


Briuselis. Transporto priemonėms naudojamuose biodegaluose dažnai būna ir gyvūninių riebalų dalis. Žaliava yra tokia paklausi, jog skerdyklose jau trūksta atliekų.
Vis daugiau automobilių ir orlaivių varomi biodegalais, kurių anglies dvideginio emisija yra mažesnė, palyginti su tradiciniu kuru. Biodegalai tampa vis populiaresni, juose be augalinių ingredientų, gautų iš cukrinių runkelių ar rapsų, naudojamos gyvūninės kilmės atliekos.
Remiantis Briuselyje (Belgija) įsikūrusios tvaraus transporto kompanijos „Transport & Environment“ (T&E) tyrimu, per pastarąjį dešimtmetį gyvūninių riebalų panaudojimas padidėjo dvigubai. Pavyzdžiui, skrydžiui iš Paryžiaus į Niujorką reikės maždaug 8 800 kiaulių šalutinių produktų, rašo portalas agrarheute.com. Tikslūs duomenys, kokia gyvūninių riebalų dalis yra aviaciniame biokure, neskelbiama.
Gyvūnai nėra skerdžiami specialiai. Žaliava gaunama iš skerdyklų kaip šalutiniai produktai ar atliekos. Riebalai seniai pritaikomi kosmetikoje, muilo ir pašarų gamyboje, o nuo šiol – ir biodegalų pramonėje. ES teisės aktų leidėjai skatina naudoti juos kaip anglies dvideginio emisijos mažinimo priemonę. Didžiosios oro linijos, tokios kaip „Ryanair“, vis dažniau renkasi tvaresnius degalus, todėl jaučiama gyvūninių riebalų stoka.
Iki šiol biokurui naudojami pirmos ir antros kategorijos gyvūniniai riebalai. Jie netinka vartoti ar gaminti su žmonėmis susijusių produktų. Trečios kategorijos riebalai yra kokybiškesni, nėra infekcijų perdavimo rizikos. Anot T&E atstovų, gali nutikti taip, kad gyvūninių riebalų perdirbėjai tyčia nukreips trečios kategorijos žaliavą į biokuro gamybą, siekdami įgyvendinti tiekimo tikslus, tačiau jų pradės trūkti kitų produktų gamybos grandyse.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Stipriausi per dešimtmetį šalčiai pakenkė sodams Turkijoje
2025-04-16 -
JAV Velykos – tebesitęsiančios kiaušinių krizės fone
2025-04-15 -
Amerikiečiai užsimojo stipriau riboti dronų skraidymą kaimuose
2025-04-14
Skaitomiausios naujienos
-
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)