Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Pasaulyje
Užsimojo veisti labiau prakaituojančius galvijus
Asociatyvi Pixabay (Penny) nuotr.

Vašingtonas. Dėl klimato kaitos galvijų augintojai patiria naujų iššūkių. Šilumos stresas sutrikdo gyvulių dauginimąsi ir augimą, todėl norima išvesti gyvūnus, atsparius ilgai ir karštai vasarai. 

Subtropiniai regionai laikomi karščiausiais pasaulyje, tačiau klimato kaita jaučiama visoje planetoje. Tai reikšmingas ribojantis veiksnys, mažinantis gyvulininkystės našumą. Paskaičiuota, kad tropiniuose regionuose jautienos produkcijos nuostoliai dėl šilumos streso kasmet gali siekti apie 369 mln. JAV dolerių (apie 332 mln. Eur).

Pasak JAV Floridos universiteto mokslininkų, šilumos stresas – pagrindinė maisto saugumo grėsmė. Kai vasarą aukšta temperatūra išsilaiko ilgą laiką, galvijai nustoja ėsti, nukenčia augimas, sutrinka reprodukcija ir sumažėja mėsos gamyba. 

Bioversija 2024 08 19 m7

Amerikiečių mokslininkai užsimojo išveisti karščiui atsparias atmainas, kurios prakaituotų daugiau. Tokiu būdu gyvuliai pašalina apie 85 proc. kūno šilumos. Žinoma, kad prakaitavimas ir tolerancija karščiui yra individuali savybė: tos pačios veislės atstovai gali skirtingai reaguoti į aukštą aplinkos temperatūrą. Šis faktas tapo stimulu ieškoti genetinių priežasčių. 

Tyrime dalyvavo 2 400 Brangus veislės gyvūnų. Brangus – amerikietiška hibridinė mėsinių galvijų veislė, gauta sukryžminus angusus ir brahmanus. Odos biopsijos mėginiai padėjo išskirti fenotipus pagal prakaito liaukų plotą, gylį ir ilgį. Vėliau mokslininkai nustatė visų gyvulių genotipą ir naudojo programinę įrangą genetiniams parametrams įvertinti.  

Išvadose, kurios pristatytos naujame mokslo žurnalo „Animal Science and Biotechnology“ numeryje, skelbiama, kad, atsižvelgiant į prakaitavimo paveldimumą ir vykdant genetinę atranką, įmanoma komplektuoti bandas, kurios bus prisitaikiusios prie karščio sąlygų. 

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
Visos apklausos