Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Pasaulyje
Per 30 metų pesticidų naudojimas padidėjo beveik dukart
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Briuselis. Pasaulinė pesticidų rinka per pastaruosius 30 metų išaugo 80 procentų. Manoma, kad iki 2023 m. bendra visų panaudotų pesticidų vertė sieks 130,7 mlrd. JAV dolerių (apie 133 mlrd. Eur), skelbiama spalio viduryje išleistame Pesticidų atlase.

Europos aplinkosaugos tinklo „Friends of the Earth Europe“ atstovės Clara Bourgin teigimu, dabartinė maisto sistema, pagrįsta intensyviu cheminių medžiagų naudojimu, ne tik labai kenkia ūkininkams ir vartotojams, bet ir mažina biologinę įvairovę.

„ES turi nutraukti vis toksiškesnį žemės ūkio verslą, prekybą ir klausytis savo piliečių“, – sakė C. Bourgin.

Bioversija 2024 07 09 m7

Vis dažniau šie augalų apsaugos produktai parduodami Pietų šalims, kuriose gali būti naudojami ES uždrausti pesticidai.

Be to, nustatyta, kad ES nelegalių pesticidų eksportas į Afriką ir Centrinę Ameriką pažeidžia Bendrijos tarptautinius teisinius įsipareigojimus ir žmogaus teisių įstatymus, rašo „The Guardian“.

Europos agrochemijos įmonės 2018 m. planavo eksportuoti 81 tūkst. t mūsų laukuose uždraustų pesticidų. Tais pačiais metais nustatyta, kad daugiau nei 40 proc. visų Malyje ir Kenijoje naudojamų pesticidų labai pavojingi, kaip ir 65 proc. tų, kurie naudojami keturiose Nigerijos valstijose.

Atlase teigiama, kad dėl augančio naudojamų pesticidų kiekio pasaulyje vis daugiau žmonių apsinuodija, ypač minėtose šalyse, kur ūkininkams stinga žinių.

Preliminariais duomenimis, Azijoje skaičiuojama apie 255 mln. apsinuodijimų, Afrikoje – šiek tiek daugiau nei 100 mln., Europoje – apie 1,6 milijono.

ES jau seniai siekia sumažinti pesticidų naudojimą. Vis dėlto šiais metais dėl Rusijos karo prieš Ukrainą EK sušvelnino kai kuriuos žaliojo kurso tikslus, siekdama užtikrinti didesnį apsirūpinimo maistu saugumą.

Pesticidų atlasą paskelbė Vokietijos nepriklausomas politinis fondas „Heinrich-Böll-Stiftung“, Europos aplinkosaugos tinklas „Friends of the Earth Europe“ ir pilietinių organizacijų grupė „PAN Europe“.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos