


Lisabona. Dėl užsitęsusios sausros šio sezono Portugalijos derliaus nuostoliai pranoko baisiausius lūkesčius – grūdų, obuolių ir bulvių derlius gali sumažėti iki 30 procentų.
Vietos žiniasklaida teigia, kad laikas ruoštis aukštesnėms vaisių ir daržovių kainoms.
Nacionalinio statistikos instituto (INE) duomenimis, obuolių derlius turėtų kristi 15 proc., kriaušių – 30, persikų – 25, vynuogių – 10 procentų. Mažiau nukentės tik ryžiai ir pomidorai, kuriems patinka karštis, rašo sol.sapo.pt.
Kaip sakė Portugalijos ūkininkų konfederacijos generalinis sekretorius Luisʼas Mira (Luisas Mira), dėl karščio netgi laistomuose soduose nustojo augti migdolų vaisiai, todėl jie gerokai mažesni nei įprastai. Be to, drėkinamuose soduose dėl ribotų vandens išteklių taip pat neišeina laistyti reikiamu dažniu ir kiekiu.
„Siaubingas sezonas. Turėjome 10 dienų, kai pavėsyje temperatūra viršijo 40 °C, o atokaitoje siekė 46–47 °C. Augalai negali pasislėpti nuo saulės. Taigi, kriaušės iškepė ant šakų, vynuogės ant vynuogienojų virto razinomis, o citrinmedžiai vaisius tiesiog numetė“, – pasakojo jis.
Pasak ūkininkų atstovo, laistymo ribojimas taip pat turėjo įtakos derliaus nuostoliams. „Reikėtų suprasti, kad be vandens nėra maisto. Jei aplinkosaugininkai ir politikai imsis tolesnių veiksmų, kad sumažintų vandens naudojimą žemės ūkyje, tai noriu paklausti – ką jie valgys? Ar visą maistą importuosime iš kitų šalių, kuriose yra vandens žemės ūkio sektoriui ir maistui gaminti?“ – nuogąstavo L. Mira.
Nukentėjo ir bulvės: sausra ir karštis neleido formuotis gumbams. INE duomenimis, laistomuose bulvių laukuose prognozuojamas 15 proc. mažesnė produkcija, kitur – 30 procentų.
Prasta situacija su žieminiais javais – grūdų derlius mažesnis 15–30 procentų. Prognozuojama, kad pašarinių žolių derlius sumažės 20–80 procentų.
Statistikos tarnyba pranešime nurodė, kad šis sezonas bus antras blogiausias per Portugalijos istoriją: žieminių javų derlius tikriausiai bus tik šiek tiek didesnis nei 2012 m. ir artimas 2005 m. lygiui (šie metai taip pat buvo labai sausi).
Kitas Vakarų Europos valstybės šią vasarą taip pat kamavo (kai kurias vis dar kamuoja) karčiai. Ūkininkai dėl to patyrė daug nuostolių.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Stipriausi per dešimtmetį šalčiai pakenkė sodams Turkijoje
2025-04-16 -
JAV Velykos – tebesitęsiančios kiaušinių krizės fone
2025-04-15 -
Amerikiečiai užsimojo stipriau riboti dronų skraidymą kaimuose
2025-04-14
Skaitomiausios naujienos
-
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)