Bioversija A1 2025 03 18 Basf m1 2025 04 01
Pauzė
Ryškus sugrįžimas su istorijos ženklais „Ką pasėsi... 2025"
Nuotraukoje iš kairės: LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius, žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas, LŪS vicepirmininkė Zita Dargienė ir ūkininkas Gediminas Makauskas, kurio traktoriui parodos lankytojai atidavė daugiausia balsų

Kaunas. Ne vieną stebina, kad XX a. 6 dešimtmečio gamybos traktoriai dar sėkmingai dirba mūsų laukuose. Net keletą tokių istorinių traktorių buvo galima išvysti Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) stende parodoje „Ką pasėsi… 2025“.

Po septynerių metų pertraukos sugrįžusi kaip dalyvė į parodą „Ką pasėsi... 2025“ LŪS pirmiausia pabrėžė istorinį momentą ir pagerbė pirmąjį Žemės ūkio ir pramonės parodos, įvykusios 1926 m., organizatorių, pirmąjį Ūkininkų sąjungos pirmininką prezidentą Aleksandrą Stulginskį, kurio 140-ąsias gimimo metines šiemet minime.

Dar vienas ypač sudominęs mažus ir didelius parodos dalyvius akcentas – LŪS narių puoselėjamų 18 senovinių, bet vis dar dirbančių (pagamintų iki 1990 m.) ar pačių ūkininkų rankomis sukonstruotų, mūsų ūkininkų ūkių kūrimosi istoriją menančių traktorių ekspozicija stende.

Bioversija m7 2025 03 18

Sumanymas rengti tokią ekspoziciją kilo Pakruojo rajono ūkininkui, LŪS prezidiumo nariui Albinui Navickui.

Pakruojo rajono rudens gėrybių šventėje „Bobų vasara“ pernai pristatyta sena ir nauja žemės ūkio technika, senoviniai automobiliai, tad A. Navickas pasiūlė ir LŪS nariams parodyti savo senuosius traktorius, juolab kad jie dar tinkamai tarnauja. Sumanymas priimtas palankiai ir ekspozicijai pradėta ruoštis jau nuo pernai lapkričio.

„Galvojome surinkti nuo 12 iki 20 dirbančių senųjų traktorių, tad džiaugiamės, kad atsirado 18“, – sakė A. Navickas, išdavęs paslaptį, kuris eksponuojamas istorinis traktorius jam labiausiai prie širdies.

Vieni seniausių parodoje eksponuotų traktorių pagaminti 1950–1959 metais. Tai Regimanto Gribės iš Pakruojo r. Bolinder-Munktell BM Terrier (1957); Rimanto Jablonskio iš Radviliškio r. Ferguson TEA-20 (1954); Arūno Čižausko iš Radviliškio r. Fordson Pover Major (1956); Donato Pukelio iš Kaišiadorių r. Ferguson TE-20 (1950); Ramūno Sinkevičiaus iš Šakių r. McCormic-K International Farmall D-320 (1956); Gedimino Makausko iš Telšių r. Rheinstahl Hanomag (1959).

Ūkininkai Vilius Truska iš Lazdijų ir Ričardas Milišauskas iš Prienų r. pristatė savadarbius traktorius, pagamintus panaudojant įvairius mazgus ir agregatus iš įvairios technikos.

Visas tris parodos dienas lankytojai galėjo eksponatus apžiūrėti, juose pasėdėti ir rinkti labiausiai patikusį istorinį traktorių.

Paskutinę parodos dieną, prieš paskelbiant laimėtoją, apdovanoti visi 18 traktorių savininkai, jiems teko originalūs UAB „Laumetris“ pagaminti prizai – stilizuoti metaliniai traktoriukai, simbolizuojantys dėkingumą ir mūsų visų džiaugsmą. Juos įteikė VDU Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centro direktorė Rita Petlickaitė ir Parodų organizavimo skyriaus vadovė Rima Pranaitienė.

Apdovanojimų ceremonijos pradžioje žodį tarė ir žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas, dėkojęs ūkininkams už jų darbą, jis taip pat paminėjo Aleksandrą Stulginskį ir pacitavo jo žodžius: „Valstybė ne tik žemė, bet ir žmonės, kurie ją dirba.“

LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius visus ūkininkus, pristačiusius senovinius traktorius, apdovanojo ženkleliais ir dovanomis. Pagrindinį prizą – dirvožemio gerintoją – įsteigė „Timac Agro Lietuva“.

Parodos lankytojų balsavimu visas tris dienas iš daugiau kaip 7 tūkst. balsavusiųjų 1 100 balsų surinko ūkininko iš Telšių r. Gedimino Makausko traktorius Rheinstahl Hanomag (1959). Tai 1 900 kg svorio, 3,5 m ilgio ir 1,82 m pločio, turintis 4 cilindrų dyzelinį variklį traktorius, kurio galia – 23,5 kW.

Apipiltas dėmesiu kuklus žemaitis negalėjo patikėti savo sėkme, nors sakė, kad širdyje to troško ir turėjo viltį.

„Įsigijau jį prieš 14 metų kaip darbinę mašiną, – atskleidė traktoriaus įsigijimo istoriją telšiškis. – Juo iki šiol atliekame daugelį žemės ūkio darbų: ir bulves sodinam, ir akėjam, ir kultivuojam.“

Nors nepelnė pagrindinio prizo, tačiau sulaukė daug dėmesio iš įvairių parodos dalyvių ir žemės ūkio ministrui Ignui Hofmanui per apdovanojimų ceremoniją bene 4 kartus spaudė ranką Regimantas Gribė iš Pakruojo rajono, pristatęs net du traktorius.

Jo istorinis Bolinder-Munktell BM Terrier jau ne darbinė mašina, tai vertingas ypač prižiūrimas antikvarinis eksponatas, prieš keliolika metų įsigytas iš Klaipėdos r.

Po apdovanojimų visi ilgai nesiskirstė iš LŪS stendo, kur galėjo prisiliesti prie Ūkininkų sąjungos kūrimosi ištakų. O organizacijos unikali istorija jau skaičiuoja antrą šimtmetį.

Autorius: Inga Dubovijienė
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ar dėl gresiančių gyvulių ligų stiprinate biologinę saugą ūkyje?
Visos apklausos