Kanbera. Po sausringų ir gaisringų praėjusių metų Australijos žemdirbius ištiko nauja katastrofa – neregėtas antplūdis pelių, kurios naikina derlių.
Galvijų augintojas Col‘as Tink‘as (Kolas Tinkas) žiniasklaidai pasakojo, kad graužikai pirmiausia naikina grūdų ir šieną, bet nepalieka ir kitų maisto produktų bei pašarų atsargų. Ūkininko tėvas, kuriam 93-eji, pažymėjo, kad tai vieni iš trejų blogiausių jo gyvenimo metų.
Australai nerimaujama, kad antplūdis nenuslūgs net įpusėjus žiemai (šiame žemyne žiema prasideda birželį). „Jei žiema nebus pakankamai šalta ir drėgna, neramu, kad ši nelaimė gali tęstis iki pavasario“, - pridūrė 65 metų ūkininkas.
Pelės į žemyną atvyko su pirmaisiais britų kolonizatoriais ir puikiai prisitaikė prie Australijos sąlygų. Graužikų antplūdžiai žemyne nėra naujiena, tačiau šie metai rekordiniai.
Nepaisant didžiausios visų laikų sausros, praėjusį spalį ūkininkai džiaugėsi puikiu derliumi. Būtent geras derlius leido graužikams išgyventi ir daugintis.
Kertino universiteto prof. Bill‘as Bateman‘as (Bilas Beitmanas) atkreipia dėmesį, kad pelių antplūdžiai kartojasi maždaug kas 10 metų, tačiau, keičiantis klimatui, tokie reiškiniai gali tapti vis dažnesni. „Jei nebus atšiauresnių žiemų, sąlygos pelėms veistis bus geros visus metus, tad problema taps kasdiene“, - sako mokslininkas.
Dar viena priežastis, palanki pelėms veistis, yra seklaus žemės dirbimo technologijos, kurios vis labiau keičia tradicinį arimą.
Australijos vyriausybė patvirtino kelių milijonų dolerių vertės pagalbos planą žemės ūkiui kovai su graužikais ir sukūrė veiksmingą preparatą kovai su pelėmis, tačiau už autorizaciją atsakinga institucija kol kas nepatvirtino šios medžiagos kaip leistinos naudoti.
Ekspertai susirūpinę, kad ši „galinga“ medžiaga gali pakenkti gyvūnams, kurie suės apsinuodijusius graužikus. „Tai rizikingas kelias, - baiminasi prof. B. Bateman‘as. – Jei pesticidas paliekamas aplinkoje ilgiau, negalima atmesti ir žmonių apsinuodijimo atvejų maisto grandinėje.“
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07 -
ES žemės ūkio subsidijos pildo milijardierių kišenes?
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)