Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Nuomonė
LŽŪBA: tiesioginių išmokų ribojimo įstatymas grįstas melu?

Vilnius. Seimui priėmus svarstyti įstatymo, siūlančio iki 150 tūkst. eurų riboti tiesiogines išmokas stambiesiems žemdirbiams, projektą, šiuo klausimu aktyviai diskutuota ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidiumo posėdyje.

Nemaža dalis LŽŪBA prezidiumo narių teigė, kad tiek įstatymo projektui, tiek jo pateikimui svarstyti buvo pasitelkta netiksli ar net galimai melaginga retorika ir ragino ieškoti dialogo bei šviesti įstatymų leidėjus bei visuomenę, pateikiant tikslius faktus ir skaičiavimus, kiek žemės ūkis naudingas šalies ekonomikai bei kaip prie žemės ūkio raidos prisideda būtent stambus ūkis.

Dėl įstatymo projekto laukiama Vyriausybės išvadų, prie jo svarstymo Seime ketinama sugrįžti rudens sesijoje. LŽŪBA prezidento Petro Puskunigio teigimu, šis klausimas jau aptartas su premjere ir tikimasi supratimo, tačiau viskas yra gana sudėtinga.

Bioversija m7 2024 02 22

„Jei įstatymas būtų priimtas ir turėtų galią, būtų labai blogai daugeliu aspektų: ir maisto gamybos, ir europinių žaliojo kurso įsipareigojimų ir kitų dalykų... Neišgyventų sukurti modernūs ūkiai. Premjerė sako, kad dar bus daug svarstoma ir, kažin, ar bus ši redakcija, nes ir tada, ir dabar ji nerodo jokios naudos, jokios logikos, tai - daugiau politinis klausimas“, - kalbėjo P. Puskunigis.

Jam pritarė LŽŪBA generalinis direktorius Jonas Sviderskis, teigdamas, kad tokie sprendimai tik paspartina kai kurių žemdirbių apsisprendimą atsisakyti ūkių. „Ir pieno skaičiavimai (pieno sektoriaus vystymosi strategija, - red.) rodo, kad didelis, modernizuotas, progresyvus ūkis gali padaryti proveržį, bet ateina tokie sprendimai, kad to proveržio nebūtų...“, - penktadienį nuotoliniame LŽŪBA prezidiumo posėdyje sakė J. Sviderskis.

Bendrovės „AUGA group“, praėjusią savaitę išplatinusios pareiškimą dėl įstatymo projekto ir išnagrinėjusios pagrindines tezes, vadovas Kęstutis Juščius buvo mažiau nuosaikus ir teigė, kad įstatymo projektas pateiktas remiantis neteisinga informacija ir taip galimai suklaidinus Seimo narius.

Jis taip pat siūlė teikti užklausą Konkurencijos tarybai dėl gaunamų išmokų ir taip kylančios esą nesąžiningos konkurencijos tarp žemės ūkio subjektų. Anot jo, ši institucija gali pakomentuoti, ar šiandieninė sistema ir konkurencija yra sąžininga.

Tam, kad šia tema yra labai daug „žodinio manipuliavimo“, pritarė ir „Linas Agro group“ valdybos direktoriaus pavaduotojas Andrius Pranckevičius. „Tai yra labai saldi tema norint politikuoti ir užsidirbti lengvų taškų“, - konstatavo A. Pranckevičius. Jis pritarė siūlymui spręsti situaciją pasitelkiant ir teisines priemones, tačiau ragino ir aktyviai aiškinti stambesnio žemės ūkio sukuriamą tikrąją ekonominę naudą.

Tam, kad ne visada platesnę auditoriją pasiekia tiek žemės ūkio bendrovių pasiekiami rodikliai, tiek jų sumokamų mokesčių skaičiai, pritarė ir LŽŪBA prezidiumo nariai - Džiugas Grigaliūnas ir viceprezidentas Arūnas Grubliauskis.

„Nė vienas politikas niekada nesirėmė skaičiais, jie kažkodėl neprivalo. Jiems nereikia skaičių, nereikia analizuoti, jie tik užsiima populizmu. Šiandien matome pieno problemas, kai perdirbėjai pamatė, kad jau trūksta pieno žaliavos – didinimo klausimui iškelta studija. Ką pasakė M. Majauskas? Jis skaičiais nesiremia, o sako, kad šituo įstatymu atstatysime teisingumą. Ką tai reiškia? Gal kas klausėte, koks čia teisingumas turi būti atstatytas?“, - klausimus kėlė A. Grubliauskis.

K. Juščius į tai atsakė, kad „žodį teisingumas kiekvienas suvokia savaip ir skirtingai“, ir priminė, kaip pasaulyje, o ir Lietuvos istorijoje, jau būta pavyzdžių kai, remiantis teisingumo sąvoka, vykdomi baisūs dalykai. „Kai Talibanas sprogdina mergaičių mokyklas Afganistane, jiems irgi atrodo, kad tai – teisingumas“, - emocingai kalbėjo K. Juščius, vis dėlto ragindamas šio klausimui sprendimui pasitelkti teisines priemones.

Panašu, kad prie šios temos tiek LŽŪBA, tiek kitos asociacijos dar grįš ne kartą. Tuo pačiu penktadienio LŽŪBA prezidiumo posėdyje aptarta ir pieno sektoriaus vystymosi strategija – Žemės ūkio ministerija pastabų ir pasiūlymų teigė laukianti dar ir šią savaitę. Prezidiumo nariams buvo pristatyti ir žemės ūkio gamybos rizikos valdymo fondai, apžvelgta aktualiausia su Mėšlo ir srutų tvarkymu susijusi informacija.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
  Visos apklausos