Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Nuomonė
Taktika – nugalėti. Penkios antikrizinio plano rengimo pamokos agroverslui
Serhiy'us Tymoshenko, „MAS Seeds Ukraine“ vadovas

Vasario 24-osios rytas pakeitė beveik kiekvieno ukrainiečio gyvenimą. Esame didelė sėklininkystės įmonė, mūsų pagrindinė buveinė yra Kijevo priemiestyje, o gamyba – Dnipro srityje. Tiekiame kukurūzų ir saulėgrąžų sėklas milijonams hektarų pasėlių visame pasaulyje. Savaime suprantama, turėjome parengę planą force majeure atvejui, tačiau paaiškėjo, kad net tiksliausias algoritmas turi savų niuansų ir trūkumų.

Taigi padarėme tam tikras išvadas ir norime jomis pasidalyti.

1 pamoka. Būkite pasirengę tam, kad realybė skirsis nuo planų

Bioversija 2024 04 15 m7

Prieš prasidedant plataus masto invazijai, sukūrėme veiksmų planą. Tačiau realybė buvo visai kitokia. Norėjosi, kad viskas vyktų pagal instrukcijas, bet juk nuspėti neįmanoma, ypač ekstremaliose situacijose.

Gamyklos veikla buvo sustabdyta beveik dvi savaites. Prireikė laiko procesui atkurti, ne iš karto grįžo visi darbuotojai: vieni išvyko, kiti baiminosi dėl saugumo. Šiuo metu gamyklos darbas atkurtas beveik 100 procentų.

Centrinį biurą Chersono srityje uždarėme pirmąją invazijos dieną, o darbą tęsėme internetinių konferencijų formatu. Biuras nedirbo iki rugsėjo, nors rugpjūtį išsinuomojome patalpas laikinam biurui. Pagrindinis biuras toli nuo miesto, patekti į jį daugumai darbuotojų buvo sunku: patikros postuose, degalų stoka ir kt. Be to, supratome, kad mieste saugiau. Tačiau rugsėjį, praėjus 6 mėn. po uždarymo, biuras vėl dirbo.

Taigi, antikriziniame plane negalėjome numatyti karo veiksmų vietos, logistikos problemų, momento, kada priverstinai turėsime nutraukti darbus ir kt., tačiau būtent jis padėjo kuo greičiau atnaujinti veiklą. Todėl paties plano nereikėtų nuvertinti. Jūs negalite visko numatyti, bet svarbu suvokti, kokius žingsnius turėsite žengti ekstremaliomis sąlygomis. Tai yra telkiantis ir organizuojantis veiksnys, jis tampa tvirtu pagrindu tolesniems sprendimams.

2 pamoka. Paruoškite ilgalaikius ir trumpalaikius planus

Turėjome evakuacijos planą, bet nenumatėme vieno svarbaus momento – kad karas taip ilgai truks. Mūsų planai buvo taktiniai, skirti keliems mėnesiams.

Paskyrėme asmenis, atsakingus už evakuaciją, parengėme išsamias instrukcijas, pradedant nuo to, ką daryti ir ką naudoti vidinei komunikacijai. Tai, beje, yra labai svarbus momentas, norint suprasti, kas už ką atsako, į ką galima kreiptis darbiniais ar pagalbos klausimais.

Bet visa tai buvo trumpalaikis planas, nesitikėjome, kad karas tęsis iki šiol. Taigi svarbu nepamiršti ilgalaikio planavimo. Tai nėra panacėja, bet geriau bent teoriškai pasiruošti įvairiems pokyčiams.

3 pamoka. Atnaujinkite planus

Karas daro mūsų gyvenimą beveik nenuspėjamą. Tačiau patys supratome, kad galime įdėmiai stebėti situaciją, prisitaikyti ir atnaujinti tolesnius žingsnius. Todėl kas 2 sav. rengiame susirinkimus, kuriuose priimame svarbius ateities sprendimus. Pavyzdžiui, jau šiandien žinome, kad gamykloje kilus pavojui skubiai ją uždarysime, kaip evakuosime turtą ir įrangą. Ir mūsų darbuotojai supranta, ką daryti, jei būtų įvykdytas išpuolis prieš regionus, kuriuose jie dirba.

Noriu pabrėžti, kad kalbėdamas apie planavimą turiu omenyje veiksmų taktiką. Net ir taikos atveju numatytus žingsnius reikia dažnai keisti, o dabar ypač. Taigi būkite lankstūs priimdami sprendimus.

4 pamoka. Iš anksto pagalvokite apie komandos organizavimą

Žmonės yra vertingiausi bet kuriai įmonei. Tad pirmiausia galvojome apie evakuacijos kelius, koordinavimą ir pagalbą darbuotojams. Labai svarbūs techniniai dalykai.

Visų pirma, turėtumėte pasirengti personalo pokyčiams. Kalbu ne apie atleidimus. Iš viso mūsų įmonėje nuolat dirba 150 darbuotojų, o apie 200 – laikinai. Karo metu nė vieno neatleidome, bet yra žmonių, kurie išėjo savo noru. Kažkas išvyko į užsienį, kažkas išėjo dėl šeiminių priežasčių, yra ir tokių, kurie išėjo į Ukrainos kariuomenės gretas.

Tad kai kurios darbo vietos laisvos. Problemų kyla dėl darbuotojų rezervavimo (atleidimo nuo karo prievolės), nes šiuo metu ši sistema, mano nuomone, turi trūkumų. Suprantu, kaip svarbu ginti valstybę, bet jei iš žemės ūkio sektoriaus bus paimti vyrai, grės žlugimas. Pavyzdžiui, regioninio pardavimų vadovo mobilizavimas neigiamai paveiks įmonės našumą. Stengiamės kuo daugiau rezervuoti savo darbuotojų, bet tai atviras ir sunkus klausimas. Galite parengti biuro evakuacijos planą, bet ne greito pagrindinių darbuotojų pakeitimo planą. Tačiau dabar verta apie tai pagalvoti.

5 pamoka. Priimkite sprendimus

Mūsų įmonė darbą atnaujino po dviejų savaičių. Pavyko sugrąžinti didesnę dalį žmonių, pakelti atlyginimus ir išvengti krizės.

Turėjome planą, bet buvome pasiruošę jį kuo greičiau pakeisti pagal situaciją. Mūsų komanda ir dabar laikosi taktikos – iki pergalės! O visa kita atnaujinsime ir atstatysime.

Taigi, iš vienos pusės algoritmai – tie, kurie padeda įmonei orientuotis krizinėmis sąlygomis. Nereikėtų nuvertinti antikrizinio planavimo, tačiau atminkime – jei viskas vyksta ne pagal planą, tai dar nėra priežastis sustoti. Kiekvieno iš mūsų tikslas – oriai pasitikti pergalę, tad tegul tai tampa kiekvieno svarbaus sprendimo – tiek asmeninio, tiek įmonės viduje – pagrindu.

***

„MAS Seeds Ukraine“ priklauso Prancūzijos žemės ūkio kooperatyvų grupei „Maïsadour“ ir yra pagrindinė kukurūzų bei saulėgrąžų hibridinių sėklų gamintoja Ukrainoje.

Autorius: Serhiy TYMOSHENKO, „MAS Seeds Ukraine“ generalinis direktorius
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos