Kaunas. Įsigaliojus Europos Komisijos deleguotajam reglamentui, kuris keičia Cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo reglamentą (CLP reglamentą), asociacijos „Crop Life Lietuva“ vadovė Zita Varanavičienė teigia, kad nors jis taikomas ir augalų apsaugos produktams, šis sektorius didelių pokyčių nepatirs.
CLP reglamento pakeitimais nustatyti reikalavimai nuotolinei prekybai ir skaitmeninėms etiketėms, palengvintas sulankstomų etikečių naudojimas, įtvirtinti savanoriško skaitmeninio ženklinimo reikalavimai, nustatytos naujų medžiagų, sudarytų iš kelių sudedamųjų dalių, klasifikavimo procedūros, įtvirtintos naujos cheminių medžiagų ir mišinių pavojingumo klasės bei kt. Išsamiai su CLP reglamento pokyčiais galite susipažinti čia.
Kaip teigiama Aplinkos ministerijos pranešime, klasifikavimo pokyčiai leis atsižvelgti į medžiagos formą ar būseną, o sudėtinių medžiagų pavojingumas bus vertinamas pagal jų sudedamąsias dalis.
Pasak Z. Varanavičienės, naujasis reguliavimas augalų apsaugos produktams (AAP) galioja kaip ir visoms kitoms cheminėms medžiagoms.
„Vis dėlto AAP reglamentavimas yra gerokai griežtesnis nei visų kitų į rinką tiekiamų cheminių medžiagų ir jie ištiriami žymiai geriau“, – tikina ji.
Asociacijos vadovės teigimu, dažniausiai reikalavimų ir (arba) ribojimų pirmiausia atsiranda augalų apsaugos sektoriui ir tik vėliau priimti teisės aktai taikomi visoms cheminėms medžiagoms. Pavyzdžiui, augalų apsaugos produktų veikliųjų medžiagų galimas poveikis endokrininei sistemai vertinamas jau nuo 2018-ųjų.
„Tai tik patvirtina teiginį, kad augalų apsaugos produktai ne tik labai griežtai reglamentuojami, bet ir yra vieni labiausiai tiriamų rinkoje esančių cheminių medžiagų“, – sako ji.
Vis dėlto, pasak Z. Varanavičienės, dėl CLP reglamento pakeitimų papildomo darbo turės tiek pramonė, tiek valdžios institucijų atstovai, mat reikės iš naujo įvertinti jau turimą informaciją ir suklasifikuoti AAP pagal naujus reikalavimus.
Ji pabrėžia, kad augalų apsaugos produktai – labai gerai ištirtos cheminės medžiagos (angl. data-rich substances), todėl apibendrinantys principai, kurie parengti pagal mažai ištirtas medžiagas (angl. data-poor substances), augalų apsaugos produktų atžvilgiu gali būti diskriminaciniai.
„Kaip sakoma, velnias slypi detalėse, todėl atstovaujant gerai ištirtų medžiagų sektoriui neramu, ar bus tinkamai atsižvelgta į esamą išsamų duomenų paketą, kaip bus taikomos vertinimo gairės, susijusios su įrodymais (angl. weigth of evidance), ar panašios ekspertinės detalės", – teigia Z. Varanavičienė.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Aukšta pieno kaina dar ne viskas – Europa susiduria su gamybos sunkumais
2024-12-04 -
Politologė: ministrui svarbu turėti ne tik politikų, bet ir ūkininkų palaikymą
2024-11-27 -
S. Gentvilas: „Iki 2050 m. Lietuva pasiruošusi tapti neutrali klimatui“
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)