Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Pasaulyje
Britai pristatė žemės ūkio viziją po „Brexit“

Londonas. Didžiosios Britanijos ministrai tvirtina, jog po pereinamojo „Brexit“ laikotarpio jų šalies kaimas pasikeis radikaliai. Bus daugiau miškų, pievų, pelkių, mažiau karvių ir avių, neliks prieštaringai vertinamų ES ūkio subsidijų. 

Jungtinės Karalystės vyriausybė prognozuoja, jog netrukus britų žemės ūkio laukia esmingiausi pokyčiai per pastaruosius 50 metų. Jie pakeis ne tik šalies kraštovaizdį, bet ir ūkininkų pinigines. Pagal galiojančią ES sistemą, ūkininkai panaudodavo mokesčių mokėtojų pinigus, atsižvelgiant į žemės ūkio valdų plotą. Daugeliu atveju tai reiškė, jog kuo ūkininkas yra turtingesnis, tuo didesnę dotaciją jis gauna. Ši sistema bus pakeista, kai 2020 m. gruodžio 31 d. pasibaigs pereinamasis „Brexit“ laikotarpis, rašo britų portalas BBC.

Remiantis naująją sistema, pavadinta „Aplinkos žemėtvarka“ (angl. Environmental Land Management), ūkininkai gaus dotacijas už paveldo ūkinių pastatų ir akmenų sienų apsaugą, gyvatvorių plėtimą, pesticidų ir antibiotikų naudojimo mažinimą, natūralius potvynių valdymo būdus, įskaitant upių vingių formavimą, durpynų ir miškų atkūrimą, gyvūnų sveikatos ir gerovės gerinimą, laukinės faunos apsaugą.

Bioversija m7 2024 11 19

Aplinkos sekretorius Džordžas Justesas (George Eustice) ramina, kad pokyčiai neįvyks per naktį, o maisto kainos iš esmės liks stabilios. „Tai bus evoliucija, o ne revoliucija“, – teigė pareigūnas šalies ūkininkams, kurie išreiškė nerimą dėl chaotiškos ateities, nes prekybos centrai lenktyniauja kainų kare, ir netikrumo po „Brexit“ įvedus naujas prekybos taisykles.

Pagal šią savaitę oficialiai paskelbtus dokumentus, iki 2024 m. senos ploto subsidijos bus sumažintos per pusę, o iki 2028 m. – iš viso panaikintos. Sutaupyti pinigai bus pervesti į naują sistemą „Aplinkos žemėtvarka“.

Ministrai teigia, kad ES politika buvo moraliai neteisinga. Pavyzdžiui, 2016 m. daug emocijų sukėlė skandalas, kai paaiškėjo, jog mokesčių mokėtojų pinigais buvo remiamas lenktyninių žirgų veisimo ūkis, priklausantis Saudo Arabijos princui ir milijardieriui Kalidui bin Abdulai al Saudui (Khalid bin Abdullah al Saud). 

Pereinamasis laikotarpis sukels tikrą perversmą, tačiau nuogąstaujama, kad kai kurie ūkininkai nenorės arba nesugebės prisitaikyti. Ministrai patvirtino vienkartinę išmoką tiems, kurie „nuspręs oriai išeiti į pensiją“, tai yra, nutraukti veiklą. Pasak ekspertų, tai turėtų padidinti Jungtinės Karalystės ūkių produktyvumo lygį, nes jaunesni ūkininkai noriai priima ir išbando naujoves. Ministrai įsitikinę, jog pokyčiai paskatins žemės ūkio sektoriaus progresą, sveiko maisto, skirto vidaus rinkai ir eksportui, gamybą, pagerins aplinkosaugą visoje šalyje. 

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos