Referendumas dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams yra fundamentali grėsmė ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai, šeštadienį vykusiame Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) tarybos posėdyje kalbėjo partijos garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis.
„Referendumas yra fundamentali grėsmė. Aišku, ir pačiai Europai, jeigu taip prasideda jos griovimas - nuo atskirų valstybių, balsuojančių prieš Europos sutartį", - kalbėjo V. Landsbergis. Jis kritikavo partiją, kad per ilgai delsta užimti poziciją šiuo klausimu.
„Mes sugaišome daugybę laiko, maldamiesi po kažkokius saugiklius, tuo pačiu patvirtindami melagingą tezę - ateis blogi žmonės iš užsienio ir išpirks mūsų žemę. (...) Mes labai ilgai neužėmėme pozicijos - panašiai kaip su Visagino elektrine", - kalbėjo V. Landsbergis.
Anot jo, referendumas yra ne tik antikonstitucinis, bet ir apgaulingas. „Boikotuokime ramiai - turėsime ramią sąžinę", - kalbėjo V. Landsbergis.
Jo siūlymu prie TS-LKD nutarimo pridėta, jog referendume dalyvauti nėra privaloma: esą tai klaidingai galima pagalvoti dėl formuluotės „privalomasis referendumas".
TS-LKD taryba priėmė nutarimą, kuriame referendumas vadinamas antikonstituciniu, o partijos nariai ir visi Lietuvos žmonės raginami birželio 29 dieną vyksiantį referendumą boikotuoti.
Referendume gyventojai turėtų pasakyti, ar sutinka, kad dirbamą žemę būtų draudžiama parduoti užsieniečiams bei juridiniams asmenims. Taip pat siūloma numatyti, kad referendumams Lietuvoje surengti pakaktų nebe 300 tūkst., o 100 tūkst. piliečių parašų.
Išeivijos lietuviai nepritaria referendumui
Išeivijos lietuviai pasisako prieš ribojimus parduoti žemės ūkio paskirties žemę užsieniečiams. Per Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) komisijos spaudos konferenciją Seime išeivijos atstovai argumentavo, kad draudimas parduoti žemę užsieniečiams ne tik mažins investicijas, bet ir numuš pačią žemės kainą, todėl nukentės jos pardavėjai.
„Tai turbūt gerokai sustabdytų investicijas į Lietuvą, o jeigu investicijos sumažėtų, ir darbo žmonėms būtų mažiau, ir visos problemos dėl emigracijos būtų ne sustabdomos, o pagreitinamos. Tam referendumui aš priešinčiausi ne dėl savęs, o dėl Lietuvos, sakyčiau, tai būtų žingsnis atgal", - sakė komisijos pirmininkas nuo PLB Jonas Prunskus, klausiamas, kaip vertina referendumą dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams.
„Nesu Konstitucijos ekspertas, bet kyla klausimas ir dėl to, kad mes esame Europos Sąjungos nariai, ir tie punktai, ar jie suderinami su stojimo į ES sutartimi?" - klausė J. Prunskus.
Komisijos narys, Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovas Kęstutis Eidukonis sakė, jog draudimas parduoti žemę užsieniečiams yra naudingas norintiesiems ją pigiai supirkti, bet ne savininkams.
„Žemė nėra išvežama, galima ją naudoti. O ką mes dabar darome? Kam čia yra naudinga, kad ta žemė būtų neparduodama? Yra naudinga norintiesiems nusipirkti tą žemę už mažą kainą. Jei pirkimo rinka maža, tai kainos irgi bus žemesnės, ir tie žmonės, kurie dėl amžiaus ar kitų priežasčių norės atsisakyti dirbamos žemės, bus priversti parduoti kokiam nors kaimynui, kuris turi šiek tiek pinigo. Jis gal liks Lietuvoj, bet ta močiutė, kuri parduos savo hektarą už labai mažą kainą, tikrai nukentės", - sakė K. Eidukonis.
Jis pabrėžė, kad Lietuva - laisva valstybė ir jos piliečiai turėtų turėti teisę rinktis, kam parduoti savo turtą. „Mes esame laisva valstybė - aš turėčiau turėti teisę parduoti tą žemę, kam noriu. Gal tas kaimynas, kuris siūlo kainą, yra didžiausias mano priešas, ir jis dabar laimės mano žemę. Trečias dalykas, šis draudimas sumažina investicijas", - kalbėjo PLB atstovas.
Seimas birželio 29 dieną piliečių reikalavimu yra paskelbęs referendumą dėl žemės pardavimo draudimo užsieniečiams ir juridiniams asmenims, taip pat reikalavimų piliečiams inicijuoti referendumą sumažinimo. Dėl šio referendumo buvo surinkti reikalingi 300 tūkst. piliečių parašų.
Stodama į Europos Sąjungą Lietuva įsipareigojo nedrausti žemės pardavimo užsieniečiams ir po pereinamojo laikotarpio nuo šių metų gegužės šis draudimas nustojo galios.
Pagal BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
S. Gentvilas: „Iki 2050 m. Lietuva pasiruošusi tapti neutrali klimatui“
2024-11-20 -
Kodėl JAV ūkininkai balsavo už D. Trump'ą ir ką tai jiems atneš
2024-11-13 -
Ignas Jankauskas: ūkininkams kreditus gauti vis sunkiau
2024-11-07
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)