Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Renginiai
Bandymai ūkiuose: kaip be antibiotikų piene sumažinti somatinių ląstelių skaičių

Akademija (Kėdainių r.). Somatinės ląstelės – amžina pieno ūkių problema, mokslas nepaliauja ieškoti priemonių joms sumažinti. Per gamybinius bandymus šalies ūkiuose išmėgintas boliusų poveikis.

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) ūkiuose vykdė su pieno kokybe susijusius bandymus, norėdami išsiaiškinti, kokią įtaką karvėms, mažinant somatinių ląstelių skaičių (SLS), turi boliusai. Vykdant bandymus pieno gamintojai, susibūrę į grupes, nuolat dalijosi patirtimi ir naujausiomis žiniomis.

Pasibaigus projektui LŽŪKT surengė konferenciją „Pieno kokybės gerinimas mažinant somatinių ląstelių skaičių bei ūkio konkurencingumo didinimas, panaudojant imuninę sistemą stiprinančias medžiagas“.

Bioversija m7 2024 11 19

„Važiuodami per pieno ūkius matome, kad vienas opiausių klausimų – somatinės ląstelės piene. Todėl ir parašėme projektą, kuris suteiktų žinių ir padėtų rasti sprendimų, mažinant SLS ir su tuo susijusius nuostolius“, – sakė projekto vadovė, LŽŪKT Technologinių paslaugų skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Gurauskienė.

Projekto vadovė, LŽŪKT Technologinių paslaugų skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Gurauskienė ieško būdų, kurie padėtų pieno ūkiams sumažinti somatinių ląstelių skaičių

Ūkiuose buvo išbandyti boliusai – mokslininkų sukurti inovatyvūs preparatai, stiprinantys gyvulio imuninę sistemą. Bandymas truko 90 d., atlikta 10 parodomųjų bandymų, suburtos 5 pasidalijimo patirtimi grupės.

Boliusų nauda ūkininkė įsitikino po mėnesio

Boliusai – didelės tirpstančios tabletės, kurias veterinarijos gydytojas įdeda tiesiai į gyvulio skrandį.

„Tai yra natūrali alternatyva antibiotikams, skirta SLS mažinti pieninių galvijų ūkiuose. Visų sudėtyje yra augalinių veikliųjų medžiagų, kurios stiprina imunitetą ir veikia antimikrobiškai, ardo bakterijų kolonijas. Kai kurių sudėtyje dar yra mikroelementų, o kitų – probiotikų, vitaminų, makro- ir mikroelementų“, – paaiškino LŽŪKT Tiksliojo ūkininkavimo paslaugų ir kompetencijų biuro vyresnysis gyvulininkystės specialistas Vidas Tolevičius, pridūręs, kad boliusai yra vienas iš būdų spręsti įvairias ne tik pieninių, bet ir mėsinių gyvulių problemas.

LŽŪKT Tiksliojo ūkininkavimo paslaugų ir kompetencijų biuro vyresnysis gyvulininkystės specialistas Vidas Tolevičius neabejoja boliusų nauda

Bandyme dalyvavusi LŽŪKT Šilutės biuro gyvulininkystės konsultantė Ina Edita Kuzmienė teigė, kad buvo įdomu pažiūrėti, kaip boliusai, kurie gali būti naudojami tiek laktuojančioms, tiek užtrūkusioms karvėms, veikia SLS, kokią įtaką turi pieno kiekiui ir kokybei, gyvulių sveikatingumui, kraujo biocheminiams rodikliams, ekonominiam efektyvumui, taip pat, kiek jie prisideda prie veiksnių, mažinančių ŠESD išsiskyrimą.

Savo patirtimi, įgyvendinant projektą, konferencijoje pasidalijo bandyme dalyvavusi Šilutės r. ūkininkė Irena Petrauskienė.  

„Įdėjus pirmąjį boliusą karvėms SLS iš pradžių tai kilo, tai krito – viskas bangavo. Po 28 dienų buvo įdėti antri boliusai ir tuomet visi tyrimai pradėjo gerėti, po 2 savaičių karvių, kurių SLS siekė 600–800 tūkst./ml, nukrito iki 90 tūkst./ml. Po 90 bandymo dienų visų karvių rodikliai buvo daug geresni, pieno nebereikėjo atskirti, jis buvo visas tinkamas naudoti. Tad boliusai pasiteisino, juos naudoju ir dabar, pasibaigus bandymui“, – kalbėjo ūkininkė.  

Šilutės r. ūkininkė Irena Petrauskienė boliusus naudoja ir pasibaigus bandymui

Efektyvumas priklauso nuo boliusų sudėties ir ūkio sąlygų

LŽŪKT Tiksliojo ūkininkavimo paslaugų ir kompetencijų biuro gyvulininkystės ekspertas Vytas Gudaitis, rengęs bandymo metodiką, rezultatus įvertino nevienareikšmiai.

„Tai įdomus projektas su įdomiais rezultatais. Vienuose ūkiuose rezultatai buvo geri, kai kuriuose jų nauda buvo sunkiau apčiuopiama. Daug diskutavome ir su gamintojų atstovais, tikėtina, kad reikia ilgesnio laiko didesnei boliusų naudai pajusti – kai žiūrėjau vėlesnius kontrolinius tyrimus, juose SLS mažėjimo tendencija buvo“, – teigė V. Gudaitis.

LŽŪKT gyvulininkystės ekspertas Vytas Gudaitis, rengęs bandymo metodiką, boliusų naudojimo rezultatus įvertino nevienareikšmiai

Bandyme naudoti 3 rūšių boliusai: vienas skirtas karvėms su aukštu SLS, antras – gydant klinikinį ir subklinikinį mastitą, trečias buvo pašarų papildas, naudojamas esant tešmens problemoms. V. Gudaitis apžvelgė visų naudotų boliusų įtaką bandyme dalyvavusių ūkių karvėms.

Vienur didesnis poveikis buvo SLS mažėjimui, kaip ir sakė ūkininkė I. Petrauskienė, kitur – pieno kokybei. Tai didele dalimi priklausė nuo paties ūkio.

Tuo pačiu V. Gudaitis akcentavo, kad ūkininkai neturėtų tikėtis stebuklo, jeigu ūkis turės vadybos problemų: „Ar vienas boliusas ką nors pakeis, jeigu pašaruose bus pelenų, mikotoksinų, jeigu jie bus supeliję, t. y. nekokybiški? Jeigu melžimo įranga netvarkinga ar tvarto higiena bloga? Aišku, kad ne. Būtini kompleksiniai sprendimai.“

Taigi, prieita išvados, jog boliusų efektyvumas priklauso nuo jų sudėties, įvairių konkretaus ūkio sąlygų, nors per bandymą daugeliu atvejų SLS piene sumažėjo ir ūkiai pajuto tam tikrą ekonominį efektyvumą. Geresnis boliusų poveikis pastebimas ilgalaikėje perspektyvoje, tačiau jie neveiksmingi, jeigu ūkyje yra didelių vadybos trūkumų.

LŽŪKT direktoriaus pavaduotojas Rimtautas Petraitis dėkojo ūkininkams, kurie sutiko savo ūkiuose atlikti bandymus.

LŽŪKT direktoriaus pavaduotojas Rimtautas Petraitis džiaugėsi vis kokybiškesniais tyrimais

„Konsultavimo tarnybai svarbu ne tik paslaugas teikti, bet ir perduoti naujoves, žinias, jas demonstruoti praktiškai, dalintis patirtimi ir skleisti gerąsias žinias, nes gyvulininkystės sektorius išgyvena ne geriausius laikus. Ir nors tyrimų pastaruoju metu atliekame kiek mažiau, tačiau jie kokybiškesni, pagrįsti tyrimų duomenimis. O kai turi iš ko pasimokyti, atsiranda daugiau plėtros galimybių, gali diegti naujoves savo ūkyje ir jį stiprinti. Tai padės lengviau išgyventi sunkmetį“, – kalbėjo R. Petraitis.

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos