Basf A1 12 09 23 Basf 2023 09 08 m1
Pasaulyje
Nyderlandų ūkininkai apkaltinti ES lėšų grobstymu
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Amsterdamas. Nyderlandų spauda skelbia, jog dešimtys ūkininkų gavo milijonus eurų Europos Sąjungos žemės ūkio subsidijų už žemę, kuri jiems nepriklauso. Valdininkai tik skėsčioja rankomis ir kaltina sistemą, kurioje nesunku klastoti duomenis.

Kaip skelbia Nyderlandų tiriamosios žurnalistikos platforma „Follow the Money“, kai kurie Nyderlandų ūkininkai, prašydami subsidijų už žemę, dirbtinai išplečia savo valdas, o aferos trunka ilgiau nei penkis metus. 

Nyderlandų vyriausybės miškininkystės ir gamtos rezervatų valdymo organizacija „Staatsbosbeheer“, kuri yra didžiausia šalies žemės savininkė, išsiaiškino, kad 2017 m. ūkininkai tariamai prisijungė prie savo teritorijų tūkstančius jiems nepriklausančių hektarų. Kiti žemės savininkai, pavyzdžiui, nacionalinis vandens įrenginių operatorius „Rijkswaterstaat“ ir gamtos apsaugos organizacija „Natuurmonumenten“ taip pat patvirtino užfiksavę panašius pažeidimus. 

Bioversija 23 09 01 m7

Nyderlandų valdžios institucijos aptiko 231 įmonę, klastojusią duomenis, kad gautų ES žemės subsidijų. 

Žurnalistai teigia, kad problema gali būti išplitusi dar plačiau, nes atsakinga įstaiga neatlieka standartinių patikrinimų, siekiant išsiaiškinti, ar subsidijų gavėjai yra teisėti žemės savininkai. Valdžios atstovai ginasi, kad nepavyksta kovoti su sukčiavimu dėl spragų subsidijų sistemoje. 

Teigiama, kad internete nesunku patikrinti, ar teisėti savininkai nepareikalavo žemės subsidijų. Jei nepareikštas ieškinys, pažeidėjai gali melagingai teikti pretenzijas į paramą žinodami, kad yra labai maža rizika klastai išsiaiškinti.

Savininkas, įrašytas į žemės registrą, ne visada būna tikrasis naudos gavėjas. Daugelis ūkininkų nuomojasi žemės ūkio paskirties žeme ir ši nuoma nėra centralizuotai registruojama. Subsidijų taip pat galima prašyti remiantis žodinėmis nuomos sutartimis, vadinamais leidimais naudotis.

Reaguodama į „Follow the Money“ išvadas, Nyderlandų Žemės ūkio ministerija paragino žemės savininkus oficialiai pareikšti pretenzijas į savo turtą, kad pašaliniai asmenys to nepadarytų ir nesinaudotų žemės ūkio subsidijomis. Ministerija taip pat planuoja aptarti būdus, kaip užkirsti kelią netinkamam ES lėšų panaudojimui sektoriuje. 

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14
Bayer 2023 08 21

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate saugomų teritorijų žemėlapius?
Visos apklausos