Kyjivas. Rusija užblokavo 218 laivų, kuriais gabenami ukrainietiški grūdai. Kremlius paskelbė, kad stabdo dalyvavimą grūdų iniciatyvoje. Sekmadienį Rusijos atstovas pareiškė, kad įmanoma, jog Maskva vėl sutiktų su grūdų sandoriu.
Spalio 30 d. duomenimis, Ukraina negavo Jungtinio koordinavimo centro leidimo plukdyti grūdus saugiu koridoriumi. Iš 218 laivų 95 laukia patikros, nes jie išplaukė iš Ukrainos uostų, 101 laukia inspektorių, kad gautų leidimą išplaukti iš uostų, dar 22 pasirengę išplaukti iš Ukrainos uostų, bet negali to padaryti, skelbia Ukrainos infrastruktūros ministerija.
Turkiją pasiekę laivai su ukrainietiškais grūdais bus tikrinami, tačiau iš Ukrainos uostų nespėję pajudėti grūdvežiai kol kas negali išplaukti į jūrą.
„Ukraina nesustabdė grūdų gabenimo, nepaisant to, kad Rusija įvykdė atakas prieš Ukrainos uostus ir energetikos infrastruktūrą. Užfiksuota 15 atvejų, kai Rusijos nepilotuojami orlaiviai draudžiamu atstumu priartėjo prie iniciatyvoje dalyvaujančių civilių laivų“, – teigiama Ukrainos infrastruktūros ministerijos pranešime.
Spalio 29 d. Maskva paskelbė, kad stabdo dalyvavimą grūdų iniciatyvoje dėl atakų prieš laivus Sevastopolio įlankoje. Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad tariamas atakos taikinys buvo Juodosios jūros laivyno laivai, kurie užtikrino grūdų koridoriaus saugumą. Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmitrijus Kuleba pavadino šį sprendimą klaidinančiu pretekstu ir paragino stabdyti bado žaidynes.
Apie sprendimą nedalyvauti susitarime Maskva paskelbė kitą dieną po to, kai JT generalinis sekretorius Antonio Guterresʼas (Antonijus Guteresas) paragino Rusiją ir Ukrainą pratęsti tą susitarimą. JT vadovas taip pat paragino kitas šalis, daugiausia Vakarų, sparčiau pašalinti kliūtis, trikdančias Rusijos grūdų ir trąšų eksportą.
A. Guterresʼas pabrėžė, kad būtina skubiai atnaujinti (tarpininkaujant JT ir Turkijai) liepą sudarytą susitarimą, kuris galioti baigsis lapkričio 19 d.ienos. Jo atstovo spaudai teigimu, to reikia, siekiant prisidėti prie maisto saugumo visame pasaulyje ir sušvelninti kančias, kurias milijardai žmonių patiria dėl pasaulinės pragyvenimo išlaidų krizės.
Spalio 30-ąją Rusijos užsienio reikalų viceministras Andrejus Rudenka pareiškė, kad įmanoma, jog Maskva vėl sutiktų su grūdų sandoriu. Anot jo, šis klausimas bus svarstomas baigus tyrimą ir paaiškėjus atakų prieš Juodosios jūros laivyno laivus aplinkybes.
Tai bus aptariama spalio 31 d. JT Saugumo Tarybos posėdyje.
***
Spalio 31-ąją Jungtinės Tautos (JT), Turkija ir Ukraina sutarė dėl 16 Ukrainos laivų judėjimo per Juodąją jūrą. Laivai yra Turkijos teritoriniuose vandenyse.
Jungtinio koordinavimo centro (Stambule), kuriame dirba Rusijos, Ukrainos, Turkijos ir JT atstovai, pareiškime teigiama, kad Turkija, Ukraina ir JT taip pat susitarė patikrinti 40 laivų, išplaukiančių iš Ukrainos uostų.
Rusijos šaltinis Jungtiniame koordinavimo centre sakė, kad Kijevo, Ankaros ir JT sprendimai, priimti Maskvai nedalyvaujant, Rusijos niekuo neįpareigoja.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kariaujančio ukrainiečio svajonėse – saldžiųjų bulvių selekcija
2024-11-25 -
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)