Londonas. Britai importuoja iš Nyderlandų tūkstančius tonų nuotekų dumblo, kurį planuoja naudoti žemės ūkio naudai, nepaisant jo toksiškumo ir pavojaus žmonių sveikatai bei aplinkai.
Tarptautinės aplinkos apsaugos organizacijos „Greenpeace“ Jungtinės Karalystės padalinio ekspertai išsiaiškino, jog Aplinkos agentūra išdavė leidimą priimti į šalį 15 siuntų su nusausintu komunalinių nuotekų dumblu iš Nyderlandų. Oficialiuose vyriausybės dokumentuose nurodoma, jog organinės medžiagos bus naudojamos dirbamos žemės tręšimui, o visas suplanuotas dumblo kiekis (27,5 tūkst. tonų) turėtų pasiekti Jungtinę Karalystę iki 2020 m. pabaigos.
Aplinkosaugos aktyvistai išsiaiškino, jog įvežamos nuotekų atliekos užterštos neskaidomais organiniais chemikalais (dioksinu, furanu, policikliniais aromatiniais angliavandeniliais), mikroplastiku, taip pat rasta didelė mikrobiologinė tarša salmonelėmis ir E. coli. Savo pranešime jie įspėjo valdžios institucijas, jog tokio dumblo negalima naudoti žemės ūkyje kaip trąšos, jis kelia rimtą pavojų žmonių sveikatai.
Įdomu tai, kad Nyderlanduose uždrausta naudoti nuotekų dumblą žemės ūkio paskirties žemėse nuo 1995 metų. Po krizės Amsterdamo atliekų deginimo įmonėje, kai teko uždaryti keturis iš šešių deginimo įrenginių, šalis pradėjo ieškoti kitų būdų, kaip atsikratyti teršalų.
„Dumblas, pasklidęs mūsų ūkiuose ir laukuose, tapo toksišku plastiko, chemikalų ir bakterijų kokteiliu. Įpilkite į šį mišinį atliekų iš Nyderlandų ir dar labiau padidinsite taršos lygį. Prieš leidžiant, kad Jungtinė Karalystė taptų užterštų nuotekų iš kitų šalių sąvartynu, Aplinkos agentūra turėtų susitvarkyti savo namuose“, – piktinosi „Greenpeace UK“ vykdomasis direktorius Džonas Sauvenas (John Sauven).
Remiantis oficialiais duomenimis, apie 78 proc. Jungtinėje Karalystėje apdoroto dumblo, tai yra, 3,6 mln. tonų, kasmet pasklinda po žemės ūkio paskirties dirvonus. Daugelyje Europos šalių tokių trąšų naudojimo tvarka yra žymiai griežtesnė, tačiau britai vis dar vadovaujasi praktiką reglamentuojančiomis taisyklėmis, parengtomis prieš kelis dešimtmečius neatsižvelgiant, kaip pasikeitė nuotekų vandens ir dumblo tarša.
Vis dėl to Aplinkos agentūra 2020 m. liepos mėnesį pradėjo įgyvendinti saugaus ir tvaraus dumblo naudojimo strategiją, kuria siekiama iki 2023 m. peržiūrėti dabartinę dumblo laikymo ir naudojimo reguliavimo tvarką.
„Dumblas, gautas iš komunalinių nuotekų valymo įmonių, yra daugiau nei atliekos, o jo naudojimas žemės ūkyje yra geresnė alternatyva, nei deginimas ar kaupimas. Nuotekų dumblas gali būti naudojamas kaip trąša ar dirvožemio gerinimo priemonė. Tai gali būti vertingas maistinių medžiagų šaltinis, – portalui euronews.com sakė Aplinkos agentūros atstovas. – Nors atliekų paskleidimas gali turėti teigiamą poveikį žemei, ši praktika neturi pakenkti aplinkai. Mes nedvejodami imsimės veiksmų prieš tuos, kurie nesugeba tinkamai suvaldyti rizikos.“
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kaip naujos technologijos padeda gydyti karo susargdintą dirvožemį
2024-10-14 -
Rusijos ministrė ragina ūkininkus melsti lietaus
2024-10-08 -
Niūri prognozė Nyderlandų kiaulininkystei
2024-10-07
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)