Langenvangas (Austrija). Austrijos kalnų regione įsikūrę ūkiai gali džiaugtis nuostabiais Alpių vaizdais, puikia gamta. Tačiau ūkininkauti kalnuotose vietovėse yra sudėtinga.
Tvaraus ūkininkavimo mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse pavyzdys ir vienas iš klasikinių Austrijos ūkių, kai tenka prisitaikyti prie gamtinių kliūčių, yra Leitnerių šeimos ūkis. Apsuptas kalnų ir miškų, iš visų pusių glostomas saulės spindulių, „Plotschenbauer“ ūkis yra įsikūręs Langenvange, 1 016 metrų virš jūros lygio, o miškai išsidėstę iki 1 300 m aukščio. Ūkio kryptis – ekstensyvi gyvulininkystė ir miškininkystė. Su šiuo ūkiu ES šalių žurnalistai galėjo susipažinti Europos Komisijos surengtos pažintinės-mokomosios kelionės metu.
Dokumentai rodo, kad „Plotschenbauer“ ūkis čia buvo įkurtas dar 1680 m., o Leitnerių šeima jį valdo jau labai ilgai. Iš pradžių šeimos verslą sudarė du ūkiai, kurie nuo 2015 m. valdomi kaip vienas, o jam vadovauja Michaelis Leitneris, čia dirbantis su gyvenimo drauge Karina. Iš viso ūkis valdo 22,2 ha pievų ir 103,8 ha miškų. Ūkyje nėra samdomų ar sezoninių darbuotojų, o derliaus nuėmimo metu į pagalbą atskuba į pensiją išėję Michaelio tėvai ir kaimynai.
„Plotschenbauer“ ūkis čia buvo įkurtas dar 1680 m., o tvartas jau skaičiuoja antrą šimtmetį
Pasak Michaelio, jie ūkininkauja ekologiškai, nors ūkis kaip ekologinis nesertifikuotas. „Esame aplinkai draugiškas ūkis, saugome biologinę įvairovę – ekologija yra mūsų kraujyje“, - teigė ūkininkas, kartu saugantis ir istorinį XIX a. pradžios ūkio pastatą – nedidelį karvių tvartą. Balintomis sienomis, gėlėmis išpuoštais langais pastatas labiau panašus į seną kaimo namą negu į karvių tvartą. Dėl landšafto ypatybių pievų ir kraštovaizdžio priežiūrai čia sunku panaudoti techniką, todėl labai daug yra ir sunkaus rankų darbo, tačiau aplinka aplink Leitnerių namus ir ūkį sutvarkyta nepriekaištingai.
Ūkyje tvarkosi Michaelis Leitneris su gyvenimo drauge Karina
Šis – pagrindinis ūkis – turi apie 12 ha pievų ir 76 ha miškų, o nuo antrojo ūkio jį skiria 14 km – kelionės kalnų keliais sudaro nemažai papildomų išlaidų.
M. Leitnerio gyvulių ūkis nedidelis – 8 mėsinės karvės žindenės, 1 jautis, 17 veršelių, dar 5 neatjunkyti, o keli – jau vyresni veršiai. Taip pat yra 4 ėriavedės su prieaugliu. Galvijai yra auginami mėsai, maždaug 7 mėnesius, priklausomai nuo oro sąlygų, jie praleidžia kalnų ganyklose. Parduodami dažniausiai 8-10 mėn. amžiaus pagal skerdenos svorį. Šiuo metu perdirbėjai moka po 3,5 Eur/kg – pasak Michaelio, gerokai per mažai, tai net nepadengia galvijų auginimo sąnaudų. Michaelis akcentavo, kad visa „Plotschenbauer“ produkcija skirta šalies gamintojams.
Antroji dalis pajamų gaunama ir iš medienos gamybos, kurią M. Leitneris parduoda per Štirijos miškų asociaciją. Ūkyje kasmet pagaminama 750 kub. metrų medienos. Iš viso ūkio pajamos iš gyvulininkystės ir miškininkystės per metus sudaro apie 34 tūkst. Eur.
Kalnų ganyklos – įprastas vaizdas Austrijos Alpėse
Ūkininkaujant tokiose vietovėse, kur yra gamtinių apribojimų (jūros lygio, klimato ir šlaitų), iššūkių ūkininkams yra daug. Ekstensyvus gyvulininkystės ūkis, pasak M. Leitnerio, yra ekonomiškai naudingas, jeigu ūkiui reikalingi pastatai jau yra arba juos gali pasistatyti palyginti maža kaina. Bet senų pastatų naudojimas pasiekia ribas, kai jų priežiūros ar pritaikymo išlaidos tampa pernelyg didelės. Nauji pastatai yra pernelyg brangūs, o paramos programos gali tik šiek tiek padėti.
„Kompensacinės išmokos ūkiui būtinos, norint išgyventi“, - teigia Michaelis. Austrijoje nacionalinė ir ES parama vietovėse, kuriose yra natūralių apribojimų, skiriama pagal kelias priemones: ekologinio ūkininkavimo, šienaujamas kalnų pievas, ganyklas ir kt. Ūkininkauti nepalankiose vietovėse – sena Austrijos tradicija, bet gamtinių kliūčių įvertinimo sistema yra truputį komplikuota. Išmokos apskaičiuojamos kiekvienam ūkiui atskirai, atsižvelgiant į natūralius gamtinius apribojimus ir pagal labai griežtus tų kliūčių įvertinimo taškus. Svarbiausi vertinimo kriterijai, už kuriuos skiriama daugiausia taškų, yra statūs šlaitai, klimato ir dirvožemio vertės, taip pat ūkio sodybos aukštis virš jūros lygio ir kt. M. Leitnerio ūkis, surinkęs 191 tašką, yra vienoje iš sudėtingiausių (EP 3) kategorijoje. Tiesioginių išmokų ūkis gauna 4,5 tūkst. Eur, pagal kitas programas (už aplinkai draugišką ūkininkavimą, natūralių buveinių saugojimą ir kt.) – dar 10 tūkst.
Ieškodamas būdų, kaip uždirbti papildomų lėšų, Michaelis svarsto ateityje vystyti kaimo turizmą. Sąlygos tam „Plotschenbauer“ ūkyje išties geros, netoliese driekiasi įspūdingas Alpių ežeras Ateris, o peną dvasiai ir akims galima semti saujomis.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07 -
ES žemės ūkio subsidijos pildo milijardierių kišenes?
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)