avių veislių privalumus

LAAA tarybos narė, atsakinga už selekcinį darbą, K. Milišiūnienė lankytojams pristatė ir išsamiai apibūdino visas avių veisles. Tekseliai – mėsingi, išraiškingų kūno formų, turi didelius kumpius. Lietuvoje tekseliai nėra labai populiarūs, jų yra tik apie 500, bet tai labai tinkama veislė Lietuvos juodgalvėms gerinti.

Avių veisles parodos lankytojams išsamiai pristatė žinoma avių augintoja ir selekcininkė Kristina Milišiūnienė

Tam tinkamos ir Vokietijos juodgalvės – tai giminingos veislės, tik vokiškosios yra stambesnės, todėl gali padidinti Lietuvos juodgalvių mėsingumą. Šių veislių eksperimentus atlieka Šeduvos avininkystės specialistai ir po kelerių metų jau turėtų būti rezultatas – penktoji Lietuvos juodgalvių avių genetinė linija, kuriai sukurti naudojami Vokietijos juodgalviai avinai.   

Pristatydama pieninio tipo ostfryzus, K. Milišiūnienė akcentavo, kad tai pats skaniausias iš visų gyvulių pienas, nes yra ir riebus, ir baltymingas, labai koncentruotas. Tiesa, jo primelžiama nedaug. Laktacija trunka 8-10 mėnesių.

Vilšyrhornai – egzotiškesnė, iš Anglijos kilusi bevilnė mėsinė veislė. Tiksliau jos vilną augina, bet ji iškrenta pati, kirpti nereikia. Tiesa, jeigu nusišeria ganykloje, vilšyrhornų vilną iš jos reikia surinkti.

Vilšyrhornų vilną reikia ne kirpti, o surinkti iš ganyklų

Pirmą kartą parodoje demonstruotos Kerry Hill veislės avys, kilusios iš Velso. Tai išskirtinės išvaizdos dėl juodų ratilų aplink akis, snukį ir ausis avys, auginamos mėsai. Šiai veislei būtinas planingas ir kryptingas kergimas su tam tikromis veislėmis, kad būtų gautos tokio tipo mėsinės avys.

Prancūziškos Ile de France – mėsinės trumpavilnės avys, pastaruoju metu vis labiau populiarėjančios ir Lietuvoje. Kasmet jų banda papildoma naujai atvežama veisline medžiaga iš Prancūzijos. Šios avys pasižymi geromis mėsinėmis savybėmis, mėsos išeiga, plona jų vilna labai tinkama perdirbti.

Ile de France avys Lietuvoje atranda savo nišą

Sufolkų augintojas E. Laucevičius sakė, kad tai stambios, tvirtos, ištvermingos avys, veislė itin dėkinga dėl karkaso kokybės, sufolkų avinai pasaulyje plačiai naudojami komercinėms bandoms gerinti, nes jų geras ilgasis nugaros raumuo, užpakaliniai kumpiai, plati krūtinė.

Lankytojai galėjo išsamiai susipažinti su Lietuvos juodgalviais avinukais, kurių kokybę įrodė kontrolinio penėjimo rezultatai. Lietuvos juodgalvės yra labiausiai Lietuvoje paplitusi veislė, ūkininkai, auginantis jas produkcijai, dažniausiai kergia su kitų mėsinių veislių avinais – tam labai tinka tekseliai, sufolkai, Ile de France.

Lietuvos juodgalvės – populiariausia avių veislės Lietuvoje

Augintojams reikia žinių

Avių augintojams turėjo progą prisistatyti veterinarijos gydytojas Tomas Lileikis, kuris yra pasirengęs pasišvęsti avininkystei. „Manau, kad turėsime puikų avininkystės specialistą, kokio pastaruoju metu mums trūko – kuris aprėptų ir mokslą, ir gamybą, selekcinį darbą, ir, be abejo, gydymą“, - su jaunu specialistu daug vilčių sieja R. Kairys.

T. Lileikis stažavosi pas Latvijos žemės ūkio universiteto profesorę prof. Dainą Kairišą, kuri, atvykusi į avininkystės parodą, negailėjo gerų atsiliepimų apie jaunąjį Lietuvos veterinarijos gydytoją.

Avių augintojams prisistatytė veterinarijos gydytojas Tomas Lileikis, savo ateitį tvirtai susiejęs su avininkyste

Ne tik pradedantieji, bet ir patyrę augintojai užtvindė seminarų erdvę, kai apie avių parazitines ligas kalbėjo LSMU Veterinarijos akademijos profesorius Mindaugas Šarkūnas.

Parodos dalyvius ir lankytojus sveikino Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis, žemės ūkio viceministras Paulius Lukševičius, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius Edvardas Makelis, Seimo nariai, rajono vadovai. Padėkos įteiktos pažangiausiems avininkystės puoselėtojams.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos