„Neverta graudintis, kad jauni žmonės mažiau skaito knygų. Jie informacijos greičiausiai semiasi iš kitų šaltinių“, – sako Aidas Puklevičius, rašytojas ir komunikacijos agentūros „Fabula: Rud Pedersen Group“ kūrybinio rašymo vadovas.
Vis tik, anot jo, knygos – vienas iš būdų ieškoti idėjų.
Su portalo manoūkis.lt skaitytojais jis dalijasi mintimis apie popierinių knygų bei žurnalų vertę šiandieniame socialinių tinklų ir interneto portalų amžiuje.
Kaip apskritai matote popierines knygas ir žurnalus begalinės informacijos sraute?
Skaitau vis mažiau popierinių knygų ir žurnalų, todėl išskirtinės vertės nerandu. Popierius yra tik forma, kai kam, žinoma, gali patikti šviežiai atspausdintos knygos kvapas. Kai kam gal patogiau tokioje knygoje pieštuku pasibraukti labiau patikusias mintis. Bet tai nekeičia esmės – kokia forma bebūtų perduodama autoriaus žinutė auditorijai, viskas priklauso nuo jos turinio.
Ką duoda žmogui (ar iš viso duoda) popierinių leidinių skaitymas?
Knyga yra knyga, nesvarbu ant papiruso, pergamento, popieriaus ar elektroninėje skaityklėje. Knyga galbūt pranašesnė, bent jau man, už kitas turinio raiškos priemones tuo, kad nesi varžomas nei iliustracijų, nei judančio vaizdo, o viską susikuri savo galvoje skaitydamas.
Jūs perskaitote per metus labai daug knygų, kaip Jums tai pavyksta?
Per metus perskaitau apie 200 knygų, o pavyksta skaitant daug ir greitai. Jokios kitos paslapties čia nėra. Padeda ir tai, kad vis dar leidžiama daug įdomių knygų, be to, ir seniau išleistų, bet dar neperskaitytų yra apstu.
Skaitymas skirstomas į gilųjį (dėmesingą) ir paviršutinišką. Ar Jums pavyksta visada išlaikyti dėmesingą skaitymo būdą?
Viskas priklauso nuo knygos. Jeigu tai negrožinė knyga, o tema jau pažįstama, tai automatiškai praleidi nieko naujo neduodančius pasažus ir registruoji tuos, kuriuose yra kažkas naujo. Jeigu tai nauja tema – skaitai įdėmiai ir viską, nes kitaip nieko nesuprasi. Jeigu grožinė, gali būti, kad pirmą kartą ją suvalgai labai greitai vien dėl fabulos, o jau antrą, trečią, gal ir net dvidešimtą kartą skaitysi skonėdamasis stiliumi, kalba ir idėjomis.
Kaip motyvuoti jaunus žmones skaityti?
Niekaip. Kiekviena karta renkasi, iš kokio šaltinio semtis informacijos ir įkvėpimo. Radijas nenužudė spaudos, televizija nenužudė radijo, internetas nenužudė televizijos. Visos medijos rado savo nišas, todėl neverta graudintis, kad jauni žmonės mažiau skaito.
Graudintis reikėtų nebent tuo atveju, jei ir kitose medijose jie mažiau ieškotų įdomaus ir tiršto turinio. Bet taip tikrai nėra, nes turėtume konstatuoti kolektyvinio žmonijos IQ kritimą, o Flynno efektas (mokslininko James‘o Flynn‘o sukurtas matematinis modelis, kuris apima įvairiausius veiksnius, veikiančius proto raidą, ir atskleidžia ryšį tarp jų) rodo, kad jis kyla. Vadinasi, lėtai, po truputį tampame labiau išsilavinę ir protingesni, tegul nebūtinai iš knygų.
Atstovaujate kūrybinei agentūrai. Kaip kūrybingumas susijęs su knygų, žurnalų skaitymu?
Kaip vienas iš būdų ieškoti idėjų. Bet jų yra tikrai ne tik knygose. Knygose jos gal labiausiai išbaigtos ir nuosekliausiai pagrįstos. Bet vėlgi, bloga knyga netampa gera vien todėl, kad ji knyga. Sakralizuoti spausdinto žodžio nereikia, nes per visą žmonijos istoriją išspausdinta pakankamai šlamšto, kuris savo banalumu gali nebent pražudyti bet kokį kūrybiškumą.
***
Aidas Puklevičius – buvęs žurnalų vyr. redaktorius, TV serialų bendraautoris, pelnė „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą už geriausią scenarijų, LOGIN apdovanojimą „Metų inovacija“. Per metus perskaito apie 200 knygų. Nors jis įdomiai ir intriguojančiai, remdamasis gausybe faktų gali kalbėti (ir rašyti) bet kuria tema, jam mieliausios yra apie vyną, Pirmąjį pasaulinį karą ir Renesanso meną.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ignas Hofmanas – Metų žmogus
2024-12-03 -
Ūkininkų šeimos siekia sėkmės nepaisydamos iššūkių
2024-10-11 -
Paryžiaus simpatijas užkariavo lietuviškas jurginas
2024-10-03
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)