Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Pasaulyje
Bananų ūkiai maitina mažas pajamas gaunančias šalis
Nuotraukos iš manoūkis.lt archyvo

Roma. Bananai mažiau išsivysčiusiose ir mažas pajamas gaunančiose šalyse generuoja pajamas, kurios gali sudaryti maždaug tris ketvirtadalius visų smulkiųjų ūkininkų mėnesinių namų ūkio pajamų, teigia pasaulinė mokslinių tyrimų organizacija „Bioversity International“.

Pasaulinė šių vaisių prekyba pastaraisiais metais pasiekė precedento neturinčias aukštumas, o 2019 m. jų eksportuota net 21 mln. t, rašo FAOSTAT.

Pavyzdžiui, Ekvadore yra 160 tūkst. ha bananų plantacijų, iš kurių 2021 m. gauta beveik 3,5 mlrd. JAV dolerių pajamų. Ekvadoro nacionalinės bananų augintojų federacijos duomenimis, šalyje yra apie 40 tūkst. ha nelegaliai pasodintų bananų, pažeidžiančių Bananų įstatymą.

Bioversija 2024 07 09 m7

Juo norima įteisinti tinkamą šių vaisių supirkimo kainą. 2022 m. ji turėtų būti 6,25 JAV dolerių už dėžę. Tačiau reikalavimų nesilaikoma ir tai lemia, kad smulkūs ir vidutiniai augintojai atsisako šios veiklos.

Atidavę vaisius bananai nunyksta, tačiau vietoj jų toliau auga atžalos

Vidutinės supirkimo kainos 2020 m. siekė 4,25, o 2021 m. – 4,65 JAV dolerių už dėžę. Pagal sutartį vidutiniškai mokėta 3,85 JAV dolerių už dėžę.

Pajamos iš bananų eksporto padeda finansuoti maisto importo sąskaitas ir remia pagrindinių bananus auginančių šalių ekonomiką.

Banano žiedas Kipre. 2020 m. Kipras bananų eksportavo už 249 tūkst. JAV dolerių ir buvo 91 bananų eksportuotojas pasaulyje. Pagrindinės eksporto vietos: Graikija (174 tūkst.), Malta (36,6 tūkst.), Rumunija (31 tūkst.), Nyderlandai (7,67 tūkst. JAV dolerių)

Vidutiniškai daugiau nei 90 proc. bananų eksportuojama iš Centrinės ir Pietų Amerikos bei Filipinų. Jungtinių Tautų duomenimis, daugiausia – per penktadalį – jų užauginama Indijoje, maždaug po dešimtadalį pasaulinio derliaus tenka Brazilijai, Kinijai, Filipinams, Ekvadorui ir Indonezijai, tačiau pagrindinė pasaulinio eksporto dalis, kuri sudaro 81 proc., sutelkta Lotynų Amerikoje.

Lietuvoje bananai taip pat auginami – VDU Botanikos sode jie lauke auga jau ketverius metus, pradėjus kaupti šalčiui atsparių paatogrąžių augalų lauko kolekciją. Bananų yra ir kitose Lietuvos botanikos uždarų patalpų kolekcijose, tarkime, Kretingos muziejaus žiemos sode.

Šaltinis: MŪ
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos