Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Pasaulyje
Italijos saloje siūloma nemokamai paimti ožką
Asociatyvi Freepik nuotr.

Roma. Alikudžio saloje yra 6 kartus daugiau ožkų nei nuolatinių gyventojų. Meras siūlo jas atiduoti norintiesiems auginti, ne tik ūkininkams. Tačiau nėra logistinio sprendimo, kaip tai įgyvendinti.

Alikudyje neseniai atliktas surašymas parodė, kad vos daugiau kaip 5 kvadratinių kilometrų saloje ožkų yra 6 kartus daugiau nei nuolatinių salos gyventojų, kurių yra apie 100.

Atokios Italijos salos, tiesiog apniktos laukinių ožkų, meras Riccardoʼas Gulloʼas (Rikardas Gulas) pasiūlė atiduoti gyvūnus tiems, kurie nori juos auginti.

Bioversija m7 2024 11 19

Gyvūnai, įpratę laipioti stačiomis Alikudžio uolomis, kadaise gyveno kartu su žmonėmis ir buvo toks pats turistų traukos objektas, kaip ir snaudžiantis ugnikalnis.

Tačiau pastaraisiais metais jų taip sparčiai padaugėjo, kad ožkos pradėjo eiti iš savo įprastų buveinių salos viršuje link apgyvendintų vietovių. Taip jos suniokojo vešlią žalią augmeniją, sukėlė sumaištį gyventojų soduose ir daržuose, nuvertė dalį akmeninių sienų ir net landžioja į žmonių namus.

Iniciatyva „Paimk ir augink ožką“ laikoma tinkamiausiu būdu išspręsti problemą. Visiškai nenorima svarstyti apie gyvūnų skerdimą, todėl skatinama idėja juos pasiimti. Prašymą gauti ožką gali pateikti visi Laparų salyno gyventojai, ne tik ūkininkai.

„Jau sulaukėme kelių telefono skambučių, įskaitant ūkininką Vulkano saloje, kuris norėtų pasiimti kelias ožkas, nes gamina rikotos sūrį, kuris labai vertinamas“, – teigė R. Gulloʼas. – Jeigu žmonės sugebės prisijaukinti ožkas, tai bus gražus ir humaniškas būdas suvaldyti problemą.“

Manoma, kad ožkas į Alikudį prieš 20 metų pirmą kartą atvežė žmogus, ketinęs veisti gyvūnus. Tačiau planas žlugo ir ožkos liko gyventi savarankiškai. Problema pirmą kartą paminėta 2008 metais.

Daugelis valdininkų pabrėžia, kad reikia rasti sprendimą, nes kyla didelė grėsmė salos augmenijai. Vis dėlto Alikudis – labai kalnuota sala ir ją pasiekti sunku.

Kai kurie gyventojai palaiko iniciatyvą, bet abejoja, ar tai pavyks įgyvendinti, nes nėra logistinio sprendimo, kaip sugauti kalnų viršūnėse besiganančias ožkas ir kuo jas išgabenti.

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos