Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Renginiai
Galvijų veisėjų asociacija paskelbė geriausius ūkius

Raseinių r. Lietuvos galvijų veisėjų asociacija (LGVA) pagerbė produktyviausius savo narių ūkius ir dar kartą parodė išskirtinį sutarimą – visiems Tarybos nariams suteikė mandatą dirbti toliau.

LGVA vienija 1 726 ūkininkus, 48 bendroves, 4 įmones, kooperatyvą „Pieno puta“ (jis turi 913 narius), 2 garbės narius.

Kasmetinį LGVA ataskaitinį susirinkimą pradėjusi asociacijos prezidentė Viktorija Švedienė pasidžiaugė kolegų sugebėjimu „rasti vidinių rezervų ir suvesti galus“ šiuo sunkiu laikmečiu tiek mažiems, tiek dideliems, didelį dėmesį skirti veislininkystei, taip pat – ir dalies ūkininkų galimybėmis investuoti. Didžiausias iššūkis, pasak asociacijos prezidentės, sustabdyti karvių skaičiaus mažėjimą, o laukiantys darbai – pasiekti, kad kitu finansiniu laikotarpiu būtų remiamas ir veislinių telyčių auginimas. „Išmokas mėsinių galvijų laikytojai gauna už visus gyvulius, o pienininkai – tik už bulius ir karves. Tai šiek tiek išbalansuoja rinką. O sąlygos turi būti lygios ir teisingos visiems“, - artimiausią darbą įvardijo V. Švedienė.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Į šios asociacijos narių vienybę dėmesį atkreipė ir „Pieno tyrimų“ direktorė Laima Urbšienė: „Pieno mėginių mažėja, bet jūsų gretos – vieningos ir nemažėjančios.“ Ji informavo asociacijos narius, kad nuo šių metų įmonei tapus uždarąja akcine bendrove, ir toliau valdomai valstybės, niekas iš esmės ūkininkams nepasikeitė. O nuo gegužės 1 d. bus įdiegtas naujas tyrimas – nustačius piene inhibitorinių medžiagų, bus identifikuojamas ir koks konkretus antibiotikas ar kitas vaistas rastas. Nuo liepos 1 d. prie „Pieno tyrimų“ prisijungus ir UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė“, tikimasi gyvulių produktyvumo kontrolę dar labiau priartinti prie ūkininkų, padaryti ją tikslesnę ir efektyvesnę.

LVGA prezidentė Viktorija Švedienė pasidžiaugė kolegų sugebėjimu rasti vidinių rezervų šiuo sunkiu periodu

Metus tradiciškai apžvelgė asociacijos direktorius Edvardas Gedgaudas. Narių skaičius asociacijoje vis dar kasmet didėja ir tai, pasak E. Gedgaudo, rodo „mūsų vertę“. Karvių skaičius, kaip ir visoje šalyje, nors ir nežymiai, bet mažėja ir LGVA narių ūkiuose. Daugiausia gyvulių jie laikė 2016 m. – 83 418, šiuo metu jų sumažėjo iki 76 920 karvių. Vidutinis primilžis asociacijos narių ūkiuose – 9 081 kg pieno iš karvės. „Tai geras rezultatas, holšteinai savo veislę apgina“, - pasidžiaugė E. Gedgaudas.

Pagal naująjį ES zootechninį reglamentą vasarį buvo patvirtintos naujos LVGA holšteinų ir žalmargių holšteinų veisimo programos. Viso kilmės knygoje įrašyta 64 623 kontroliuojamų karvių ir telyčių. Grynaveislių holšteinų (87,5 proc. kraujo dalių) asociacijos narių ūkiuose yra 20 178, grynaveislių žalmargių holšteinų – 326. Genomui ištirti pernai pateikti 383 Lietuvos geriausių karvių ir telyčių mėginiai. Pasak E. Gedgaudo, asociacija pasiryžusi siekti valstybės pagalbos, didinant genominių tyrimų skaičių bandose, kuriose holšteinų kraujo laipsnis daugiau kaip 95 proc. „Genominį tyrimas reikalingas pažangiems ūkiams, bet pas mus jų atliekama labai mažai. O, pavyzdžiui, Vokietijoje šių tyrimų  daugėja geometrine progresija. Nes tik šis tyrimas padeda efektyvinti gamybą, laiku atlikti selekciją ir brokavimą. Netrukus be genominio tyrimo veislinį darbą bus sunku įsivaizduoti“, - teigė LGVA direktorius.

Apie genominį tyrimą LGVA nariams pasakojo Vokietijos veislininkystės įmonės „Masterrind“ specialistas Aleksas Baueris (Alex Bauer). Atsiradus genominiams tyrimams, nebereikia laukti buliaus dukterų, taip sutaupoma daug laiko, be to, galima ištirti daugiau pačių geriausių gyvulių. „Genomas dvigubai pagreitina genetinę pažangą“, - teigė A. Baueris, pristatęs ir naują genominio tyrimo sveikatingumo indeksą.  

Vokietijos veislininkystės įmonės „Masterrind“ specialistas Aleksas Baueris kalbėjo apie genominio tyrimo svarbą

LGVA tarybai ir toliau atstovaus Viktorija Švedienė (Kėdainių r.), Kastytis Krištolaitis (Šakių r. Lukšių žemės ūkio bendrovė), Dalia Kairaitienė (Kazlų Rūdos r.), Julius Martišius (Plungės r.), Ieva Stanienė (Telšių r.), Jovita Mikalauskienė (Plungės r.), Saulius Gaidžiūnas (Radviliškio r.), Romaldas Karazinas (Kretingos r.), Vaidotas Kiniulis (Šilalės r.), Tomas Raudonius (Šilalės r.).

LGVA narių ūkiuose yra ir įspūdingą kiekį pieno per gyvenimą davusių karvių. Bendrovės „Noragra“ 10 veršių holšteinų veislės karvė jau yra davusi 109 076 kg pieno. Antroje vietoje – Egidijos Indilienės (Kupiškio r.) 12 veršių Lietuvos žalmargė, davusi jau 102 141 kg. Nuo jos tik 14 kg atsiliko dar  viena žalmargė - Karolinos Vainorienės (Kelmės r.) taip pat 12 veršių karvė. 101 852 kg pieno per gyvenimą jau davė Vidmanto Navicko (Alytaus r.) 9 veršių Lietuvos juodmargė.

Produktyviausias karves tarp LVGA narių laiko Jurgis Karazinas

Produktyviausi LVGA narių ūkiai

6-10 karvių grupė:

Jonas Gedminas (Šilutės r.) 9 650 kg

Juras Kiela (Panevėžio r.) 9 611 kg

Slavikas Drazdovas (Kelmės r.) 8 027 kg

11-20 karvių grupė:

Valentina Armoškienė (Kelmės r.) 9 368 kg

Rimgaudas Aušiūra (Vilkaviškio r.) 9 109 kg

21-30 karvių grupė:

Jurgis Karazinas (Kretingos r.) 12 812 kg

Vitalijus Brazas (Kelmės r.) 10 048 kg

31-50 karvių grupė:

Romaldas Karazinas (Kretingos r.) 11 691 kg

Jovita Mikalauskienė (Plungės r.) 9 457 kg

51-70 karvių grupė:

Julius Martišius (Plungės r.) 11 093 kg

Alvydas Blažinauskis (Telšių r.) 10 415 kg

Evaldas Rumšas (Telšių r.) 9 664 kg

71-100 karvių grupė:

Danguolė Kaveckienė (Plungės r.) 10 963 kg

Zigmantas Mockus (Skuodo r.) 9 541 kg

Ričardas Bentnorius (Raseinių r.) 9 401 kg

101-150 karvių grupė:

Antanas Raudonius (Šilalės r.) 10 825 kg

Tomas Raudonius (Šilalės r.) 10 785 kg

Jonas Živatkauskas (Telšių r.) 10 713 kg

151-200 karvių grupė:

Vidmantas Navickas (Alytaus r.) 9 626 kg

Liudvikas Janušauskas (Kelmės r.) 9 449 kg

Per 200 karvių:

Lukšių ŽŪB (Šakių r.) 12 155 kg

Sidabravo ŽŪB (Radviliškio r.) 11 398 kg

„Atžalynas“ (Alytaus r.) 10 863 kg

LVGA susirinkime dalyvavo, taip pat produktyviausių ūkių savininkams dovanas teikė bendrovės „SV technika“, „Baltic Agro“, „Virbac“ ir kitos.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos