Dimedium 22 05 01 Dimedium 22 05 01
Pasaulyje
Švedai skaičiuoja dėl istorinės sausros patirtus nuostolius

Stokholmas. Precedento neturinčiai sausrai išdeginus didelius ganyklų plotus, ūkininkai yra priversti skersti galvijus, nes nebeturi kuo šerti. „Tai baisiausia, ką esu patyręs... Mano tėvas, kuris ūkininkavo 60 metų, nėra matęs nieko panašaus“, – sako ūkininkas Jakobas Gustavsonas (Jacob Gustawson) iš Norteljė miesto, į šiaurę nuo Stokholmo.

Neįskaitant 13 mm kritulių, iškritusių birželio viduryje, Švedijoje nuo gegužės pradžios beveik nebuvo lietaus, o karščiai yra didžiausi per daugiau kaip šimtmetį.

„Niekas neauga“

Bioversija 22 02 02

„Gegužės mėnuo pietinėje ir centrinėje Švedijos dalyse buvo neįprastai šiltas. O birželis Švedijos pietuose buvo šilčiausias per daugiau kaip 100 metų“, – patvirtino Sverkeras Helstromas (Sverker Hellstrom) iš Švedijos meteorologijos ir hidrologijos instituto.

Stokholmo apylinkėse per dieną ugniagesiai gesina po 20–30 gamtoje kylančių gaisrų. Jų kyla visoje šalyje, netgi už Šiaurės poliaračio. Susirūpinimą dėl gaisrų išreiškė ir Švedijos karalius Karlas XVI Gustavas (Carl XVI Gustaf), kuris taip pat yra žemvaldys. Karalius retai komentuoja viešuosius klausimus, bet šiuo atveju pareiškė:  „Aš ir karališkoji šeima norėtume išreikšti savo paramą visiems, nukentėjusiems nuo gaisrų“.

Kaitra, kaip rodo oro prognozės, artimiausiu metu nesitrauks. Ji apėmė didelę dalį Švedijos, taip pat Daniją, pietinę Norvegijos dalį ir net Suomijos šiaurėje yra labai šilta.

Dėl tokių oro sąlygų ūkininkai yra priversti imtis kraštutinių veiksmų, nes nebeauga pasėliai, nuo saulės išdegė ganyklos. „Paprastai tokiu metų laiku žolė būna maždaug 30–40 cm aukščio, o dabar jos aukštis siekia vos 10 cm, - teigia J. Gustavsonas. - Tad gyvulius tenka šerti žiemai skirtomis atsargomis."

„Pirk prekę švedišką“

Dėl pašarų trūkumo kai kurie ūkininkai dalį savo karvių bandos  jau išvežė į skerdyklas. „Galvijų bandų kokybei ir dydžiui atkurti prireiks ne vienų metų“, – pareiškė Švedijos ūkininkų federacijos (ŠŪF) atstovas spaudai Ulfas Valinas (Ulf Wallin).

Anot jo, tai didžiausia krizė, su kuria Švedijos ūkininkai susidūrė per pastaruosius 50 metų. Pasak ŠŪF atstovo, apytikriai apskaičiuota, kad nuostoliai siekia jau daugiau kaip 2 mlrd. kronų (194 mln. eurų).

Siekdama padėti ūkininkams atlaikyti šią precedento neturinčią krizę, federacija  maisto produktų vartotojus ragina pirkti švediškus produktus.

„Jeigu Švedijos žmonės per šią krizę pirks švedišką maistą ir, svarbiausia, švedišką mėsą, jie galės išgelbėti mėsos paklausą rinkoje ir padėti ūkininkams bent kiek užsidirbti“, – viliasi U. Walinas.

AFP-BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ką manote apie rengiamą interpeliaciją žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui?
Visos apklausos