Kyjivas. Ukrainoje kasmet išdygsta paminklų žemės ūkio augalams: saulėgrąžoms, kukurūzams, cukriniams runkeliams, pomidorams, agurkams ir kt. Yra paminklų ir virtiniams, barščiams, bulviniams blynams.
Ukrainiečiai pabrėžia, kad šis procesas, prasidėjęs po Sovietų Sąjungos griūties, kai Lenino skulptūros ėmė nykti iš miestų aikščių, atspindi tautos ryšį su žeme ir agrarinio sektoriaus svarbą.
Kartu tai ir turistų traukos objektai, kviečiantys keliauti ir atrasti neįprastas gastronomines istorijas.
Chersono arbūzas
Chersono arbūzas įamžintas 1988 m. tuometinio Ukrainos kolūkio užsakymu. Ūkis dirbo 8 500 ha, iš jų 100 ha užėmė arbūzai. Kuriant paminklą dalyvavo Osokorivkos kaimo gyventojai, menininkas ir du metalo virintojai. Arbūzo skulptūros aukštis – 2 m, o paminklo su postamentu – 4 metrai.
Iki 2022 m. Chersono srityje buvo užauginama trečdalis viso Ukrainos arbūzų derliaus, apie 5 proc. jų buvo eksportuojami. Prasidėjus Rusijos karui, Chersono sritis negali palepinti ukrainiečių dryžuotaisiais vaisiais, mat arbūzams augti labiausiai tinkama kairiakrantė Chersono srities dalis yra okupuota Rusijos.
Arbūzai dabar auginami kituose šalies regionuose: Dniepropetrovsko, Čerkasų, Kyjivo ir net Černigovo srityse. Chersono karo pabėgėliai dažnai pradeda auginti arbūzus tose vietovėse, kur anksčiau juos auginti niekam minčių nekilo.
Osokorivkos kaime, šalia paminklo arbūzui, 2022 m. vyko kautynės. Teritorija trumpam buvo patekusi į priešo rankas, paminklą apgadino sviedinių skeveldros, tačiau jis tapo savotišku dešiniakrantės Chersono srities išvadavimo simboliu – Ukrainos kariai pozavo prie jo po atvadavimo operacijos.
O štai arbūzo paminklas Goliya Prystane kaime vis dar yra rusų okupuotoje Chersono srities dalyje.
Nižyno agurkas
Paminklas agurkui Nižyne, Černigovo srityje, atidengtas 2005 m. gruodį. Teigiama, kad agurkus į Ukrainą atgabeno graikai. Ukrainos kazokų etmonas Bohdanas Chmelnickis 1657 m. suteikė jiems savivaldos privilegiją, atleido nuo mokesčių ir prievolių valstybei.
Į Nižyną graikai atsivežė agurkų sėklų, pradėjo juos auginti Osterio upės salpoje, o sunokusius sūdė. Traškieji agurkai tapo labai populiarūs. Prasidėjo jų auginimo bumas.
Kokia yra Nižyno agurkų paslaptis? Tiesa ta, kad tenykščiame dirvožemyje gausu sidabro jonų, dėl kurių daržovės tampa stebėtinai skanios ir traškios. Be to, Nižyne agurkams sūdyti tradiciškai naudojamas šaltinių vanduo, kuriame yra kalcio, o šis irgi suteikia agurkams traškumo.
Paminklą agurkui Nižyne sudaro trys elementai: agurkas, kubilas daržovėms sūdyti ir rūsys agurkams saugoti. Projekto autorius Leonid’as Vorobyov’as (Leonidas Vorobjovas). Žalio granito agurkas sveria daugiau kaip 50 kg, o akmuo blokas, iš kurio jis pagamintas, atvežtas iš Italijos.
Cukriniai runkeliai
Paminklas cukriniam runkeliui Kyjive atidengtas 2008 m. kompanijos „Bayer“ iniciatyva, pažymint 40-ąsias herbicido Bethanal naudojimo metines. Paminklas pastatytas tuometinio Nacionalinės agrarinių mokslų akademijos Cukrinių runkelių instituto teritorijoje (dabar tai Bioenerginių augalų institutas).
Ukrainos ūkininkai sako, kad cukrinių runkelių auginimas yra „agronomijos akrobatika“. Per 30 metų šalyje gerokai sumažėjo cukrinių runkelių pasėlių (sumažėjo cukraus fabrikų, o cukrinių runkelių logistika yra labai svarbu), tačiau juos auginti finansiškai naudinga.
Anot žemės ūkio įmonės „Zolota Niva“ (Ternopilio sritis) vadovo Roman‘o Shnurovskyi‘aus (Romano Šnurovskijaus), jis jau 5 metus nekreipė dėmesio į runkelių derlingumo indeksą, skirdamas daugiau dėmesio iki cukringumui. „Galima didžiuotis prikasus 100 t/ha, bet kartais, nuėmęs iš hektaro bent 65 t, uždirbi daugiau“, – pastebi Romanas.
Kitas paminklas cukriniam runkeliui atidengtas 2017 m. Mykolaivo srities Pervomaiskės kaime. Jis stovi Lenino paminklo vietoje. O jo sukūrimo idėjos autorius, Zasilskio cukraus fabriko („Ukrainian Sugar Company holding“) direktorius Volodymyr‘as Palienko‘a (Volodymyras Palijenka) pabrėžia, kad cukriniai runkeliai įmonės darbuotojams ir kaimo gyventojams yra daug svarbesni nei komunistų stabai.
Šlovė pomidorui!
Paminklas pomidorui yra neoficialus Kamyankos Dniprovskos miesto (Zaporižės sritis) simbolis. Jis pastatytas 2009 m. miesto centre. Ant pjedestalo užrašas: "Šlovė pomidorui!" Tai dėkingumo išraiška populiariai daržovei.
Paminklo kūrimo iniciatorius – Kamyankos Dniprovskos miškų ūkio direktorius Hryhoriy‘us Karpii‘us (Hryhorijus Karpijus). Raudono pomidoro skulptūra sveria 600 kg. Ji stovi ant pjedestalo, kuris primena šachmatų lentą (tik kitaip nei tikroji šachmatų lenta, pjedestalą sudaro ne 64, o 100 langelių). Nuo 2022 m. kovo Kamyanka-Dniprovska yra Rusijos okupuota.
Apskritai Ukrainoje, ypač Chersono, Vinicos, Odesos srityse, yra apie pusšimtį paminklų pomidorams. Naujausias iš jų atidengtas 2023 m. Horodnicos kaime, ties Ternopilio ir Ivano Frankivsko sričių riba.
Autorius – vietos menininkas Andrii‘us Kuchmei‘us (Andrijus Kučmėjus). Būtent čia pomidorus pradėta auginti Vakarų Ukrainoje, kai vietos gyventojas Mykola Pankiv‘as, XX a. pradžioje grįžęs iš uždarbio Šiaurės Amerikoje, atsivežė pomidorų sėklų ir prasidėjo juos auginti.
Kaimas yra dauboje, apsuptas kalnų, todėl šilumos čia daugiau. Sąlygos augti daržovėms ir vaisiams labai palankios. Horodnica dar vadinama regiono pomidorų sostine. Teigiama, kad buvo laikai, kai žmonės galėjo nusipirkti automobilį už pajamas iš vieno vidutinio pomidorų sezono.
Bulvės
2021 metais Žytomiro srities Ovručo miesto centriniame parke iškilmingai atidengtas paminklas bulvei. Tai įvyko tradicinio festivalio „Poliska Pani Kartopelka“ (Polesės ponia bulvytė) dienomis. Kūrinio autorius – miesto meno mokyklos mokytojas Yury’us Kravchuk’as (Jurijus Kravčiukas).
Ukrainos bulvininkystė išgyvena ne pačius geriausius laikus. 2024 metais šalyje pasodinta 1 mln. ha bulvių, tačiau derlius 40 proc. mažesnis 2023 m. Nacionalinės agrarinių mokslų akademijos Bulvininkystės instituto direktorius (būtent šios mokslo institucijos, 2022 m. išgyvenusios okupaciją, iniciatyva pastatytas paminklas, skirtas įamžinti Skarbnicos veislės bulves) Mykola Furdyga sako, kad produkcijos savikaina labai išaugo, o oro sąlygos bulvėms 2024 m. buvo labai nepalankios.
Dėl fitoftoros ir alternarijos paplitimo pabrango augalų apsaugos produktai. Kita rimta problema yra modernių vėdinamų saugyklų trūkumas. Dėl to Ukraina pradėjo importuoti bulves, taip pat ir iš Lietuvos.
***
Ukrainoje yra daug paminklų, susijusių su kulinarija ir žemės ūkiu: nuo barščių iki virtinių, nuo agurkų iki arbūzų. Granito skulptūrų, betoninių postamentų statymas yra nesibaigiantis procesas, kuris, nepaisant karo, tik plėsis. Juk dar tiek daug vertų, paminkluose neįamžintų tradicijų.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Spanguolės solo
2024-12-23 -
Ką slepia vaistažolių arbatos
2024-12-13 -
Ignas Hofmanas – Metų žmogus
2024-12-03
Skaitomiausios naujienos
-
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09 -
Lengvinami tiesioginių išmokų reikalavimai: daugiau lankstumo dėl GAAB
2025-01-03 -
Žemės ūkio paskirties žemės rinka: sandorių mažėja, kainos kyla
2024-12-16
(0)