Briuselis. ES prekybos žemės ūkio ir maisto produktais vertė 2017 m. siekė 255 mlrd. Eur, taigi ji dar vienus metus išliko didžiausia žemės ūkio ir maisto produktų eksportuotoja ir importuotoja pasaulyje.
ES žemės ūkio ir maisto produktų eksporto vertė 2017 m. sudarė 138 mlrd. Eur arba 5,1 proc. daugiau negu 2016 m., skelbiama ES 2017 m. prekybos žemės ūkio ir maisto produktais metinėje ataskaitoje. Importo vertė siekė 117 mlrd. Eur, grynasis prekybos perteklius sudaro 21 mlrd. eurų.
2017 m. ES žemės ūkio sektoriaus produkcija vertinama 427 mlrd. Eur. Maisto perdirbimo grandinės sektoriuje dirba 7,5 proc. visų ES darbuotojų ir sukuriama 3,7 proc. visos ES pridėtinės vertės. Eksporto dalis gamybos vertės grandinėje nuolat didėja, todėl eksportas padeda kurti darbo vietas žemės ūkio ir maisto produktų sektoriuje ir skatina šio sektoriaus augimą.
Pasak ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaro Filo Hogano (Phil Hogan), sėkminga prekyba žemės ūkio produktais susijusi Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) reformomis, dėl kurių ES gamintojai yra konkurencingi tarptautinėse rinkose, o taip pat su tuo, kad ES produktai pasaulyje žinomi kaip saugūs, tvariai pagaminti, maistingi ir kokybiški.
Poslinkiai derybose su Kanada, Japonija ir Meksika padeda ES ūkininkams ir maisto gamintojams išnaudoti tarptautinių rinkų galimybes. Tuo pačiu kyla būtinybė suteikti ES žemės ūkio ir maisto sektoriui papildomų apsaugos priemonių.
ES eksporto apimtis į penkias dabartines pagrindines šalis partneres (Jungtines Valstijas, Kiniją, Šveicariją, Rusiją ir Japoniją) padidėjo. Europos Komisija pasiekė pažangos derėdamasi dėl įvairių dvišalių prekybos susitarimų, taip ES žemės ūkio ir maisto produktams atverdama naujų rinkų. 2017 m. rugsėjį pradėtas laikinai taikyti ekonomikos ir prekybos susitarimas su Kanada. Gruodį susitarta dėl šiuo metu ratifikuojamo ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimo. 2018 m. balandį susitarta dėl prekybos su Meksika modernizavimo.
ES eksportuoja vartojimo, pirminius, perdirbtus žemės ūkio produktus (tokius kaip sūris ir vynas) ir labai perdirbtus maisto produktus. Labiausiai vertinami ir daugiausiai eksportuojami ES produktai yra vynas ir spiritiniai gėrimai, kūdikių maistas, maisto produktai, šokoladas ir kiauliena.
Pastaraisiais metais ES paįvairino importo šaltinius: dviejų pagrindinių kilmės šalių (Brazilijos ir JAV) dalis sumažėjo, nes padidėjo kitų kilmės šalių dalis. Iš trečiųjų šalių ES importuoja iš esmės trijų rūšių produktus: produktus, kurie dėl gamtinių sąlygų ES negaminami arba jų gaminama mažai (pavyzdžiui, tropinius vaisius, kavą ir t. t.), daugiausia gyvūnų pašarams naudojamus produktus ir produktus, kurie naudojami kaip sudedamosios dalys toliau perdirbant maistą.
EK, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07 -
ES žemės ūkio subsidijos pildo milijardierių kišenes?
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)