Česteris (Jungtinė Karalystė). Šiuolaikinėje veislininkystėje vis dažniau naudojama seksuota sperma. Ūkininkai žino, kad ji gerokai brangesnė, bet retas įsivaizduoja, kokia sudėtinga jos gamybos technologija.
Tuo galėjo įsitikinti būrys Lietuvos žemės ūkio bendrovių atstovų, kurie kartu su veislininkystės bendrove „Litgenas“ lankėsi Jungtinėje Karalystėje, Česteryje, įsikūrusioje įmonėje „Cogent“ ir jos spermos gamybos laboratorijoje.
„Litgeno“ direktorius Gintaras Kascėnas prisiminė, kad būtent iš „Cogent“ 2007 m. nupirko pirmąją seksuotą spermą.
„Toks sutapimas – pirmasis klientas, Lietuvoje įsigijęs seksuotą spermą, stovi čia“, – pristatė britų kolegoms Griškabūdžio žemės ūkio bendrovės pirmininką Petrą Puskunigį, kuris pirmasis Lietuvoje savo ūkyje pradėjo naudoti seksuotą buliaus Cogent Dalton spermą. Lietuvoje dar yra to buliaus anūkė, kuri 7-oje laktacijoje per metus davė 14 t pieno.
Brangiausias „Cogent“ bulius kainuoja apie 600 tūkst. svarų sterlingų (apie 704,5 tūkst. Eur). O brangiausiai buvo parduotas Amerikoje – už daugiau kaip milijoną. Jis laikomas „STgenetics“ įmonėje Jungtinėse Amerikos Valstijose, kurios dalimi „Cogent“ tapo 2017 m.
Pagaminti seksuotą spermą – daug sunkiau nei paprastą
„Sveiki atvykę į seksuotos spermos namus – tai seniausiai spermą seksuojanti įmonė pasaulyje“, – Megan Ellis pasveikino į „Cogent“ laboratoriją atvykusius Lietuvos specialistus. Ir perspėjo, kad fotografuoti čia griežtai draudžiama.
Spermos kokybė prasideda nuo buliaus – svarbi net jo nuotaika. Jeigu jis jaus stresą, nieko gero nebus. Sperma imama su buliumi bandytoju. Jos gamybai naudojami galvijai turi suėsti labai daug, tačiau mažesnės energinės vertės pašarų.
Kai tik šviežia sperma patenka į laboratoriją, pirmiausia atskiedžiama, kad būtų išsaugota kokybė iki jos atvėsinimo. Kelias valandas būna laikoma +5 laipsnių temperatūroje, tada fasuojama į šiaudelius ir įšaldoma. Tuomet tikrinami jos kokybės rodikliai.
„Cogent“ laboratorijoje yra 40 seksavimo mašinų. Seksuotos spermos gamyba yra nepalyginti sudėtingesnė negu paprastos.
Paėmus spermą, ji atskiedžiama ir centrifuguojama. Tada specialiu dažikliu nudažoma spermatozoidų DNR – moteriški spermatozoidai turi 3 proc. daugiau DNR negu vyriški. Jie yra šviesesni ir lazeris juos atskiria, o rūšiuoja kompiuteris. Po to sperma vėl atvėsinama iki +5 laipsnių, į ją įterpta speciali terpė padeda išlaikyti spermatozoidus gyvus, tada sperma sufasuojama į 0,25 ml šiaudelius, kuriuos įšaldo skaitmeninė šaldymo mašina – joje skystas azotas paverčiamas garais ir per 7 min. temperatūra nukrenta iki -120 laipsnių.
Laboratorijoje veikia itin griežta kontrolės sistema, kad būtų visiškas kiekvieno šiaudelio atsekamumas. Kiekvienas ejakuliatas yra filmuojamas ir analizuojamas, siunčiamas kontrolei į JAV.
Seksuota sperma praeina grynumo testą, kad būtų patvirtinta tėvystė. Kalbant apie pieninius bulius, „Cogent“ suteikia 95,5 proc. tikimybę, kad gims norimos lyties palikuonis, nors pasaulinis standartas yra 90 procentų.
Taip pat tikrinamas spermatozoidų judrumas. Specialus aparatas atlieka kompiuterinę spermos analizę – daro 3 val. spermos streso testą, tiria, kiek sveikų spermatozoidų yra ejakuliate, atlieka bakteriologinę analizę. Taip pat papildomai JAV atliekamas DNR testas, kad būtų užtikrinta, kad tikrai to buliaus sperma šiaudelyje.
Pagrindinės spermos brokavimo priežastys yra morfologinės (tai spermatozoidų patologijos), bet šiaip retais atvejais pasitaiko ir kitų priežasčių – mažas spermatozoidų skaičius ejakuliate, mažas paimtos spermos tūris.
Iš subrendusio buliaus ejakuliato galima pagaminti 1 000 dozių paprastos spermos, o seksuotos - tik apie 250 dozių. Per parą seksavimo aparatas gali apdoroti 3 bulių spermą. Tai – atsakymai, kodėl seksuota sperma yra gerokai brangesnė už paprastą. Jungtinėje Karalystėje seksuota sperma gali kainuoti ir 25 ir 100 svarų sterlingų.
Laboratorija dirba 24 val. per parą, jos darbas stabdomas tik sekmadienį.
Dabartinės technologijos leidžia pagerinti seksuotos spermos vaisą 3 procentais. Britų ūkininkai vis daugiau naudoja seksuotą geros genetikos bulių spermą. Neseksuotos spermos JK parduodama tik keli procentai! Palyginimui, „Litgenas“ seksuotos spermos realizuoja 10 procentų. Manoma, kad galima būtų parduoti daugiau, tačiau tam reiktų atlikti daugiau genominių tyrimų.
Reproduktoriai turi žaidimų kambarį
Visi „Cogent“ buliai, iš kurių imama ir įšaldoma sperma, turi genominius įvertinimus, jie neturi genetinių defektų.
Įmonės fermoje, kur laikomi reproduktoriai, įrengtos demonstravimo, spermos ėmimo patalpos, visur švaru ir tvarkinga. Tačiau ir čia fotografuoti galima tik tuomet, jeigu nuotraukas naudosi savo asmeninėms reikmėms, bet ne viešinimui.
Lietuvos specialistams buvo demonstruoti geriausi eksponatai. Juos pristatė Lietuvoje pavasarį viešėjęs „Cogent“ tarptautinių pardavimų vadybininkas Henry‘is Sanderson‘as.
Jaunas aukštos kilmės holšteinų buliukas Mirage – žinomo buliaus Casimiro sūnus, labai gerai įvertinta ir jo motina OH Mironna. Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos vadovo dr. Edvardo Gedgaudo manymu, jis tiktų ir Lietuvos ūkiams. Mirage turi aukštus vaisos, geros pieno sudėties, produktyvumo indeksus. Jo dukros jau yra „Cogent“ partnerių ūkiuose, planuojama, kad jis bus tarp elitinių reproduktorių.
Perspektyvus aukšos kilmės holšteinų buliukas Mirage
Nekelia abejonių ir holšteinų buliaus Robin Red kilmė – jo motina „Holstein International“ rinkimuose buvo tarp pačių geriausių. Jo dukterys bus pieningos ir gero, funkcionalaus interjero.
Barnaby – angusų bulius, labai dažnai naudojamas kryžminimui su pieninėmis telyčiomis, pasižymi ypač lengvu veršiavimusi, raumeningumu ir marmuringumu. Jo palikuonys labai gerai vertinami, Iš jo gaminama seksuota vyriška sperma.
Angusų bulius Barnaby dėl savo savybių labai tinkamas kryžminti su pieninėmis telyčiomis
Dar vienas angusų bulius Reginald labai vertinamas dėl raumeningumo, riebalingumo, labai gerai išreikšto mėsos marmuringumo. Jo veršeliai gimsta 2,7 kg mažesnio svorio už vidurkį, todėl veršiavimasis būna lengvas. Iš jo gaminama ne tik seksuota vyriška, tačiau ir triguba sperma, kai į vieną šiaudelį sumaišoma trijų bulių, kurių marmuringumas didžiausias, sperma.
Jaunas limuzinų bulius Theoden – genetiškai beragis, pagal genomą palikuonys turėtų lengvai veršiuotis, tikimasi gražaus dukterų eksterjero.
Genetiškai beragis limuzinų bulius Theoden pasižymi daugeliu gerų savybių
Įdomiausias eksponatas lietuviškoms akims – britų mėlynųjų veislės Blues Power bulius. Anglijos ūkininkai labai patenkinti jo veršeliais – dėl trumpesnio veršingumo jie gimsta mažesnio svorio, todėl lengvai atvedami, bet greitai penisi ir auga.
Britų mėlynieji, nors pavadinimu panašūs į belgų mėlynuosius, tik jie veisti naudojant savo selekciją. Jie naudojami kryžminti su pieninėmis karvėmis, o tokio mišrinimo rezultatas – labai aukštos kokybės jautiena.
Britų mėlynųjų veislės Blues Power bulius. Lietuvoje šios veislės galvijų nėra, tačiau Jungtinėje Karalystėje labai populiarūs ir naudojami kryžminimui
O šios veislės išskirtinumą ir dėmesį jai Jungtinėje Karalystėje įrodo tai, kad „Cogent“ veislinių bulių fermoje įrengtas bulių žaidimų arba pramogų kambarys.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07 -
ES žemės ūkio subsidijos pildo milijardierių kišenes?
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)