Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Pasaulyje
Populiarėjant biodegalams ima stigti gyvūninių riebalų
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Briuselis. Transporto priemonėms naudojamuose biodegaluose dažnai būna ir gyvūninių riebalų dalis. Žaliava yra tokia paklausi, jog skerdyklose jau trūksta atliekų.

Vis daugiau automobilių ir orlaivių varomi biodegalais, kurių anglies dvideginio emisija yra mažesnė, palyginti su tradiciniu kuru. Biodegalai tampa vis populiaresni, juose be augalinių ingredientų, gautų iš cukrinių runkelių ar rapsų, naudojamos gyvūninės kilmės atliekos.

Remiantis Briuselyje (Belgija) įsikūrusios tvaraus transporto kompanijos „Transport & Environment“ (T&E) tyrimu, per pastarąjį dešimtmetį gyvūninių riebalų panaudojimas padidėjo dvigubai. Pavyzdžiui, skrydžiui iš Paryžiaus į Niujorką reikės maždaug 8 800 kiaulių šalutinių produktų, rašo portalas agrarheute.com. Tikslūs duomenys, kokia gyvūninių riebalų dalis yra aviaciniame biokure, neskelbiama. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Gyvūnai nėra skerdžiami specialiai. Žaliava gaunama iš skerdyklų kaip šalutiniai produktai ar atliekos. Riebalai seniai pritaikomi kosmetikoje, muilo ir pašarų gamyboje, o nuo šiol – ir biodegalų pramonėje. ES teisės aktų leidėjai skatina naudoti juos kaip anglies dvideginio emisijos mažinimo priemonę. Didžiosios oro linijos, tokios kaip „Ryanair“, vis dažniau renkasi tvaresnius degalus, todėl jaučiama gyvūninių riebalų stoka.

Iki šiol biokurui naudojami pirmos ir antros kategorijos gyvūniniai riebalai. Jie netinka vartoti ar gaminti su žmonėmis susijusių produktų. Trečios kategorijos riebalai yra kokybiškesni, nėra infekcijų perdavimo rizikos. Anot T&E atstovų, gali nutikti taip, kad gyvūninių riebalų perdirbėjai tyčia nukreips trečios kategorijos žaliavą į biokuro gamybą, siekdami įgyvendinti tiekimo tikslus, tačiau jų pradės trūkti kitų produktų gamybos grandyse. 

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos