Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Pasaulyje
Naujas šiaudų panaudojimo būdas - plokščių gamyba

Otava. Didėjanti medienos plaušų ir kitų natūralių medžiagų plokščių paklausa suteiks galimybių užsidirbti javus auginantiems Kanados ūkininkams.

Kviečių ir miežių augintojai Centrinėje Albertoje netrukus savo šiaudus gali paversti auksu - arba bent jau realiais pinigais, kai netoli Trochu pradės veikti 800 mln. dolerių vertės gamykla, rašo portalas albertafarmexpress.ca.

Įmonės „Great Plains“ gamykla kasmet perdirbs maždaug 800 tūkst. tonų kviečių šiaudų, iš kurių numatoma pagaminti 480 mln. kvadratinių pėdų (apie 45 mln. kv. m) vidutinio tankio plokščių. Pasak įmonės atstovų, šio produkto rinka sparčiai auga, ypač Šiaurės Amerikoje.

Bioversija 2024 04 15 m7

Pradėjusi veikti įmonė (statybas planuojama baigti iki 2022 m. pabaigos) kviečių šiaudus pirks 150 km spinduliu nuo geležinkelio linijos, tačiau pirmenybę teiks vietiniams ūkininkams.

„Great Plains“ taip pat tiria miežių šiaudų perdirbimo į plokštes galimybę.

Pasak šios pramonės eksperto Greg`o Lewis`o (Greg Lewis), rinka plaušų plokštėms, kurios naudojamos baldams ir kt. panašiems gaminiams, yra gera. Be to, dėl COVID-19 pandemijos medienos plaušų plokščių gamintojai, bijodami užsitęsusio ekonomikos nuosmukio, bandė atsikratyti atsargų ir sulėtino gamybą, o tai nulėmė kainų šuolį.

G. Lewis prognozuoja, kad rinka dar kurį laiką išliks „karšta“ ir dėl to, jog į geriausius savo metus pirkti namus ir baldus ateina „millenium“ (tūkstantmečio) karta. O ši amžiaus kategorija yra didžiulė.

Visa tai įvertinus tikimasi, kad artimiausius penkerius metus Šiaurės Amerikos rinkoje medienos ir kitų natūralių gaminių paklausa bus didelė.

Yra ir tam tikrų nematerialiųjų aspektų, dėl kurių plokštės iš šiaudų gali tapti patrauklesnės nei iš medienos. Šiaudų užauga kasmet (tai greičiau atsinaujinanti natūrali žaliava). Jų gaminiai atsparesni vandeniui ir mažesnio tankio, todėl šiaudų pagrindu pagamintos plokštės mažiau sveria, jas lengviau transportuoti ir tvarkyti. Šiaudų plokštes įmonė gamins be kenksmingos medžiagos formaldehido.

Tiesa, prieš ketvirtį amžiaus plokščių gamyba iš šiaudų, o ne iš medienos, atrodė labai perspektyvi, tačiau tuomet nepasiteisino.

Pradėti tokie verslai truko neilgai. Vienas žymiausių bandymų sukurti šiaudų plokščių rinką buvo 150 mln. dolerių vertės gamykla, prieš 25 metus pastatyta Elyje, Meino valstijoje. Piko metu „Isoboard Enterprises“ iš vietinių ūkininkų nupirko 160 tūkst. tonų kviečių ir avižų šiaudų. Tačiau po mažiau nei dvejų veiklos metų bankrutavo.

Tuomet gamyklą nusipirko „Dow Chemical“, tačiau net ir šis pasaulinis milžinas nesugebėjo šios gamybos ilgiau išlaikyti rinkoje. „Dow BioProducts“ gamyklą eksploatavo dar ketverius metus ir galiausiai 2005 m. uždarė.

Dabar, pasak G. Lewis, atrodo, kad grįžo susidomėjimas šiaudais, o ne mediena, skirta plokščių gamybai. Pardavimo galimybių atsiras, jei produktai patiks rinkai. Pavyzdžiui, Kalifornijoje neseniai atsidarė nauja plokščių gamybos iš ryžių šiaudų įmonė.

Per pirmuosius veiklos metus „Great Plains“ ketina perdirbti 200 tūkst. tonų šiaudų, numatoma, kad šis skaičius padidės iki 800 tūkst. t kasmet, kai gamykla veiks visu pajėgumu.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos