Basf m1 2024 06 14
Renginiai
Ilzenbergo dvaras nyra į naują lankymo sezoną

Rokiškis. Ilzenbergo dvaras paskelbė vasaros sezono pradžią ir įvertino, kas nuveikta per dešimtmetį – tiek truko dvaro pastatų atstatymo ir aplinkos tvarkymo darbai.

Tai vienintelis Baltijos šalyse visiškai atkurtas dvaras, tęsiantis ūkininkavimo ir natūralios žemdirbystės tradicijas: ūkyje plėtojama augalininkystė, sodininkystė, vynuogininkystė ir gyvulininkystė.

Mišrų dvaro ūkį sudaro daugiau kaip 500 ha dirbamų laukų ir ganyklų. Pastatyta 20 įvairios paskirties ūkinių statinių.

Bioversija 2024 04 26 m7

Naujovės lankytojams

Daugiausia dėmesio per pastaruosius trejus metus Ilzenbergo dvare skirta legendomis apipintai Meilės salai. Į salą einančius lankytojus nuo šiol pasitinka meilės karvelių kaltinės figūros (aut. Ramūnas Tolis), o salos centre – bronzinė skulptūra „Apsikabinimas“ (aut. Gintaras Mikolaitis), rašoma pranešime žiniasklaidai. Šalia Ilgio ežero saloje augančio ąžuolo stovi skulptūra „Šokis“ (aut. Kęstutis Dovydaitis).

Svečiams įrengtas apžvalginis „Meilės tiltas“ ir prieplauka elektriniam katamaranui: šis čia sustos po apžvalginės ekskursijos po Ilgio ežerą, kurį perpus dalija valstybinė siena su Latvija.

Salos pakraštyje, prie pat Latvijos sienos, laukia grakšti rotonda. Visai šalia sienos su Latvija įrengti simboliniai valstybių riboženkliai, kurie primena, kad Latvija čia pat. Panorėjus, iš Meilės salos galima įžengti į Latvijos teritoriją. Tiesa, tam prireiks šiek tiek įbristi į ežerą.

Po Ilzenbergo dvaro parką ir ūkį jau galima keliauti elektromobiliu. Parkas ir ūkio pastatai užima daugiau kaip 30 ha, o keliukų tarp jų ilgis maždaug 6 km, tad pėsčiomis teritoriją apeiti išties užtrunka.

Žinoma, keliauti galima ne tik elektromobiliu: svečius po ežerą plukdo elektrinis katamaranas, leidžiantis pasigrožėti Ilgio ežerą ir Ilzenbergo dvarą supančiais peizažais.

Ilzenbergo dvaro socialinio tinklo Facebook nuotr.

Dvare baigtas parko atsodinimo projektas, kurį parengė kraštovaizdžio architektė Jurga Silvija Večerskytė, dalyvavusi rengiant Vilniaus Bernardinų sodo, Užutrakio, Žagarės dvarų ir kitų parkų sutvarkymo projektus. Vien tik apželdinimo darbai užtruko šešerius metus ir kainavo daugiau kaip 400 tūkst. eurų: čia žaliuoja įspūdingi gėlynai, parterio rožynas, obelų, liepų bei graikinių riešutų alėjos, atidžiai parinktose vietose įrengti gausūs žydinčių krūmų ir gvazdikinių gėlių masyvai.

Stengėsi įtikti išrankiausiems 

Kad į dvarą atvykusios šeimos su vaikais irgi rastų, ką veikti, mažiesiems lankytojams įrengta žaidimų aikštelė po atviru dangumi. Dvaro teritorijoje jau kelerius metus lankytojus traukia 1,5 ha plote įrengtas kukurūzų labirintas. Greta jo papildomai įrengtos laipynės.

Čia stovi toks pat kaip Ilzenbergo dvaro laukuose dirbantis kombainas, pavadintas Jonu Elniu, kurio kabinoje galima pasėdėti, nusifotografuoti, apžiūrėti jį iš visų pusių.

Vaikų žaidimų aikštelėje įrengta edukacinių įrenginių, kurie padeda susipažinti su fizikos dėsniais, piešti, kurti ir muzikuoti. Vaikiškų ekskavatorių aikštelė leis pasijusti tikrais statybininkais, kurie rungsis, kuris greičiau prikas smėlio dėžę.

Pagrindinis žaidimų aikštelės akcentas – interaktyvi 8 m skersmens žaidimų aikštelė „Memo“, skirta visiems lankytojams. Ji pritaikyta ir pajudėti, ir lavinti matematinius, logikos ar reakcijos įgūdžius.

Šalia avių gardo esančios pasiklausymo parabolinės antenos skirtos pasikalbėti per atstumą nešaukiant ir suprasti, kaip sklinda garso bangos.

 Šalia dvaro rūmų pastatyti „kalbantys“ kinetiniai istorijų suoliukai – panaudojant energiją, sukauptą besisupant ant suoliuko, galima pasiklausyti istorijų apie dvarą.

Kviečia švęsti šventes

Dar viena dvaro naujiena – vadinamoji „Patrankų“ renginių salė, kurioje šventes galės švęsti 100 žmonių, o furšete dalyvauti apie 300 svečių. Salė įrengta pastate, kuriame 1926 m. buvo rastos patrankos, o ir paties pastato langai – tipinės šaudymo angos, todėl patalpa pavadinta „Patrankų sale“.

Prieš Jonines dvare prie restorano iškils nauja ir nuolat veikianti koncertų scena, kurioje visą vasarą vyks atlikėjų pasirodymai. Rūmus netrukus papuoš ir nauja skulptūra „Vienaragis“, kurios kopiją galima pamatyti rūmų hole.

Kadaise rūmus puošė meškos iškamša, kuri dabar eksponuojama Rokiškio dvare. Tęsiant tradicijas, Ilzenbergo  dvaro savininko Vaido Barakausko užsakymu skulptorė-juvelyrė Aušra Jasiukevičiūtė jau penktus metus kuria šią Vienaragio skulptūrą.

Ilzenbergo vynuogynas, įveistas 2019 m., yra vienas šiauriausių pasaulio vynuogynų po atviru dangumi. Ilzenbergo dvaro socialinio tinklo Facebook nuotr.

Parengta: manoūkis.lt
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos