Basf a1 17 10 23 Basf m1 17 10 23
Nuomonė
Pieno kainos stambiems ūkiams pralenkė ES vidurkį?

Vilnius. Pieno žaliavos kaina, mokama Lietuvos stambiesiems ūkiams, užkopė į rekordines aukštumas, aplenkdamos Europos Sąjungos (ES) kainų vidurkį, teigia asociacijos Pieno centras vadovas Egidijus Simonis.

Pasak tris didžiąsias šalies pieno perdirbimo bendroves – „Pieno žvaigždes“, Vilkyškių pieninę ir „Rokiškio sūrį“ – vienijančios asociacijos Pieno centras vadovo E. Simonio, net ir negaliojant vadinamajam Pieno įstatymui, pernai ūkininkams už pieną buvo mokama aukšta kaina ištisus metus. 

Pasak jo, tai rodo, kad kainos priklauso tik nuo situacijos rinkoje. 

Bioversija 23 09 01 m7

„Pieno supirkimo kainos svyruoja nuo paklausos ir pasiūlos pasaulinėse rinkose. Stabilumą Lietuvos pieno sektoriuje pernai palaikė perdirbtos lietuviškos produkcijos gamybos augimas eksportui. Tačiau perdirbėjai susiduria su pieno iš lietuviškų ūkių trūkumu, dėl to pieno supirkimo kainos išliko pakankamai aukštos“, – penktadienį išplatintame pranešime sako E. Simonis.

Jo teigimu, nepaisant sunkios situacijos dėl pandemijos, vidutinė metinė pieno supirkimo kaina 2020 metais atitiko pastarųjų trejų metų kainų vidurkius, o šiais metais jos dar labiau augo: pavyzdžiui, šį vasarį stambiesiems ūkiams už toną natūralaus pieno perdirbėjai mokėjo 351 eurą – ši kaina yra didžiausia per paskutinius 25 mėnesius – daugiau stambiesiems pieno tiekėjams mokėta 2018 metų gruodį, kuomet supirkimo kainos vidurkis siekė 354 eurus.

E. Simonis nurodo, kad vasario pieno supirkimo kainos stambiesiems tiekėjams Lietuvoje netgi viršijo ES vidurkį: bendrijos šalyse, kuriose vyrauja dideli pieno ūkiai, išankstiniais duomenimis, vasarį mokėta vidutinė kaina už natūralų pieną siekė 347 eurus už toną.

Šiuo metu, anot Pieno centro vadovo, stambieji ūkiai mūsų šalies rinkoje pagamina ir parduoda perdirbti 70 proc. viso superkamo pieno šalyje. 

Prieštaringai vertintas ir daug kritikos susilaukęs Pieno įstatymas buvo priimtas 2015 metais, bet Konstitucinis Teismas pripažino, kad jis buvo priimtas nepagrįstai taikant ypatingos skubos tvarką, todėl įstatymas turėjo būti priimtas iš naujo iki 2020 metų liepos.

BNS anksčiau rašė, kad Seimo Kaimo reikalų komitetas iki 2020-ųjų rudens planavo gauti pieno kainos formavimo principų ekspertinę išvadą, bet neatsirado specialistų, kurie ją parengtų dėl per mažo atlygio. Tada parlamentarai ir be jos ketino apsispręsti, ar bandyti reanimuoti senąjį projektą, kurio galiojimas sustabdytas, ar kurti naują variantą, bet Seimo rinkimai darbus sustabdė.    

BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ar tenkina išmokų avansai?
  Visos apklausos